POSIEDZENIE   ZARZĄDU - 17.01.2004

Posiedzenei Zarządu - 17.01.2004 r.

Posiedzenei Zarządu - 17.01.2004 r.

     17 stycznia 2004 roku, z udziałem pełnego składu osobowego, odbyło się kolejne posiedzenie Zarządu Stowarzyszenia. Zarząd obradujący pod przewodnictwem Prezesa Czesława Pączka zajął się kilkoma ważnymi sprawami. Najpierw podjęto ustalenia w sprawie wystawy prac fotograficznych księdza Jedynaka. Postanowiono zorganizować uroczysty wernisaż z udziałem autora fotogramów przedstawiających Polaków na Bukowinie Rumuńskiej. Wystawa zostanie zainaugurowana po zakończeniu ferii zimowych, czyli na początku lutego br.
     Drugie działanie, o którym mówiono podczas tego zebrania, to sprawa izby regionalnej. Wciąż przybywa eksponatów. Postanowiono dokonać ich inwentaryzacji i wykonać prace zmierzające do właściwego ich wyeksponowania. Muzeum regionalne będzie miało dwie izby. W pierwszej będą prezentowane różne eksponaty, w drugim będzie galeria miejscowych artystów - malarzy. Inaugurację zaplanowano na kwiecień.  Prezes poinformował, że pomocy w urządzaniu tych izb udzieliła już Gminna Spółdzielnia "SCh" w Żegocinie, która przekazała metalowe rurki, niezbędne do urządzenia ekspozycji malarstwa.
     Trzecią sprawą, nad którą debatował zarząd, jest wydrukowanie reprintu "Monografii Rozdziela", napisanej w 1935 roku przez patrona Stowarzyszenia Czesława Blajdę. O pomoc w tej sprawie Stowarzyszenie zwróciło się do Rady Powiatu w Bochni. Jeśli uda się uzyskać dalszą pomoc sponsorów, to może uda się wydać tą wielce interesującą pracę, w maju, kiedy to Stowarzyszenie obchodzić będzie kolejną rocznicę śmierci Patrona organizacji.
     Zarząd postanowił także zaprowadzić Kronikę Stowarzyszenia, która będzie kontynuacją Kroniki działającej poprzednio żegocińskiej filii Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.
     Zdzisław Janiczek zaproponował, by dokonać inwentaryzacji żegocińskich Krupówek - jak nazwał ciąg domów i innych obiektów rozciągających się po zachodniej strony drogi przebiegającej przez centrum Żegociny. Przypomnijmy, że znajdują się tu m. in. takie obiekty jak: kilka zabytkowych domów, w tym budynek dawnej karczmy "Pocieszki", tartak, wikarówka. Uznał, że należy te obiekty ocalić od zagłady i zapomnienia, a pierwszym działaniem w tym kierunku powinna być inwentaryzacja. Anna Gawłowicz-Pawełek uznała, że takim działaniem należy objąć także inne obiekty znajdujące się na terenie nie tylko Żegociny, ale także pozostałych wiosek gminy. Zadanie to zostało przez Zarząd przyjęte do realizacji.
     Jan Burek zaproponował odbycie spotkań z kolejnymi ciekawymi ludźmi, w tym z himalaistą. Także to zadanie przyjęto do realizacji,. Zarząd uznał, że na takie spotkania trzeba zapraszać także młodzież szkolną, zwłaszcza gimnazjalną i licealną.
     Tadeusz Olszewski poinformował o przygotowaniach do uroczystych obchodów 60 rocznicy śmierci lotnika Stefana Bohanesa. Jego tragiczną śmierć upamiętnia obelisk znajdujący się w Łąkcie Górnej i tam właśnie planowane są uroczystości, na które zaproszeni zostaną weterani lotnictwa, biorący udział w II wojnie światowej, w tym także w lotach nad powstańczą Warszawę. Patronat nad tą uroczystością objął samorząd gminy Żegocina. Ostatnio udało się panu Marianowi Oleksemu - redaktorowi "Naszej Gazety" odnaleźć ciekawe materiały dotyczącego tamtego, tragicznego lotu. Zostały one przekazane Stowarzyszeniu.
    Zarząd podjął także postanowienia dotyczące udziału w obchodach pierwszej rocznicy śmierci księdza prałata Antoniego Poręby.

[wstecz]