Wernisaż wystawy "Żegocina dawniej i dziś" - 14.06.2005 r.

WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFICZNEJ - 14.08.2005

    Jedną i imprez towarzyszących "712. Urodzinom Żegociny" była wystawa fotograficzna "Żegocina dawniej i dziś", przygotowana przez członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy. Jej autorzy: Jan Burek, Tadeusz Olszewski, Czesław Pączek, dzięki współpracy z mieszkańcami gminy, zgromadzili wiele fotografii wykonanych w Żegocinie i okolicy dawno temu. Najstarsza z nich została zrobiona w 1915 roku, "najmłodsza" około 1975.
    Dawne fotografie zostały zestawione ze zdjęciami zrobionymi niedawno prawie w tych samych miejscach, gdzie tamte. Porównanie dawnej i dzisiejszej Żegociny, krajobrazów, zajęć mieszkańców, wyglądu domów, sprzętów, ubioru daje wiele refleksji i pozwala przekonać się, jak wiele zaszło zmian. Niektóre ze sfotografowanych kiedyś obiektów już nie istnieją. Fotografia sprzed lat zachowała je od całkowitego zapomnienia.
     Przygotowanie wystawy wymagało wielu zabiegów. Wiele ze starych fotografii było w złym stanie technicznym i na dodatek zdjęcia były małego formatu. Należało je więc zeskanować, powiększyć i wydrukować na drukarce fotograficznej. Potem trzeba było rozpoznać miejsce wykonania fotografii, udać się tam i zrobić aktualne zdjęcie. Nie zawsze udało się trafić w idealnie to samo miejsce, bo np. dziś stoi w tym miejscu duży budynek lub całkowicie przesłaniają widok drzewa, których wtedy nie było. Udało się jednak zebrać ponad 20 starych i ponad 30 nowych fotogramów, które tworzą wystawę.
     Wernisaż wystawy odbył się 14 sierpnia 2005 r. w Galerii Wiejskiej w Żegocinie, która mieści się w jednej z sal przyszłego Eko-Muzeum, nad urządzeniem którego właśnie trwają prace. Liczni mieszkańcy gminy i goście nie tylko oglądali fotografie, ale także eksponaty znajdujące się w Izbie Regionalnej.  
    Wystawa będzie czynna do końca września 2005 roku i będzie ją można zwiedzać w godzinach pracy Gminnej Biblioteki Publicznej. 

Wernisaż wystawy "Żegocina dawniej i dziś" - 14.06.2005 r.

Wernisaż wystawy "Żegocina dawniej i dziś" - 14.06.2005 r.

Wernisaż wystawy "Żegocina dawniej i dziś" - 14.06.2005 r.

[wstecz]