PILNUJCIE MI TYCH SZLAKÓW - SPOTKANIE Z URSZULĄ WŁASIUK - 02.02.2006

Urszula Własiuk w Zespole Szkół w Żegocinie.

Przybyłych gości powitał Prezes Stowarzyszenia Czasław Pączek.
Urszula Własiuk w Zespole Szkół w Żegocinie. Przybyłych gości powitał Prezes Stowarzyszenia Czesław Pączek.

    Już po raz kolejny przyjechała do Żegociny pani Urszula Własiuk - autorka pięknie wydanej w Krakowie, w 2003 roku książki - przewodnika pt. "Ja tam u was byłem ... - pilnujcie mi tych szlaków". To tytułowe zdanie wypowiedział wzruszony i uradowany Jan Paweł II podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, kiedy GOPR- owcy w Nowym Targu wręczyli mu klucze do "Papieskiej Bacówki " na Turbaczu. Bogato ilustrowane pięknymi fotografiami wydawnictwo, zawierające także mapki stworzonych już przy olbrzymim zaangażowaniu Fundacji "Szlaki Papieskie" (autorka książki jest prezesem zarządu tej fundacji) wielu szlaków istniejących już w Beskidzie Wyspowym, Gorcach, na Ziemi Jordanowskiej, a także w okolicach Krakowa (dolinki Jury Krakowsko-Częstochowskiej). Jednym z nich jest także związany z bocheńszczyzną Szlak Papieski Niegowić - Łapanów. Wszystkie poprowadzone są udokumentowanymi trasami, którymi ks. Karol Wojtyła rzeczywiście wędrował.
    Po raz pierwszy Pani Urszula Własiuk była w Żegocinie i Łąkcie Górnej w styczniu 2005 roku. Spotkała się wtedy z młodzieżą szkolną. Tym razem (2 lutego 2006 r. r.) była gościem Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy. Opowiedziała o działalności Fundacji i tworzeniu Szlaków Papieskich, które są wytyczane i specjalnie znakowane. - To nie jest tylko kwestia upamiętnienia tras, którymi wędrował kiedyś Karol Wojtyła, ale chodzi także o to, aby przy okazji upamiętniania miejsc z nim związanych i chodzenia tymi szlakami głosić ideę jego nauczania. Ma to być turystyka radosna, ale także kontemplacyjna, oparta na kontakcie z Bogiem - informowała autorka książki - Pani Własiuk.
    Gospodarze spotkania, które prowadził prezes zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej Czesław Pączek, poinformowali Panią Własiuk o miejscach i przedmiotach znajdujących się na terenie gminy, związanych z osobą Jana Pawła II . Jest ich niewiele i tym bardziej są cenne. To m. in. stary konfesjonał, znajdujący się obecnie w zabytkowym, drewnianym kosciele w Rozdzielu, przekazany tu z kościoła w Trzcianie, w którym - wg opowieści nieżyjącego już księdza Władysłwa Rysia (proboszcza Parafii w Trzcianie) - spowiadał wikariusz parafii w Niegowici ks. Karol Wojtyła - późniejszy papież. Natomiast w Łąkcie Górnej znajduje się Zespół Szkół, noszący Jego imię, a na dziedzińcu tej szkoły pomnik Jana Pawła II, odsłonięty w październiku 2004 roku. Być może Jan Paweł II podziwiał Żegocinę i okolice z pokładu helikoptera, którym przelatywał nad tutejszą okolicą w drodze z Krakowa do Dukli w dniu 9 czerwca 1997 roku.

Okładka książki pani Urszuli Własiuk. Spotkanie w Urzędzie Gminy w Żegocinie.
Okładka książki pani Urszuli Własiuk. Spotkanie w Urzędzie Gminy w Żegocinie.
Pani Własiuk podczas podpisywania swojej książki. Urszula Własiuk w rozmowie z Czesławem Pączkiem.
Pani Własiuk podczas podpisywania swojej książki. Urszula Własiuk w rozmowie z Czesławem Pączkiem.
Pani Własiuk w Galerii Wiejskiej w Żegocinie. Pani Własiuk w Izbie Regionalnej.
Pani Własiuk w Galerii Wiejskiej w Żegocinie. Pani Własiuk w Izbie Regionalnej.

   Spotkanie stało się także okazją do pozyskania autografu autorki wspomnianej książki oraz pokazania Jej prowadzonej przez żegocińską organizację Galerii Wiejskiej i Izby Regionalnej. W czasie spotkania powstał także pomysł, aby żegocińska grupa wyjechała na jedną z uroczystości organizowanych przez Fundację na "Szlakach Papieskich".
    O zacieśniającej się współpracy Żegociny z tą Fundacją świadczy także fakt, że zaproszona przez nią delegacja tej gminy (uczniowie, dyrektor Zespołu Szkół w Żegocinie Danuta Pączek, Prezes Stowarzyszenia Czesław Pączek, sołtys Bolesław Łękawa, jego córka Beata Łękawa i Wójt Jerzy Błoniarz) 20 stycznia 2006 r. wzięła udział w spotkaniu opłatkowym Metropolity Krakowskiego Arcybiskupa ks. Stanisława Dziwisza z Fundacją "Szlaki Papieskie".

[wstecz]