KONKURS WIEDZY HISTORYCZNO - ETNOGRAFICZNEJ - 28.11.2008

Finał konkursu "Cudze chwalicie - swego nie znacie".   Finał konkursu "Cudze chwalicie - swego nie znacie".

Finał konkursu "Cudze chwalicie - swego nie znacie".

      Dziesięcioro uczniów - po 5 gimnazjalistów i licealistów zostało zakwalifikowało się do finału dwuetapowego konkursu wiedzy historyczno - etnograficznej "Cudze chwalicie, swego nie znacie". Wzięło w nim udział 127 uczniów z wszystkich gimnazjów z terenu Gminy Żegocina oraz tutejszego Liceum Ogólnokształcącego. Pisali oni w połowie listopada w swoich szkołach, w obu grupach wiekowych test wiadomości, składający się z 40 pytań. Pozwolił on wyłonić po 5 finalistów, których - razem z osobami wyróżnionymi - zaproszono 28 listopada 2008 roku do Galerii Wiejskiej w Żegocinie, gdzie miał miejsce ustny finał, połączony z wręczeniem nagród i wyróżnień.
    Całą imprezę poprowadził pan Czesław Pączek. Powitał przybyłych gości: Wójta Gminy Jerzego Błoniarza, członków władz Stowarzyszenia, nauczycieli - opiekunów uczniów i samych uczestników finałowej rozgrywki.
   Pytania dla finalistów przygotował i komisji konkursowej przewodził emerytowany nauczyciel historii pan Tadeusz Olszewski. Wylosowane przez finalistów pytania były wyświetlane na ekranie z projektora komputerowego, podobnie jak potem prawidłowe odpowiedzi. Po godzinie rywalizacji - najpierw gimnazjalistów, potem licealistów - wszystko już było jasne.
    Podczas oczekiwania na wypełnienie dyplomów i podpisanie nagród, tym razem ufundowanych przez Stowarzyszenie i pozyskanego sponsora - bratnie Stowarzyszenie Rozwoju Gminy i Wspieranie Przedsiębiorczości w Żegocinie - głos zabrali goście: Wójt Gminy Jerzy Błoniarz, prezes SPZŻ Jan Burek i Tadeusz Olszewski. Dokonali podsumowania konkursu, podziękowali za jego zorganizowanie i przeprowadzenie, pogratulowali uczniom dobrej wiedzy i zainteresowanie się historią regionalną. Natomiast pani Anna Bielak dokonała podsumowania warsztatów historyczno - etnograficznych. Krótko na temat swoich odczuć związanych z konkursem wypowiedziały się też zdobywczynie pierwszych miejsc, zgodnie uznając, że był to wartościowy i potrzebny konkurs.
    Spotkanie w Galerii Wiejskiej zakończyło się wręczeniem dyplomów i nagród dla laureatów konkursu oraz podziękowań dla nauczycieli - opiekunów.

Na wylosowane pytanie odpowiada Ewelina Zym. Odpowiada Natalia Adamczyk.
Na wylosowane pytanie odpowiada Ewelina Zym. Odpowiada Natalia Adamczyk.
Przemawia Wójt Jerzy Błoniarz. Głos zabrał także Jan Burek.
Przemawia Wójt Jerzy Błoniarz. Głos zabrał także Jan Burek.
Gratulacje, dyplom i nagroda dla Joanny Grabskiej. Wręczanie wyróżnień.
Gratulacje, dyplom i nagroda dla Joanny Grabskiej. Wręczanie wyróżnień.
Laureaci w grupie gimnazjalnej. Laureaci w grupie licealnej.
Laureaci w grupie gimnazjalnej. Laureaci w grupie licealnej.
Podziękowania dla nauczycieli. Pamiątkowa fotografia wszystkich uczestników finału.
Podziękowania dla nauczycieli. Pamiątkowa fotografia wszystkich uczestników finału.

Wyniki Konkursu "Cudze chwalicie, swego nie znacie":
a) Gimnazja:
1. miejsce: Ewelina Zym - PG w Łąkcie Górnej, 2. Anna Guzik - PG w Łąkcie Górnej, 3. Klaudia Twardosz - PG w Żegocinie, 4. Sławomir Królikowski - PG w Żegocinie, 5. Paulina Kępa - PG w Rozdzielu.
Wyróżnienia: Agnieszka Rozum, Dominik Kądziołka, Jarosław Janiczek, Iwona Kukla, Izabela Ptak, Piotr Burek, Edyta Kępa, Monika Dudziak, Agnieszka Dudek, Paweł Rożnowski.
b) Licea:
1. miejsce: Joanna Grabska, 2. Weronika Marzec, 3. Katarzyna Juszczyk, 4. Joanna Adamczyk, 5. Natalia Pączek - wszystkie z Liceum Ogólnokształcącego w Żegocinie.
Wyróżnienia: Urszula Matras, Marzena Sławęta, Katarzyna Rutkowska.

     Imprezę zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej w ramach projektu "W kręgu żegocińskiej kultury", na który organizacja otrzymała dofinansowanie z projektu "Mecenat Małopolski".

[wstecz]