VIII. WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW - 15.05.2009

      Prezes Zarządu Jan Burek podczas witania uczestników zebrania.

Kwiaty i życzenia dla Pani Zofii Blajda.

VIII. Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia odbyło się w Świetlicy Wiejskiej w Rozdzielu.

    Ósme Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej odbyło się w Świetlicy Wiejskiej w Rozdzielu, po zakończeniu nabożeństwa w intencji Patrona organizacji - Czesława Blajdy, odprawionego w kościółku w Kamionce Małej. Na zebranie przybyło 19 spośród 32 aktualnie zapisanych do Stowarzyszenia członków, w tym Honorowy Członek Stowarzyszenia pani Zofia Blajda - żona zmarłego 14 lat temu Czesława Blajdy. Wszystkie przybyłe osoby powitał Prezes Zarządu Stowarzyszenia Jan Burek.
    Zanim zaczęto obrady bukiet kwiatów i życzenia w imieniu uczestników zebrania  złożył solenizantce - pani Zofii Blajda - przewodniczący zarządu Jan Burek. Życzeniom towarzyszyło głośne "Sto lat", odśpiewane przez zebranych w sali uczestników zebrania i zaproszonych gości, wśród których był m. in. ks. Józef Kiełbasa, który wcześniej odprawił nabożeństwo w kaplicy w Maliniskach (Kamionka Mała).

Na Przewodniczącego Zebrania wybrano Czesława Pączka.

Sprawozdanie z działalności organizacji odcztyał prezes Jan Burek.
Na Przewodniczącego Zebrania wybrano Czesława Pączka. Sprawozdanie z działalności organizacji odczytał prezes Jan Burek.

     Na Przewodniczącego Obrad wybrano Czesława Pączka, na protokolanta Danutę Pączek. Komisja mandatowa, pod przewodnictwem Bernadety Gołąb stwierdziła, że zebranie może prawomocne podejmować uchwały w pierwszym terminie (frekwencja 60%). Zebrani dokonali także wyboru komisji uchwał i wniosków oraz przyjęli regulamin i porządek obrad.

Anna Gawłowicz - Pawełek podczas składania sprawozdania KR. W dyskusji wypowiedział się m. in. Leopold Grabowski.
Anna Gawłowicz - Pawełek podczas składania sprawozdania KR. W dyskusji wypowiedział się m. in. Leopold Grabowski.

     Sprawozdanie z działalności organizacji za okres sprawozdawczy przedłożył prezes zarządu Jan Burek. Oto pełna treść tego sprawozdania:
   Sprawozdanie z pracy Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej za okres od 24.05.08 do 15.05.2009 r. W poprzednim sprawozdaniu z 24.05.08 zamieściliśmy informację o wystąpieniu do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie z projektem wsparcia edukacji dla kultury. Na działalność edukacyjną w zakresie historii, etnografii i sztuk plastycznych uzyskano sumę zaledwie 3000 zł czyli trzykrotnie mniejszą od proponowanej. Edukacją objęto 715 uczniów i uczennic wszystkich szkół na terenie gminy Żegocina. Zorganizowano konkursy: fotograficzny, plastyczny i wiedzy o regionie. 24 października 2008 r. w siedzibie stowarzyszenia odbył się finał konkursu fotograficznego i plastycznego. Tematem były krzyże i kapliczki przydrożne. Oba konkursy wykazały duże zaangażowanie młodzieży i niezły poziom prac. 28 listopada 2008 r. odbył się finał konkursu wiedzy o regionie. Wszyscy finaliści otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Nagrodzone prace jeszcze do dzisiaj tworzą okresową wystawę w naszej siedzibie. Organizatorami całości akcji są koledzy Czesław Pączek i Tadeusz Olszewski. Należy im się duże uznanie nie tylko za zainteresowanie młodzieży i pedagogów, ale za szczególnie trudne zdobycie funduszu przez opracowanie projektu obwarowanego całym szeregiem biurokratycznych formuł wymagających niemało cierpliwości, a nawet pokory.
    24 marca 2009 r. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni oraz Państwowa Szkoła Muzyczna w Bochni przy współudziale Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej zorganizowali imprezę słowno-muzyczną pod tytułem "Wielcy muzycy w Żegocinie". Ideą spotkania było przypomnienie związków z Żegocina profesorów Jerzego Żurawlewa i Jerzego Katlewicza (jeszcze czynnego profesora Akademii Muzycznej w Krakowie). Spotkanie prowadziła p. Wanda Wątorska i akompaniowała przy występach Tomasza Cudejki - skrzypka z Żegociny i Jolanty Kamionka - śpiew. Muzykę fortepianową prezentowała Marzena Lis. Wspomnienie o prof. Żurawlewie wygłosiła p. Bożena Wojciechowska, o pobytach Jerzego Katlewicza w Żegocinie opowiadał Jan Burek, o przeszłości Żegociny mówił koi. Czesław Pączek. Wystawę fotograficzną opracował i zaprezentował Tadeusz Olszewski na podstawie zdjęć z archiwum rodziny Katlewiczów. Impreza zgromadziła liczną publiczność w salach biblioteki powiatowej. Fotogramy z wystawy przekazano p. Katlewiczowi i jego siostrze p. Irenie Pyciak. Oboje zaproszeni nie mogli wziąć udziału w spotkaniu z powodu choroby, ale wzruszeni przekazali organizatorom słowa uznania i wdzięczności.
    W ramach ogólnopolskiej akcji posadzenia 21.473 "Dębów Pamięci" na 70 - lecie zbrodni katyńskiej uczczono z tej liczby 2 ofiary - byłych mieszkańców ziemi żegocińskiej. Są nimi por. WP Jan Waligóra i st. posterunkowy Policji Państwowej asp. Władysław Imiołek. Uroczystość posadzenia odbyła się w dniu 27 kwietnia w Żegocinie przy pomniku "W hołdzie tym, którzy zginęli za ojczyznę w 1939 - 1945". Zgromadziła młodzież gimnazjalną, przedstawicieli Urzędu Gminy, duchowieństwa, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Policji, Nadleśnictwa, grona nauczycielskiego oraz mieszkańców. Przemawiali: Wójt Gminy Żegocina Jerzy Błoniarz, proboszcz ks. Leszek Dudziak i reprezentujący byłych akowców Zbigniew Siudak. W uroczystości uczestniczyli też krewni por. Waligóry i asp. Imiołka. Na ręce p. dyrektor Danuty Pączek przekazano akt zobowiązujący młodzież gimnazjalną do stałej opieki nad żywymi symbolami ofiar z Katynia i Tweru. Rejestracji i przeprowadzenia uroczystości podjęło się nasze stowarzyszenie i wójt gminy Żegocina.
    Korzystając ze sponsora nabyliśmy niewielki mebel do przechowywania dokumentów dopłacając 30% do ceny zakupu. Na skutek niepłacenia składek skreślono z listy członków 5 osób. Stan liczbowy członków Stowarzyszenia wynosi 32. Na podstawie żądań Urzędu Skarbowego obowiązuje nas roczne sprawozdanie budżetowe. Jesteśmy więc zmuszeni do zawarcia umowy z kompetentną osobą i wydatku 200 zł rocznie za tą usługę.
    Z naszego grona odszedł na zawsze śp. Kol. Stanisław Gwóźdź i dlatego proszę o powstanie i uczczenie Jego pamięci minutą ciszy.
    Sprawozdanie przedłożyła również Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Anna Gawłowicz Pawełek, która odniosła się pozytywnie do prowadzenia dokumentacji, w tym finansowej. Końcowy fragment sprawozdania brzmiał następująco: "Biorąc pod uwagę całokształt zadań, jakie Stowarzyszenie przyjęło do realizacji w okresie sprawozdawczym i dzięki zaangażowaniu Zarządu w pełni wykonało. Komisja występuje do Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy obradującego w dniu 15.05.2009 roku z wnioskiem o zatwierdzenie bilansu oraz rachunku wyników i informacji dodatkowej do sprawozdania poprzez podjecie stosownej uchwały w tym zakresie oraz udzielenie pełnego absolutorium dla Zarządu Stowarzyszenia za okres sprawozdawczy. Komisja dziękuje całemu Zarządowi z Panem Przewodniczącym Janem Burkiem na czele za duże osobiste zaangażowanie i wkład pracy wniesiony w działalność Stowarzyszenia. Dziękuje również Skarbnikowi Panu Janowi Trusiowi za rzetelną współpracę z Komisją Rewizyjną, udostępnianie materiałów do kontroli i prawidłowe udokumentowanie prowadzonych operacji finansowych".

Skarbnik Jan Truś przedstawił projekt budżetu na 2009 r. Wójt Jerzy Błoniarz podziękował za aktywną działalność.
Skarbnik Jan Truś przedstawił projekt budżetu na 2009 r. Wójt Jerzy Błoniarz podziękował za aktywną działalność.

    W  dyskusji jako pierwszy głos zabrał Tadeusz Olszewski. Uzupełnił sprawozdanie Zarządu informacjami o pozostałej działalności organizacji tj. prowadzeniu Izby Regionalnej i wzbogaceniu jej o kolejne eksponaty, o nakręceniu jednej ze scen filmu "Architekci zmian" w tejże Izbie. Zaproponował, aby w planie pracy na kolejny rok znalazły się zapisy odnośnie utworzenia w Zespole Szkół w Żegocinie Kącika Pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej oraz zorganizowania przez Stowarzyszenie sesji popularno - naukowej dla uczniów poświęconej tej tematyce. Poprosił o dalszą pomoc przy tworzeniu słownika biograficznego o osobach zasłużonych dla ziemi żegocińskiej. Zwrócił się do Wójta Gminy Jerzego Błoniarza z prośbą o adaptację kolejnego pomieszczenia w budynku CKSiT na cele wystawowe, na poszerzenie Izby Regionalnej. Przypomniał o planach odbycia posiedzenia w Izbie Regionalnej w Bełdnie.
    Kolejny mówca - Leopold Grabowski poinformował o działaniach z Bełdnie, związanych z tworzeniem Izby Regionalnej oraz przygotowywaniem dokumentacji o Bełdnie dnia dzisiejszego. Wójt Jerzy Błoniarz podziękował zarządowi i członkom Stowarzyszenia za aktywną działalność i obiecał pomoc przy adaptacji pomieszczenia na cele wystawowe. W dyskusji zgłoszono także wniosek, aby zebrania odbywać w piątki, bo to dobry termin. Skarbnik Stowarzyszenia Jan Truś poinformował zebranych o tym, że na konto Stowarzyszenia wpłynęły środki od sponsorów, przez co można było zakupić szafkę na dokumenty organizacji i co pozwoli także podjąć kolejne działania. Odpowiedział także na pytanie dotyczące decyzji zarządu o skreśleniu z listy kilku członków Stowarzyszenia. Te powody to śmierć członka Stowarzyszenia, kilkuletnie nieopłacanie składek i brak aktywności w działaniach organizacji.

 Podjęcie uchwały o absolutorium dla zarządu. Czesłąw Pączek zamyka obrady VIII. WZC Stowarzyszenia.
Podjęcie uchwały o absolutorium dla zarządu. Czesław Pączek zamyka obrady VIII. WZC Stowarzyszenia.

     W czasie, gdy obradowała komisja uchwał i wniosków zebrani obejrzeli 15 minutowy film dokumentujący działalność Stowarzyszenia w minionym roku sprawozdawczym. Film przygotował i wyświetlił Tadeusz Olszewski. Zebrani jednogłośnie zatwierdzili bilans i udzielili Zarządowi absolutorium oraz przyjęli plan pracy oraz plan finansowy na kolejny rok działalności.
    W imieniu rodziny Blajdów podziękowania za udział we mszy świętej oraz pamięć o Czesławie Blajdzie i kontynuowanie Jego dzieła wyraziła pani Zofia Blajda. Z kolei zebrani podziękowali Jej za przybycie na spotkanie i świetny tort imieninowy.
   Na zakończenie zebrania jego przewodniczący Czesław Pączek podziękował uczestnikom za udział, pracę w komisjach i przygotowanie zebrania. Wykonanie zbiorowej fotografii wszystkich uczestników walnego zebrania zakończyło spotkanie w gościnnej Świetlicy Wiejskiej w Rozdzielu.

RELACJA FILMOWA W SERWISIE WWW.ZEGOCINA.PL

[wstecz]