XIII Walne Zebranie Członków SPZŻ.

XIII. WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW - 28.06.2014

    Trzynaste Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej odbyło się 28 czerwca 2014 roku  w Klubie "Relaks" CKSiT w Żegocinie i było to zebranie sprawozdawczo - wyborcze. Przybyło na nie 18 spośród 34 aktualnie zapisanych do Stowarzyszenia członków, w tym Honorowy Członek Stowarzyszenia - ks. płk Zbigniew Kępa.
    Godzinę przed zebraniem, w żegocińskim kościele parafialnym odprawiona została msza święta w intencji Patrona Stowarzyszenia - Ś.P. Czesława Blajdy, który zmarł w 1995 roku.
    Walne zebranie członków otworzył Prezes Zarządu Stowarzyszenia Czesław Pączek, który powitał przybyłych członków organizacji oraz gości, a następnie przeprowadził wybór Przewodniczącego Zebrania (został nim Jerzy Błoniarz) oraz protokolanta (Zdzisław Janiczek). 
    Przybyli na zebranie członkowie Stowarzyszenia dokonali wybory komisji manadatowo-skrutacyjnej (Katarzyna Janiczek, Anna Kądziela, Krystyna Łękawa) oraz komisji uchwał i wniosków (Joanna Pastuszak, Jadwiga Blajda) oraz przyjęli zaproponowany porządek obrad, protokół z poprzedniego zebrania, a także regulamin obrad.
    Kolejna część zebrania - to sprawozdania. Pierwsze z nich złożył prezes ustępującego zarządu - Czesław Pączek. Odniósł się w nim do najważniejszych działań organizacji w okresie minionych czterech lat (pełna treść sprawozdania poniżej).
    Z upoważnienia nieobecnego na zebraniu skarbnika Jana Trusia (usprawiedliwiony) sprawozdanie finansowe przedstawiła Joanna Pastuszak, natomiast Mieczysław Blajda odczytał sprawozdanie Komisji Rewizyjnej, zakończone wnioskiem o udzielenie Zarządowi absolutorium.
   W dyskusji jako pierwszy głos zabrał Tadeusz Olszewski. Poruszył wiele spraw, m. in. podkreślił osobisty wkład pracy Prezesa Czesława Pączka w ponowne urządzenie Izby Regionalnej, poinformował, że Izba ta została wyróżniona Znakiem Jakości Lokalnej Grupy Działania "Dolina Raby", noszącym nazwę "Kogutek". Poinformował, że nadal trwają prace nad "Żegocińskim Słownikiem Biograficznym". Zawnioskował o utworzenie przy Stowarzyszeniu Archiwum Społecznego, a do Wójta Gminy o utworzenie w kolejnym pomieszczeniu piwnicznym budynku CKSiT w Żegocinie Regionalnej Izby Pamięci. Kazimierz Kozak poinformował zebranych o działaniach związanych ze zbieraniem informacji o Walentym Klęsku, uczestniku I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej, wyróżnionym Virtuti Militari V klasy. Za ważny temat uznał zbieranie informacji o emigracji mieszkańców Żegociny i okolic.
   Za aktywna pracę Stowarzyszenia podziękował Wójt Gminy Żegocina Jerzy Błoniarz. Obiecał poczynić starania o utworzenie Izby Pamięci. Słowami podziękowań i bukietem kwiatów podziękowano ustępującemu z funkcji Prezesa Czesławowi Pączkowi, który nie wyraził zgody na kandydowanie do władz Stowarzyszenia na kolejną kadencję.
   Po dyskusji przyjęto kolejnymi jednogłośnymi uchwałami przedłożone sprawozdania oraz udzielono Zarządowi absolutorium. W dalszej części zebrania Komisja Skrutacyjna przeprowadziła wybory do Zarządu i Komisji Rewizyjnej na czteroletnią kadencję. Zgodnie z przyjętą uchwałą były to wybory jawne. Podczas ogłoszonej przerwy nowy zarząd i nowa komisja rewizyjna ukonstytuowała się. Nowy skład Stowarzyszenia ogłosił Przewodniczący Zebrania Jerzy Błoniarz. W kadencji 2014 - 2017 zarząd pracował będzie w składzie: Joanna Pastuszak - Prezes Zarządu, Tadeusz Olszewski - wiceprezes, Jan Truś - skarbnik, Zdzisław Janiczek - sekretarz, Jan Burek - członek zarządu. Obowiązki Komisji Rewizyjnej realizować będą: Kazimierz Kozak, Mieczysław Blajda oraz Zdzisław Barnaś.
   Na wniosek Jerzego Błoniarza podjęto uchwałę o nadaniu tytułu Członka Honorowego dla Czesława Pączka. Podjęto także uchwały o przyjęciu głównych kierunków pracy w nowej kadencji, planu pracy na najbliższy rok, utworzeniu Archiwum Społecznego SPZŻ.
W końcowej części spotkania głos zabrała nowo wybrana Prezes - Joanna Pastuszak, która podziękowała za wybór i obiecała dołożyć starań, aby Stowarzyszenie nadal się rozwijało i prowadziło aktywną działalność. Natomiast Mieczysław Blajda podziękował wszystkim za udział we mszy świętej w intencji Czesława Blajdy, za ciepłe słowa oraz obiecał przekazać życzenia Mamie - Zofii Blajda, która właśnie skończyła 90 lat życia.
   Podziękowaniami dla prowadzącego zebranie, sekretarza oraz członków komisji i wszystkich uczestników walnego zebrania zakończono obrady. 

SPRAWOZDANIE ZARZĄDU SPZŻ ZA OKRES KADENCJI 2010 - 2013

   W okresie sprawozdawczym Zarząd obradował 28 razy i podjął 20 uchwał dotyczących statutowej działalności organizacji. W 2010 roku wybrany Zarząd oraz niektórzy członkowie byli organizatorami patriotycznej uroczystości w 66. rocznicę Powstania Warszawskiego i bohaterskiej śmierci lotnika Stefana Bohanesa. Uroczystość odbyła się przed pomnikiem u Łąkcie Górnej. W dniu 2 września 2010 roku uczestniczyliśmy w 71. rocznicy wybuchu "II wojny światowej oraz modliliśmy się za tych, którzy oddali życie w walce z hitlerowskim i i sowieckim agresorem. W dniu 14 września 2010 roku kilku członków uczestniczyło w spotkaniu modlitewnym przy grobie Patrona Stowarzyszenia - Czesława Blajdy na Cmentarzu Batowickim w Krakowie. Następnie spotkano się z Rodziną Profesora. Była to wzruszająca wspomnień i serdecznej gościnności Pani Zofii Blajda. Ponadto uczestniczyliśmy w jubileuszu naszego rodaka, członka Stowarzyszenia - Ks. dr. Zbigniewa Kępy. Księży kapelanów, którzy przybyli na uroczystości do Żegociny oprowadzaliśmy po cmentarzach wojennych z l-szej wojny światowej w Łąkcie Dolnej i w Żegocinie. W trakcie trwania roku szkolnego (październik) kol. Jan Burek spotkał się z młodzieżą Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łąkcie Górnej wspominając swoje lata młodzieńcze jako uczeń tamtejszej szkoły. Natomiast Czesław Pączek spotkał się też z uczniami gimnazjum mówiąc o przyjaźni polsko - węgierskiej i o czasach internowania Polaków na Węgrzech podczas II wojny światowej.
   Rok 2011 należy także zaliczyć do udanych dla Stowarzyszenia. Wójt Gminy złożył do Zarządu Wojewódzkiego projekt "Modernizacji i wyposażenia Izby Regionalnej" i otrzymał 6.000 zł, za co zakupiono sprzęt audiowizualny (laptop, drukarka, aparat fotograficzny, ekran, projektor, dyktafon, meble i regały). Przystąpiliśmy także do konkursu ofert realizacji zadania publicznego ogłoszonego przez Wójta Gminy w zakresie promowania tradycji narodowych i wspierania działalności kulturalnej i regionalnej. W ramach zgłoszonego projektu uzyskaliśmy 2.500zł z budżetu gminy oraz daliśmy wkład własny w postaci pracy członków Stowarzyszenia wycenionej na kwotę 1275 zł. Projekt dotyczył przygotowania i zorganizowania wystawy zatytułowanej "Dawna architektura drewniana gminy Żegocina". Eksponowano 100 fotografii budownictwa mieszkalnego i gospodarczego. Na temat tej wystawy była też specjalna audycja w Programie Radia Kraków.
    W kwietniu 2011 r. Zarząd i niektórzy członkowie Stowarzyszenia wzięli udział w uroczystości rocznicowej zbrodni katyńskiej. Przy tej okazji zorganizowaliśmy w pomieszczeniach Centrum Kultury wystawę poświęconą tym wydarzeniom, a Wójt Gminy sprowadził wystawę plenerową pt."Katyń oskarża" przygotowaną przez Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.
   W kwietniu 2011 r. mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w Jubileuszu 100-lecia urodzin naszej poetki i malarki Pani Anny Łękawy. W tej podniosłej uroczystości wzięły udział liczne delegacje ludzi kultury, przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych oraz rodzina i mieszkańcy gminy. Jak co roku uczestniczyliśmy także w sierpniowych uroczystościach rocznicowych wybuchu Powstania Warszawskiego i rocznicy śmierci Stefana Bohanesa. Również z tej okazji zorganizowaliśmy wspólnie z Dyrekcją Zespołu Szkół Jana Pawła II w Łąkcie Górnej historyczną sesję poświęconą bohaterskiemu lotnikowi, na którą złożyły się: wizja lokalna, rozmowy ze świadkami z tamtych lat, pokaz multimedialny poświęcony życiu Stefana Bohanesa oraz zdjęcia z jego pogrzebu w Żegocinie.
   W listopadzie przygotowaliśmy wystawę fotograficzną pt. "Żegocina w starej fotografii", która była eksponowana do sierpnia 2012 roku w sali ślubnej Urzędu Gminy w Żegocinie. Również w tym miesiącu został rozstrzygnięty konkurs fotograficzny dotyczący architektury drewnianej innych ciekawych obiektów z terenu naszej gminy. W konkursie brała udział młodzież szkolna w trzech poziomach nauczania: szkoły podstawowe - 14 uczniów, gimnazja - 14 uczniów, szkoła średnia - 5 uczniów. Po ocenie prac i nagrodzeniu najlepszych, pokazano je na wystawie w pomieszczeniach Galerii.
   W omawianym roku 2011 roku nie obyło się bez nieprzewidzianych problemów. Na skutek awarii kanalizacji w budynku Centrum Kultury zostały zalane pomieszczenia Izby Regionalnej, zakupione meble oraz część eksponatów. Po usunięciu awarii pan Wójt sprowadził na koszt gminy specjalistyczną firmę w celu dokonania dezynfekcji pomieszczeń.
   Na początku roku 2012 roku zarząd podjął decyzję o przystąpieniu naszego Stowarzyszenia do Lokalnej Grupy Działania "Dolina Raby", a naszym reprezentantem w tej instytucji został kol. Tadeusz Olszewski. Dzięki współpracy z tym Stowarzyszeniem będziemy mogli w łatwiejszy sposób wdrażać pomysły i przedsięwzięcia w ramach otrzymanych funduszy. Liczymy na to, że poprzez współpracę uda nam się wzmocnić poczucie lokalnej wspólnoty i wzmocnić kapitał społeczny na niwie kultury i tradycji ludowej.
   W dniu 17 kwietnia 2012 roku odbył się w Zespole Szkól w Żegocinie, w ramach współpracy naszego Stowarzyszenia z placówkami oświatowymi, patriotyczny wykład przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej dr. Teofila Wojciechowskiego na temat "Żołnierzy Wyklętych". Jesienią tego roku Zarząd Stowarzyszenia oraz Wójt Gminy uczestniczyli w bocheńskich uroczystościach odsłonięcia tablicy pamiątkowej Ofiar Katynia, na której figurują nazwiska dwóch naszych bohaterów zamordowanych w Katyniu i Twerze: por. Jana Waligóry i starszego aspiranta Policji Państwowej Władysława Imiołka. W sierpniu 2012 roku odbył się wernisaż wystawy fotograficznej i malarskiej uczniów szkól gminnych zatytułowanej "Żegocińskie Krajobrazy". Opiekę nad uczestnikami pleneru roztoczyła profesjonalistka w dziedzinie malarstwa, a jednocześnie pedagog szkolny, koleżanka Katarzyna Kogutowicz, której z tego miejsca jeszcze raz składam serdeczne podziękowania.
    Z zadowoleniem chcę poinformować Koleżanki, Kolegów i Szanownych Gości, że 29 września 2012 roku zaszczycili nas przyjacielska wizytą Zarząd i członkowie Stowarzyszenia Miłośników Wiśnicza w liczbie 40 osób. Po spotkaniu z naszymi Członkami i z Zarządem oraz z gospodarzem gminy, Goście zwiedzili kościół w Rozdzielu, punkt widokowy na przełęczy Widoma, Bacówkę i skansen pszczelarski kolegi Zdzisława Janiczka w Żegocinie. Spotkanie to zakończyliśmy miłą biesiadą przy grillu w kamieniołomie.
   Dla porządku godzi się także przypomnieć o uczestnictwie naszych przedstawicieli w smutnej uroczystości odprowadzenia naszego Przyjaciela i Kolegi Jurka Blajdy na miejsce wiecznego spoczynku.
   Z pewnym opóźnieniem przystąpiliśmy dopiero w maju 2013 roku do urządzania poszerzonej i odremontowanej Izby Regionalnej. Remontu i powiększenia pomieszczeń dokonał Urząd Gminy z inicjatywy wójta Pana Jerzego Błoniarza, za co ustępujący Zarząd wyraża Mu dzisiaj jeszcze raz szczere podziękowanie i serdeczną wdzięczność.
    Również szczere podziękowania należą się uczennicom i uczniom żegocińskiego gimnazjum, którzy okazali dużą pomoc przy katalogowaniu, czyszczeniu i opisywaniu eksponatów. Chciałbym także poinformować, że zorganizowaliśmy drugi plener malarski dla młodzieży szkół gminnych. Impreza ta zatytułowana " Krzyże i figury przydrożne Rozdziela" mogła dojść do skutku dzięki pomocy finansowej gminy i zaangażowaniu pań nauczycielek miejscowej szkoły w Rozdzielu. Jest dobrym zwyczajem, że każdorazowo prace malarskie z pleneru młodzieży są eksponowane w naszej Galerii Wiejskiej.
   Chcę również poinformować, że w naszym Stowarzyszeniu powstał zespół młodzieżowy, który wykazuje znaczną aktywność podejmując ambitne tematy, między innymi młodzi Członkowie Stowarzyszenia uczestniczyli w warsztatach dziennikarskich, które przeprowadziła nasza koleżanka Joanna Pastuszak. Muszę także wspomnieć, że 14 września 2013 roku udało się zorganizować wernisaż wystawy pt. "Obrazy z filcu tkane" pani Agaty Talaska, urodzonej w Żegocinie, a od wielu lat zamieszkałej na terenie Niemiec. Talent i technika prac autorki wystawy znajdują duże uznanie i podziw, co zaowocowało już licznymi wystawami na terenie Niemiec.
   Mieliśmy także okazję uczestniczyć w spotkaniu z Panią Kazimierą Flynn - Polką zamieszkałą w Leicester, która doznała wielu cierpień w drodze z "nieludzkiej ziemi" na Syberii zanim dotarła do wolnego świata. Dzisiaj daje świadectwo mówiąc o losach polskich emigrantów, którzy zamieszkują na terenie Wielkiej Brytanii.
   Rok 2014 otworzyliśmy składając do Zarządu Województwa Małopolskiego wniosek dotyczący przystąpienia do otwartego konkursu ofert w dziedzinie kultury pod nazwą " Mecenat Małopolski 2014". Zarząd zwrócił się o dofinansowanie zadania wydawnictwa albumowego pt."Żegocina na starej fotografii" oraz utworzenia archiwum społecznego. Niestety wniosek nie uzyskał aprobaty Zarządu Wojewódzkiego w roku bieżącym.
    Kończąc to sprawozdanie chciałbym jeszcze poinformować, że Zarząd i Członkowie naszego Stowarzyszenia wzięli udział na początku czerwca br. w doniosłej uroczystości patriotycznej ku czci bohaterów walk o Monte Cassino pochodzących z naszej gminy. Osobom tym poświęcona jest marmurowa tablica przy Pomniku Ofiar, którzy zginęli za Ojczyznę w czasie II wojny światowej.
    Na zakończenie chciałbym gorąco podziękować za pracę i zaangażowanie w sprawy stowarzyszenia ustępującemu Zarządowi. Dziękuję bardzo serdecznie, jak tylko potrafię to wyrazić. Kolegom: Tadeuszowi Olszewskiemu - Wiceprezesowi, Zdzisławowi Janiczkowi - Sekretarzowi Zarządu, Janowi Trusiowi - Skarbnikowi, Janowi Burkowi - Członkowi Zarządu za poświęcony czas i prace organizacyjne dla dobra naszego Stowarzyszenia.
   Dziękuję również ustępującym Członkom Komisji Rewizyjnej: koleżance Annie Gawłowicz-Pawełek, Kazimierzowi Kozakowi i Mieczysławowi Blajda. Mam nadzieję, że dzisiejsze Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia dokona wyboru nowych władz, które poprowadzą przez nową kadencję nasze Stowarzyszenie do większych osiągnięć dla dobra naszej lokalnej społeczności.

XIII. Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej

XIII. Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej
XIII. Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej XIII. Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej
XIII. Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej XIII. Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej
XIII. Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej XIII. Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej
XIII. Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej XIII. Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej
XIII. Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy - 28.06.2014 r.

[wstecz]