Wycieczka do Wojakowej - 07.03.2015 r.

WYCIECZKA DO WOJAKOWEJ - 07.03.2015

    Wieś Żegocinę i położoną w powiecie brzeskim, w gminie Iwkowa Wojakową łączy przynajmniej dwie rzeczy. Pierwszą jest wspaniały krajobraz, drugą - osoba Jakuba Juszczyka - artysty rzeźbiarza z Żegociny, który w wojakowskim kościele wykonał w latach 1942 - 1943 dwa boczne ołtarze.
   Właśnie te dwa ołtarze, a także wykonane na starym cmentarzu lapidarium były powodami, dla których sześcioosobowa grupa członków Stowarzyszenia pojechała w dniu 7 marca 2015 roku do Wojakowej na samochodową wycieczkę.
   Zwiedzanie rozpoczęto od miejscowego kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Wniebowziętej. Według Jana Długosza kościół ufundowany został przez rycerza Wacława Wojaka herbu Brohowicz w roku 1363 i początkowo nosił wezwanie Wszystkich Świętych. Na początku XX wieku budynek świątyni w Wojakowej był w złym stanie i coraz częściej pojawiały się plany budowy nowego. W roku 1930 rozebrano większą część kościoła, pozostawiając tylko prezbiterium, do którego w następnych latach dobudowano korpus. Z dawnego wyposażenia pozostała kamienna chrzcielnica oraz barokowy ołtarz z łaskami słynącym obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Podstawowe elementy wyposażenia tego kościoła to: ołtarz główny barokowy z około 1730 r. z bramkami, na których ustawiono rzeźby śś. Piotra i Pawła. W polu środkowym, umieszczony jest obraz Świętej Trójcy, zapewne współczesny ołtarzowi, zaś w antepedium znajdują się trzy obrazy barokowe, zapewne z XVII w.: Trzy Marie u grobu, NMP z jednorożcem oraz prorocy Salomon i Dawid. Dwa ołtarze boczne pseudogotyckie, wykonane w latach 1942-43 przez Jakuba Juszczyka. Chrzcielnica kamienna, gotycka z XV w. Ambona pseudogotycka w 1961 r., wykonana przez Bronisława Cieślę. Tablica pamiątkowa poświęcona ks. Wojciechowi Jachnie, proboszczowi i budowniczemu tutejszego kościoła. Dwa witraże figuralne z 1956 r., wykonane w firmie M. Paczki w Krakowie według projektu B. Grzeszczaka. Organy 12-głosowe zbudowane przez Włodzimierza Truszczyńskiego z Warszawy w latach 1986-90.
   Ołtarze autorstwa Jakuba Juszczyka, wykonane z inicjatywy wikariusza w Wojakowej, księdza Władysława Rysia (późniejszego proboszcza w Trzcianie i budowniczego kościoła w Kierlikówce) zostały sfotografowane i zostaną zaprezentowane podczas "Benefisu artystycznego Rodziny Juszczyków".
   Drugim przedmiotem zainteresowania członków Stowarzyszenia było lapidarium, urządzone w południowej części starego cmentarza parafialnego. Na wydzieloną i oddzieloną murkami od zarośniętej części cmentarza przestrzeń, przeniesiono 12 pomników nagrobnych, które poddano renowacji. O urządzenie podobnego lapidarium na starym cmentarzu w Żegocinie (na tzw. Biedroniówce) Stowarzyszenie stara się już od kilkunastu lat (zobacz tekst z 2002 roku >>>). Śmierć Ks. Proboszcza Antoniego Poręby w 2003 roku, który wspierał starania Stowarzyszenia i podjął pierwsze działania w tym kierunku, spowodowała przerwanie prac i ponowne zarośnięcie obiektu, na którym znajduje się ważny nagrobek - odkryty przez prof. Reinfussa najstarszy w Polsce kamienny chłopski nagrobek Reginy Kuscyny. Przez 12 lat Stowarzyszenie nie znalazło sojuszników w realizacji zadania. Dopiero w końcu 2014 roku, po serii rozmów z ks. proboszczem Leszkiem Dudziakiem i Wójtem Gminy Jerzy Błoniarzem, udało się uzyskać lepszy klimat do kontynuacji rozpoczętego dzieła ratowania tego zabytkowego cmentarza, a właściwie jego kamiennych nagrobków, które wg ostatnich ustaleń mają być zgromadzone w lapidarium, podobnym do oglądanego w Wojakowej. Tam lapidarium zostało wykonane w ciągu 2 lat (2012-2013) staraniem ks. Proboszcza Józefa Nowaka i całej parafii. Wyjazd do Wojakowej miał dać działaczom Stowarzyszenia odpowiedź na wiele pytań, m. in: jak należy przygotować przedsięwzięcie, jakie są możliwe źródła jego finansowania. Niestety nie udało się uczestnikom wycieczki spotkać z księdzem proboszczem Nowakiem i uzyskać odpowiedzi na te pytania. Ale już samo poznanie wyglądu tego lapidarium pozwoliło sprecyzować poglądy na temat ewentualnego wyglądu żegocińskiego lapidarium, dla budowy którego działacze Stowarzyszenia nadal poszukują sprzymierzeńców.

Wycieczka do Wojakowej - 07.03.2015 r.

Wycieczka do Wojakowej - 07.03.2015 r.

Wycieczka do Wojakowej - 07.03.2015 r.

Wycieczka do Wojakowej - 07.03.2015 r.

Wycieczka do Wojakowej - 07.03.2015 r.

Wycieczka do Wojakowej - 07.03.2015 r.

Wycieczka do Wojakowej - 07.03.2015 r.

Wycieczka do Wojakowej - 07.03.2015 r.

Wycieczka do Wojakowej - 07.03.2015 r.

[wstecz]