Wyjazd do Kamienicy i Szczawy - 14.11.2015 r.

WYJAZD DO KAMIENICY I SZCZAWY - 14.11.2015

    14 listopada 2015 roku siedmioro członków Stowarzyszenia, głównie członków Zarządu, wyjechało prywatnymi samochodami do Gminy Kamienica w powiecie limanowskim. Wyjazd był możliwy dzięki kontaktom nawiązanym tam przez Zdzisława Janiczka. Były dwa podstawowe cele tego wyjazdu: poznanie atrakcji turystycznych tej gminy oraz odbycie wyjazdowego posiedzenia Zarządu.
      Dzięki sprzyjającej pogodzie udało się zrealizować nawet więcej niż zaplanowano. Żegocińska grupa zwiedziła Bibliotekę w Kamienicy, w której otrzymała materiały promocyjne tej gminy, miejscową Izbę Regionalną, w której zgromadzono m. in. stare narzędzia rolnicze i pasterskie, sprzęt domowy, naczynia i dawne stroje, a następnie miejscowy cmentarz, na którym znajduje się grób Jana Kantego Andrusikiewicza (ur. 9 października 1815 r. w Słopnicach koło Limanowej, zm. 9 stycznia 1850 r. w Kamienicy) - nauczyciela ludowego i organistę w parafii chochołowskiej, jednego z przywódców powstania chochołowskiego z 1846 roku, skierowanego przeciwko zaborcy austriackiemu i feudałom.
    Następnie przejechano do pobliskiej Szczawy, głównie celem zwiedzenia tutejszego Partyzanckiego Kościółka w Szczawie, którego wnętrze jest ciekawym przykładem współczesnej ludowej sztuki sakralnej oraz Muzeum 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej znajdującego się obok Kościoła Parafialnego. W muzeum znajdują się liczne zbiory z okresu II wojny światowej w tym sztandar, mundury, listy, fotografie upamiętniające działania 1 PSP AK. Znajdują się w nim liczne zbiory z okresu II wojny światowej w tym sztandar, mundury, listy, fotografie upamiętniające działania 1 PSP AK. Zarówno po Kościele Partyzanckim, jak i muzeum oprowadzał ks. Leon Królczyk - proboszcz.
    Po przejściu kilkuset metrów uczestnicy wyprawy znaleźli się Pijalni Wód Mineralnych w Szczawie, zlokalizowanej w centrum wioski, obok rozlewni wód mineralnych. Oczywiście skosztowali proponowanych tu wód, a następnie powrócili do Kamienicy, aby zapoznać się z twórczością artysty ludowego - rzeźbiarza Ignacego Gromali. Jego pracownia i sala wystawowa znajdują się na Małopolskim Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła. Jego dorobek artystyczny to ponad 5 tysięcy prac. Brał udział w wielu prestiżowych wystawach. Jego rzeźby zdobią Izbę Regionalną w Kamienicy i są wystawiane co roku podczas Dni Gorczańskich. Wiele z nich kupują turyści i prywatni kolekcjonerzy z Polski, Niemiec, Holandii, Kanady, Słowacji i Stanów Zjednoczonych. W jego twórczości elementy religijne występują obok regionalnych. Większość jego dzieł, to rzeźby postaci, chociaż zachwyt budzi także duża liczba płaskorzeźb. Często też rzeźbiarz pracuje na zamówienie. Artysta osobiście oprowadził gości po wystawie i odpowiedział na ich pytania.
      Druga cześć pobytu w Gminie Kamienica, to najpierw posiłek w uroczej Restauracji "Młyn" w Kamienicy, a potem posiedzenie zarządu, podczas którego przedyskutowano sprawę przygotowania wniosków projektowych do LGD "Dolina Raby" oraz uwag zgłaszanych do propozycji "Programu Współpracy Gminy Żegocina z organizacjami pozarządowymi w 2016 roku".

Na trasie do Kamienicy.

Centrum Kamienicy.

W drodze do Izby Regionalnej.

Stroje ludowe.

W Izbie Regionalnej.

W Izbie Regionalnej.

Na cmentarzu w Kamienicy.

Przy grobie Jana Kantego Andrusikiewicza.

Partyzancki Kościółek w Szczawie.

Partyzancki Kościółek w Szczawie.

W drodze do Muzeum 1. PSP AK.

W Muzeum 1. PSP AK.

W Muzeum 1. PSP AK.

W Muzeum 1. PSP AK.

W drodze do Pijalni Mineralnych Wód w Szczawie.

W Pijalni Mineralnych Wód w Szczawie.

W drodze do pracowni rzeźbiarskiej.

 Wystawa prac rzeźbiarza Ignacego Gromali.

W drodze do Reastauracji "Młyn" w Kamienicy.

Wyjazdowe posiedzenie Zarządu w Kamienicy.

Wyjazd do Kamienicy i Szczawy - 14.11.2015 r.

[wstecz]