XV. Walne Zebranie Członków SPZŻ - 19.03.20165 r.

XV. WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW - 19.03.2016

       Piętnaste Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy odbyło się 19 marca 2016 roku w budynku Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie. Przybyło 23 spośród 36 aktualnie zapisanych do Stowarzyszenia członków, w tym Honorowy Prezes Stowarzyszenia - Pan Czesław Pączek. Frekwencja wyniosła więc 64%.
    Walne zebranie członków otworzyła Pani Prezes Zarządu Stowarzyszenia Joanna Pastuszak, która powitała przybyłych członków organizacji oraz przeprowadziła wybór Przewodniczącego Zebrania, którym został Pan Tadeusz Olszewski. Po przejęciu przewodnictwa obrad Tadeusz Olszewski przeprowadził wybory: protokolanta (wybrany został Pan Zdzisław Janiczek), komisji mandatowej oraz komisji uchwał i wniosków. W głosowaniu jawnym zebrani przyjęli zaproponowany porządek obrad, a także regulamin obrad.
    Kolejna część zebrania - to sprawozdania. Pierwsze z nich złożyła przedłożyła pani prezes Joanna Pastuszak. Przedstawiła w nim tematycznie ujęte działania organizacji zrealizowane w 2015 roku (pełna treść sprawozdania poniżej). Z kolei sprawozdanie finansowe przedłożył skarbnik - Pan Jan Truś, a następnie sprawozdanie Komisji Rewizyjnej, zakończone wnioskiem o udzielenie Zarządowi absolutorium i skreślenia z listy członków osób, które nie opłacają składek, bądź są całkowicie nieaktywne, odczytał jej przewodniczący - Pan Mieczysław Blajda.
   Kolejnym punktem obrad była dyskusja. Głos zabierało kilku mówców. Pani Maria Ostrowska mówiła o zbyt dużej wycince lasów na terenie Bełdna i apelowała o przeciwstawienie się temu. Pan Kazimierz Kozak wyraził podziw dla wielkiej ilości przedsięwzięć, zrealizowanych przez Stowarzyszenie w 2015 roku. Zaapelował o kontynuowanie działań związanych z utworzeniem lapidarium na nieczynnym cmentarzu w przysiółku Biedroniówka, wnioskował o uzupełnienie listy ofiarodawców o zapisy co dana osoba przekazała albo do Izby Regionalnej, albo Archiwum Społecznego. Działalność organizacji w zakresie przywrócenia pamięci o cmentarzu na Biedroniówce przypomniał Pan Czesław Pączek. Zastanawiał się także nad tym, jak uczcić 15-lecie działalności Stowarzyszenia. Pani Maria Juszczyk wnioskowała o wykonanie inwentaryzacji zabytkowych elementów żegocińskiego kościoła. Zaapelowała o przyjęcie i włączenie w działania Stowarzyszenia nowych, młodych członków. Pan Tadeusz Olszewski mówił o trwającym procesie tworzenia Archiwum Społecznego, trudnościach lokalowych i finansowych, związanych z tworzeniem tego Archiwum. Pan Zdzisław Janiczek przybliżył zgromadzonym temat realizacji lokalnego szlaku turystycznego "Żarnówka". Katarzyna Janiczek poinformowała o pracy z uczniami nad gromadzeniem wspomnień. Zaprosiła także członków Stowarzyszenia na rekonstrukcję historyczną bitwy ze Szwedami pod Kamionną, zaplanowana na dzień 18 maja br. Do tego samego tematu nawiązał Pan Leopold Grabowski, który podkreślił wagę utrwalania wspomnień. Uznał, że ważnym zadaniem Stowarzyszenia są także starania o ochronę zabytków. Zaproponował zorganizowanie sesji popularno - naukowej, poświęconej działalności Stowarzyszenia. Pan Zdzisław Janiczek zaproponował, aby zebrać listę tematów, które są ważne dla lokalnej społeczności i przedstawić te problemy Radzie Gminy i Urzędowi Gminy z jednoczesną prośbą o zajęcie się rozwiązaniem tych problemów lub udzieleniem pomocy dla działaczy Stowarzyszenia, którzy chcą społecznie nad tymi zagadnieniami pracować. Pan Jan Truś stwierdził, że Stowarzyszenie ma za mało członków i należy podjąć działania na rzecz pozyskania nowych członków, zwłaszcza wśród radnych, pracowników gminy, nauczycieli. Pani Joanna Pastuszak omówiła dokładniej zadania wynikające z wizytą gości z Żegocina, zaplanowaną na końcowy weekend maja (27-29 maja br). Omówiono także założenia trzech projektów, na które Stowarzyszenie uzyskało dotację od samorządu lokalnego: 1. Plener malarski 2016 "Uroki Bełdna'' (Maria ; 2. Zorganizowanie I. Młodzieżowego Rajdu Turystycznego im. Czesława Blajdy, wydanie drugiego numeru "Kroniki Gminy Żegocina".
   Po dyskusji przyjęto kolejnymi jednogłośnymi uchwałami przedłożone sprawozdania, udzielono Zarządowi jednogłośnego absolutorium. Podjęto także uchwały o przyjęciu planu pracy i planu finansowego na 2016 rok oraz przedłożonych wniosków.
   W końcowej części zebrania jego przewodniczący Tadeusz Olszewski złożył podziękowania dla sekretarza, członków komisji i wszystkich uczestników walnego zebrania, po czym zakończył obrady. 

SPRAWOZDANIE ZARZĄDU SPZŻ ZA 2015 ROK

1. W ciągu 2015 r . Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy, działający w składzie: Joanna Pastuszak - Prezes, Tadeusz Olszewski - Wiceprezes, Jan Truś, Skarbnik, Zdzisław Janiczek - Sekretarz, Jan Burek - Członek i Czesław Pączek - Prezes Honorowy odbył aż 17 zebrań, w tym jedno zebranie sprawozdawcze w dniu 21.02.2015 roku. W szeregi organizacji przyjęto w minionym roku 4 nowych członków: Tomasza Pączka, Marię Juszczyk, Kazimierza Juszczyka i Marię Ostrowską.

2. W styczniu2015 roku Zdzisław Janiczek przedstawił Zarządowi projekt ścieżki Turystyczno - Historycznej na gorę Żarnówka. Pomysł został przyjęty do realizacji. Stowarzyszenie napisało stosowne wnioski do Wójta Gminy w Żegocinie i PTTK. W czerwcu u pięcioosobowa grupa członków Stowarzyszenia udała się na górę Żarnówka w ramach wstępnego wytyczania szlaku tego, nowego szlaku. W listopadzie, z inicjatywy Wójta Jerzego Błoniarza, odbyło się spotkanie
w sprawie ścieżki spacerowej na Żarnówkę z udziałem przedstawiciela Nadleśnictwa Brzesko - Jana Saferny i leśniczego Grzegorza Zaparta oraz Wójta i przedstawicieli Zarządu Stowarzyszenia. Ustalono następne działania. Odbyła się także druga wizja w terenie.

3. Członek Stowarzyszenia Tomasz Pączek zainteresował Zarząd tematem losów rodzin żydowskich z Żegociny i okolicy i zobowiązał się do przygotowania publikacji na ten temat. Ukazała się w pierwszym wydaniu "Kroniki Ziemi Żegocińskiej".

4. W lutym 2015 roku do planu pracy włączono temat uporządkowania dawnego, nieczynnego już cmentarza na Biedroniówce oraz urządzenia lapidarium. Postanowiono, że w związku
z oświadczeniem gospodarza tego miejsca, czyli proboszcza Parafii Żegocina, temat budowy lapidarium zostanie podjęty po objęciu probostwa przez kolejnego kapłana. W marcu odbyto wyjazd do Wojakowej w celu zapoznania się z lapidarium tam urządzonym.

5. Stowarzyszenie przystąpiło w styczniu 2015 roku do konkursu ofert, ogłoszonego przez Wójta Gminy Żegocina na realizację zadań publicznych Gminy Żegocina w zakresie podtrzymywania i upowszechniania promowania tradycji narodowej, lokalnej jak również pielęgnowania tradycji narodowej i patriotycznej oraz wspierania działalności kulturalnej i regionalnej. Przygotowano cztery oferty: 1. Plener malarski 2015 "Architektura w krajobrazie Bytomska''; 2 "Czesław Blajda - geograf etnograf społecznik z Rozdziela"; 3. Benefis artystyczny Rodziny Juszczyków". Wszystkie uzyskały dotację i zostały z dużym powodzeniem zrealizowane.

6. 24 kwietnia 2015 roku, z udziałem około 200 osób, miał miejsce finał projektu "Benefis artystyczny Rodziny Juszczyków". Przygotowano wystawę fotograficzną archiwalnych zdjęć i eksponatów tj. obrazów, rzeźb, autorstwa Jakuba, Kazimierza i Jana Juszczyków. Zaprezentowano także artykuły prasowe i książkowe o ks. płk. Franciszku Juszczyku. Przypomniano życiorysy artystów z rodziny Juszczyków. Wydana została książeczka, autorstwa Marii Juszczyk pt."Artyści nigdy nie odchodzą", prezentująca sylwetkę i dokonania jej zmarłego brata - rzeźbiarza Jana Juszczyka. Każdemu uczestnikowi benefisu podarowano mały folder, prezentujący sylwetki bohaterów wieczoru, a kilka osób zostało przez Marię Juszczyk obdarowane wydaną przez nią niewielką książeczką pt. "Rzeźby dłuta Jakuba Juszczyka w Kościele św. Mikołaja w Żegocinie". Poszczególne punkty spotkania były przeplatane występami artystycznymi.

7. Niezwykle udany był "Wieczór Wspomnień o Czesławie Blajdzie", który odbył w dniu 23 maja 2015 roku. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji Czesława Blajdy, odprawionej w Kościele p.w. Św. Jakuba w Rozdzielu, przez czterech księży: Ojca Józefa Zelka , ks. Tomasza Szewczyka (rodaków z Rozdziela), ks. prałata dr Czesława Majdę i ks. Leszka Dudziaka - proboszcza z Żegociny. Następnie w sali widowiskowej CKSiT w Żegocinie zorganizowany został "Wieczór wspomnień o Czesławie Blajdzie", który poprowadził Honorowy Prezes Stowarzyszenia Czesław Pączek. Uczestniczyło w nim ponad 200 osób. Prelekcję o życiu i działalności Czesława Blajdy wygłosiła dr Iwona Zawidzka z Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni. Odbyła się promocja wydanej drukiem pracy biograficznej "Czesław Blajda", napisanej przez Marię Blajdę-Gwóźdź i Tadeusza Olszewskiego. Patrona Stowarzyszenia wspominali: ks. prałat dr Czesława Majdy, Leopold Grabowski, Jan Marcinek, Mieczysław Blajda. Zaprezentowano okolicznościową wystawa pamiątek (archiwalne zdjęcia, oryginały prac Czesława Blajdy, otrzymane przez niego odznaczenia, dyplomy, wydane przewodniki, przedmioty osobiste, aparat fotograficzny, kompas, zegarek). Poszczególne punkty wieczornicy przeplatane były muzyką. Wystąpili uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Żegocinie, dyrektor tej szkoły - Tomasz Cudejko, który grał na skrzypcach oraz Zespół Śpiewaczy "Melodia" Klubu Seniora "Żegota". W przeddzień tej uroczystości, w 20. rocznicę śmierci Patrona, delegacja Stowarzyszenia (Maria Juszczyk, Tadeusz Olszewski, Jan Truś) złożyła kwiaty na grobie Czesława Blajdy na Cmentarzu Batowickim i spotkała się z Rodziną Patrona.

8. 18. czerwca 2015 roku, w Bytomsku Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej, przy współpracy z wszystkimi szkołami z terenu gminy, zorganizowało V. Plener Malarski, podczas którego uczniowie pod kierunkiem nauczycieli malowali obiekty architektoniczne charakterystyczne dla tej wioski. W październiku odbył się finał tego projektu - wernisaż poplenerowej wystawy malarskiej "Architektura w krajobrazie Bytomska". Najwierniejszy wkład w realizacje tego przedsięwzięcia miała nauczycielka bytomskiej szkoły - Pani Bronisława Dziedzic-Fasuga - kierowniczka tego pleneru.

9. W październiku miał miejsce finał realizacji czwartego projektu, zrealizowanego przez Stowarzyszenie, przy wsparciu finansowym Wójta Gminy Żegocina. 12 października 2015 roku odbyło się spotkanie promocyjne "Kroniki Ziemi Żegocińskiej", wydanej drukiem w nakładzie 150 egzemplarzy. Prowadzone przez Panią Joannę Pastuszak - redaktora tego wydawnictwa. W "Kronice ..." zamieszczono artykuły, napisane przez ośmiu autorów, głównie członków Stowarzyszenia, którzy nie pobrali za to żadnego wynagrodzenia.

10. Dwukrotnie w ciągu roku Zarząd i członkowie Stowarzyszenia spotkali się z Panią Agatą Talaską, która obecnie mieszka w Erlenmoos (Niemcy), ale pochodzi z Żegociny. Pierwsze spotkanie poświęcone było próbom nawiązania współpracy z tamtejszą gminą, te jednak nie powiodły się, gdyż strona niemiecka nie zdecydowała się na te współpracę. Pani Agata Talaska, która robi filcowe obrazy, przekazała dwie swoje prace na pierwsza edycję stałej wystawy twórców z Ziemi Żegocińskiej, która rozpoczęła swoją działalność w 2015 roku w Galerii Wiejskiej. Drugie spotkanie z Panią Agatą Talaską odbyło się 14. sierpnia 2015 r. w Izbie Regionalnej w Żegocinie i było połączone z promocją jej debiutanckiego tomiku wierszy pt. "Czar przeczytanej baśni", do której ilustracje wykonał Zdzisław Janiczek. Artystka, która dała się już poznać jako autorka obrazów wykonanych z filcu, teraz ujawniła swój kolejny talent, tym razem poetycki.

11. Nową inicjatywą Stowarzyszenia (pomysł Zdzisława Janiczka) było otwarcie stałej wystawy twórców w Galerii Wiejskiej. Podczas majowej inauguracji swoje prace przedstawiło tu aż 12 twórców (obrazy, rzeźby). Drugą edycję stałej wystawy twórców (14 autorów) zorganizowano w listopadzie 2015 r.

12. We wrześniu udostępniono wystawę fotograficzną "Gorce w Naturze 2000", przygotowaną przez Gorczański Park Narodowy. Wystawa była zainstalowana w sali widowiskowej CKSiT w Żegocinie. W instalacji wystawy i jej likwidacji wzięli udział członkowie Zarządu Stowarzyszenia.

13. W ciągu całego roku delegacje Stowarzyszenia uczestniczyły w uroczystościach patriotycznych. Wymienić tu należy: udział w gminnych obchodach 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i 76. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Podczas spotykania przy Pomniku Ofiar II Wojny Światowej w Żegocinie Tadeusz Olszewski wygłosił okolicznościową pogadankę.

14. W październiku grupa członków Stowarzyszania udała się na zapomniany, dawny cmentarz na Biedroniówce w Żegocinie Na cmentarzu tym znajduję się tu miedzy innymi bardzo cenny zabytek - najstarszy w Polsce chłopski nagrobek kamienny na grobie Reginy Kuscyny (1833 rok). Zapoznano się ze stanem cmentarza, zapalono znicze.

15. W dniu 14 listopada 2015 roku siedmioro członków Stowarzyszenia wyjechało do Kamienicy i Szczawy, gdzie zwiedzono: Kościół Partyzancki, Muzeum AK i Pijalnię Wód Mineralnych w Szczawie, pracownię i galerię rzeźbiarza Ignacego Gromali oraz Muzeum Regionalne i cmentarz parafialny w Kamienicy, na którym jest grobowiec Jana Kantego Andrusikiewicza - jednego z przywódców powstania chochołowskiego z 1846 roku).

16. W minionym roku, dzięki Pani Joanny Pastuszak nawiązana została współpraca z miejscowością Żegocin z gminy Czermin, w województwie wielkopolskim. Zorganizowano obustronną akcję internetową pt. "Poznajmy się", podczas której w formie konkursów wiedzy z nagrodami mieszkańcy obu miejscowości o podobnych nazwach poznawali siebie wzajemnie. Jest nadzieja na osobiste poznanie się, gdyż Wielkopolanie w końcu maja wybierają się z wycieczką w nasze strony i będą także gośćmi naszej organizacji.

17. Przez cały rok trwały prace związane z poszerzaniem zbiorów i inwentaryzację eksponatów Izby Regionalnej oraz Archiwum Społecznego Stowarzyszenia. Pozyskano wiele nowych eksponatów, a zbiory archiwalne poszerzone zostały m. in. o przekazane Stowarzyszeniu oryginały wierszy Pani Anieli Sroki oraz sztandar, zdjęcia i inne dokumenty archiwum żegocińskiego koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych (dawne ZBoWiD). Po raz kolejny w uporządkowaniu i opisaniu zbiorów Izby Regionalnej oraz Archiwum Społecznego pomogły wolontariuszki z Zespołu Szkół w Żegocinie pod kierownictwem Pani Anny Kądzieli i przy współpracy z Panią Katarzyną Janiczek.

18. Niepowodzeniem zakończyła się natomiast inicjatywa Stowarzyszenia nadania Szkolnemu Schronisku Młodzieżowemu w Rozdzielu imienia Czesława Blajdy, zgłoszona w marcu 2015 roku. Pomimo uzyskania ponad 60. podpisów mieszkańców Rozdziela, rozmów ze Starostą Ludwikiem Węgrzynem, inicjatywa nie mogła być sfinalizowana z powodu sprzeciwu Kierowniczki tego Schroniska.

19. W grudniu 2015 roku Zarząd Stowarzyszenia wystosował do Wójta Gminy Żegocina, który użycza Stowarzyszeniu pomieszczeń w podpiwniczeniu budynku CKSiT w Żegocinie pismo z prośbą o wykonanie remontu pomieszczeń Izby Regionalnej i Galerii Wiejskiej, w szczególności usunięcia nieszczelności instalacji kanalizacyjnej powodującej powstanie nieprzyjemnych zapachów oraz odmalowania części pomieszczeń. Na pismo nie uzyskano odpowiedzi, więc działacze Stowarzyszenia sami i za środki organizacji przystąpili do wykonania remontu.

20. Od trzech lat Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej jest członkiem Lokalnej Grupy Działania "Dolina Raby"; opłaca składki członkowskie (20 zł rocznie), aktywnie uczestniczy w działaniach tej organizacji, a reprezentant Stowarzyszenia - Tadeusz Olszewski, pełni w obecnej kadencji funkcję Przewodniczącego Rady LGD "Dolina Raby". Przez cały rok prowadzona była przez sekretarza Stowarzyszenia dokumentacja merytoryczna, a przez skarbnika dokumentacja finansowa. Szczególną formą promocji Stowarzyszenia i informacji o jego działaniach są trzy serwisy internetowe organizacji. Są to - prowadzony od początku istnienia organizacji przez Tadeusza Olszewskiego serwis: www.spzz.republika.pl oraz od początku obecnej kadencji przez Joannę Pastuszak blog: www.spzz316.wordpress.com oraz profil na Facebooku - pod adresem: www.facebook.com/stowarzyszenie316.

20. Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy pragnie serdecznie podziękować wszystkim, którzy wspierali organizację składkami członkowskimi oraz dotacjami, angażowali się osobiście w realizację różnorodnych działań, przekazywali zbiory do Izby Regionalnej i Archiwum Społecznego, pracowali przy urządzaniu Izby Regionalnej i Archiwum Społecznego oraz remontach. Podziękowania kierujemy także do organizacji i instytucji współpracujących, w tym samorządu gminnego, CKSiT w Żegocinie, Gminnej Biblioteki Publicznej, wszystkich szkół, Stowarzyszenia Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości oraz Stowarzyszenia Klub Seniora "Żegota". Wyrażamy jednocześnie nadzieje na dalszą współpracę i liczymy na pomoc w realizacji statutowych zadań naszej porganizacji.

XV. Walne Zebranie Członków SPZŻ - 19.03.20165 r.

XV. Walne Zebranie Członków SPZŻ - 19.03.20165 r.
XV. Walne Zebranie Członków SPZŻ - 19.03.20165 r. XV. Walne Zebranie Członków SPZŻ - 19.03.20165 r.
XV. Walne Zebranie Członków SPZŻ - 19.03.20165 r. XV. Walne Zebranie Członków SPZŻ - 19.03.20165 r.
XV. Walne Zebranie Członków SPZŻ - 19.03.20165 r. XV. Walne Zebranie Członków SPZŻ - 19.03.20165 r.
XV. Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy - 19.03.20165 r.

[wstecz]