Maria Gwźdź przekzuje ksiiążkę w ręce Tadeusza Olszewskiego.

Okładki ksiażki - przód i tył.

KOLEJNY DAR DLA BIBLIOTECZKI STOWARZYSZENIA - 16.07.2016

   Od dwóch lat Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej gromadzi w prowadzonej przez siebie biblioteczce różne pozycje książkowe otrzymane od darczyńców. Pisaliśmy już o tym, że Pani Maria Gwóźdź podarowała do Biblioteczki Stowarzyszenia wydaną we wrześniu 2016 roku książkę - pracę zbiorową pt. "90 lat ruchu Schronisk Młodzieżowych w Polsce 1926 - 2016". Wielokrotnie w niej mowa o działalności Czesława Blajdy - Patrona naszej organizacji.
    Dziś przedstawiamy nieco dokładniej najnowszy nabytek naszej biblioteczki, w której honorowe miejsce zajmują różne wydawnictwa autorstwa Ś.P. Czesława Blajdy, w tym oczywiście wydana w 1993 roku książka "Żegocina dawna i współczesna" i reprint jego obszernej pracy z czasów gimnazjum pt. "Rozdziele w powiecie bocheńskim - Rok 1935".
    Otrzymana książka to obszerna praca 620 stron) zbiorowa pod redakcją Henryka Gołębiewskiego, wydana przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Schroniska Młodzieżowych z okazji przypadającej w 2016 roku 90. rocznicy powstania Ruchu Schronisk Młodzieżowych. Największą część pracy poświęcono opisowi działalności poszczególnych Oddziałów PTSM. Po wojnie, w tworzeniu Krakowskiego Oddziału PTSM jedną z najważniejszych ról odegrał właśnie Czesław Blajda, który doprowadził do spotkania założycielskiego w dniu 19 lutego 1960 roku, a potem działał w Zarządzie. Pod względem objętości na drugim miejscu znalazły się informacje biograficzne o najbardziej zasłużonych działaczach PTSM. Nie mogło zabraknąć biografii Czesława Blajdy.
   W redagowaniu tej książki pomagała Pani Maria Gwóźdź - córka Czesława Blajdy, która wniosła do pracy szereg sprostowań i nowych wiadomości oraz przekazała autorom dużo danych.
  Książkę wydano w nakładzie 2000 sztuk; jest to więc wydawnictwo unikatowe. Tym bardziej cieszymy się z otrzymanego daru, za który jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

Fragmenty stron książki.

Fragmenty stron książki.

Nowa ksiązka w Biblioteczce SSPZŻ - 16.07.2016 r.

[wstecz]