BADANIE DZWONU "URBAN" - 22.05.2017

    Od kilku lat Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej, z inicjatywy sekretarza organizacji Zdzisława Janiczka, starało się o naukowe przebadanie dzwonu "Urban", jednego z najstarszych w okolicy, bo odlanego w roku 1536. Poza datą umieszczoną na tym dzwonie niewiele o nim wiadomo. Po wizytacji biskupiej w 1570 roku zapisano, że przy kościele stoi dzwonnica z trzema dzwonami. Wizytator z 1618 roku pisał już o czterech dzwonach we wspomnianej dzwonnicy. Później musiano połączyć dzwonnicę z kościołem, gdyż wizytacja z 1748 roku wspomina, że dzwonnica stanowi całość z kościołem. Do dzisiejszych czasów w Żegocinie pozostał tylko jeden z tych dzwonów, wspomniany "Urban". W kronice parafialnej można znaleźć następujący zapis: "Gdy rząd austyjacki zabrał 2 dzwony w roku 1916 na cele wojny europejskiej pozostawiwszy tylko jeden, największy o średnicy 1 m 8 cm a o wadze 650 kg, jako starożytny, bo aż z 16 wieku pochodzący".
   Stad też starania Stowarzyszenia o jego zbadanie. 22 maja 2017 roku grupę z Instytutu Odlewnictwa w Krakowie (Piotr Wieliczko, Jadwiga Kamińska, Ewa Pamuła, Elżbieta Szymlet) i przedstawicieli Stowarzyszenia (Tadeusz Olszewski, Jan Truś, Zdzisław Janiczek) przyjął na plebanii ks. proboszcz Bogusław Pasierb. Po krótkiej dyskusji na temat żegocińskich dzwonów i celów ich badania, za zgodą ks. Bogusława Pasierba - proboszcza parafii w Żegocinie, do kościelnej wieży udał się w asyście historyka Tadeusza Olszewskiego i odlewnika Zdzisława Janiczka mgr inż. Piotr Wieliczko z Instytutu Odlewnictwa w Krakowie, który przy pomocy analizatora NITON XL3t wykonał badanie składu chemicznego stopu, z którego wykonano dzwon. Zastosowana tu została metoda analizy mikrofluorescencji rentgenowskiej, która pozwala na wykonywanie szybkich pomiarów składu pierwiastkowego różnego rodzaju materiałów. 
    Piotr Wieliczko dokonał badania dzwonów, głównie "Urbana". Wyniki zostały zapisane w pamięci urządzenia i będą wkrótce dokładnie przeanalizowane. Przy okazji dokonano dokładnego oglądu dzwonu, spisano napisy, sfotografowano go z różnych ujęć.
    Wyniki badań opublikowane zostaną przez zespół z Instytutu w artykule w branżowych publikacjach naukowych. Z wielkim zainteresowaniem czekamy na publikację. Stowarzyszenie dziękuje księdzu proboszczowi Pasierbowi oraz naukowcom z Instytutu Odlewnictwa w Krakowie oraz wszystkim pozostałym, organizatorom tego przedsięwzięcia.

Badanie dzwonu "Urban" - 22.05.2017 r. Badanie dzwonu "Urban" - 22.05.2017 r.
Badanie dzwonu "Urban" - 22.05.2017 r. Badanie dzwonu "Urban" - 22.05.2017 r.
Badanie dzwonu "Urban" - 22.05.2017 r. Badanie dzwonu "Urban" - 22.05.2017 r.

Badanie dzwonu "Urban" - 22.05.2017 r.

[wstecz]