ŻEGOCIŃSKIE RYSUNKI ALEKSANDRA GEBAUERA - 10.04.2018

     Starania Stowarzyszenia o pozyskanie fotograficznej kopii szkiców Aleksandra Gebauera dotyczących kościoła w Żegocinie trwało prawie trzy lata. Informacje o tym rysunku znalazł w serwisie Muzeum Narodowego w Krakowie Tadeusz Olszewski. Ponieważ wizerunek dawnego, drewnianego, rozebranego w końcu XIX wieku żegocińskiego kościoła nie pozostał w żadnej, znanej tu dokumentacji, starania te i poszukiwania były ambicją Stowarzyszenia. 
   W 1896 kościół ten nie nadawał się do użytku, gdyż groził zawaleniem. Z tego powodu stary kościół rozebrano, a nowy wybudowano na miejscu dawnego. Wszystko to działo się za proboszczowania ks. Jakuba Janczego.
   W archiwalnych zbiorach Stowarzyszenia zachowały się kopie fotografii nowego już kościoła z roku 1914 i rysunek z 1915 roku oraz kilka z czasów, gdy jego wieża była niska. Dzięki pomocy dr Agaty Flagi - nauczycielki Zespołu Szkół w Żegocinie oraz przychylności Muzeum Narodowego w Krakowie, udało się uzyskać wspomnane już rysunki inżyniera architekta i rysownika z Krakowa Aleksandra Gebauera.
   Zdjęcia rysunków zatytułowanych
"Szkic drewnianego kościoła z Żegociny i dekoracyjnego okucia drzwi, między 1870 a 1888" (nr inw. MNK III-r.a.-17658) wykonała Pracownia Fotograficzna Muzeum Narodowego w Krakowie.
   Jak z tytułu wynika rysunki są dwa: ogólny szkic drewnianego kościoła z dzwonnicą i widocznym sobotami oraz dokładniejszy rysunek metalowego okucja drzwi kruchty kościoła - najprawdopodobniej te same, które nieco wcześniej naszkicował Jan Matejko.
   Wydruki skopiowanych rysunków Aleksandra Gebauera  znajdą się w gablocie Izby Regionalnej w Żegocinie.

Rysunki zegocinskiego kosciola autorstwa Aleksandra Gebauera. Rysunki zegocinskiego kosciola autorstwa Aleksandra Gebauera.

Rysunki żegocińskiego kościoła autorstwa Aleksandra Gebauera.

[wstecz]