Spotkanie historyczne "Salwa i Salwowcy" - 27.04.2019

"SALWA I SALWOWCY" - SPOTKANIE HISTORYCZNE - 27.04.2019

    Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy zaprosił członków Stowarzyszenia, nauczycieli i miłośników historii regionalnej oraz uczniów klas starszych i osoby zainteresowane do udziału w spotkaniu autorskim z Grzegorzem Gawłem z Krakowa - autorem książek o Żołnierzu Wyklętym - kapitanie Janie Dubaniowskim ps. "Salwa" (1912 - 1947). Frekwencja była jednak niska.
   Przybyłe osoby, w tym Gościa z Krakowa, który przywiózł na to spotkanie swoje najnowsze pozycje wydawnicze i film, powitał Prezes Zarządu Stwarzyszenia - Tadeusz Olszewski. Po krótkim wprowadzeniu oddał głos znawcy tematu. Po jego słownym wstępie, w którym mówił o kpt. Dubaniowskim, został wyświetlony film dokumentalny Krzysztofa Brożka pt. "Salwa i Salwowcy". Jego premiera odbyła się 28 lutego br. w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.
Film przedstawia losy kapitana Jana Dubaniowskiego, ps. "Salwa|, dowódcy Oddziału "Żandarmeria", oraz jego żołnierzy walczących na terenie województwa krakowskiego z władzą komunistyczną do końca 1947 roku. Kapitana Dubaniowskiego i Jego żołnierzy wspominają m. in. ostatni żyjący żołnierz z oddziału kpt. Jana Dubaniowskiego - major Józef Oleksiewicz, ps. "Tatar", "Groźny", Maria Dubaniowska-Guzdek - córka dowódcy oddziału oraz rodziny Satołów, Miki, Gałatów, Przeciszowskich i innych partyzantów oddziału.
   Po zakończeniu projekcji miała miejsce dyskusja, w której wiadomościami i refleksjami dzielili się prawie wszyscy uczestnicy spotkania. Poruszono wiele zagadnień związanych z działalnością Żołnierzy Wyklętych", wśród których byli także mieszkańcy dawnej Gminy Trzciana: Jan Czamara z Łąkty Górnej (ps. "Kruk"), Tadeusz Kępa z Trzciany, Kazimierz Liszka ("Chmura"), Józef Mikołajczyk z Trzciany, Zygmunt Kącki z Ujazdu ("Zych", "Kanciarz"), Jakub Kącki z Trzciany, Leon Krawczyk z Łąkty Górnej, Stanisław Krawczyk ("Wicher") z Łąkty Górnej, Władysław Stokłosa ("Mały") z Łąkty Górnej, Jan Truś ("Strzała") z Łąkty Górnej, Kazimierz Węglarz ("Jawień") z Łąkty Górnej, Aleksander Wilowski ("Tur") z Ujazdu.
   Po zakończeniu dyskusji główny organizator tego spotkania - Sekretarz Stowarzyszenia - Zdzisław Janiczek oraz Tadeusz Olszewski podziękowali Grzegorzowi Gawłowi i wręczyli dyplom z podziękowaniami oraz wydane dotychczas przez Stowarzyszenie "Kroniki Ziemi Żegocińskiej".

Spotkanie historyczne "Salwa i Salwowcy" - 27.04.2019 Spotkanie historyczne "Salwa i Salwowcy" - 27.04.2019
Spotkanie historyczne "Salwa i Salwowcy" - 27.04.2019 Spotkanie historyczne "Salwa i Salwowcy" - 27.04.2019
Spotkanie historyczne "Salwa i Salwowcy" - 27.04.2019 Spotkanie historyczne "Salwa i Salwowcy" - 27.04.2019

Spotkanie historyczne "Salwa i Salwowcy" - 27.04.2019

[wstecz]