Porządki na Biedroniówce - 11.05.2019 r.

PORZĄDKI NA CMENTARZU BIEDRONIÓWKA - 11.05.2019

    Temat oczyszczenia terenu cmentarza w przysiółku Biedroniówka pojawiał się już w Stowarzyszeniu wielokrotnie. Wiosną 2002 roku, z inicjatywy ówczesnego proboszcza Antoniego Poręby rozpoczęto prace porządkowe na tym terenie, jednak po śmierci proboszcza nikt nie kontynuował prac. Tak było aż do maja tego roku. Z inicjatywy Wójta Gminy (członka Stowarzyszenia) Wojciecha Wrony zostało bowiem podpisane porozumienie z proboszczem ks. Bogusławem Pasierbem, w którym wyraził on zgodę na wejście na teren cemantarza należący do parafii.
   Dzięki temu 11 maja 2019 roku została zorganizowana pierwsza akcja czyszczenia cmentarza, w której udział wzięli: Wójt Gminy, Przewodniczący Rady Gminy, radni oraz mieszkańcy gminy Żegocina (w sumie około 10 osób). Całodniowe sprzątanie pozwoliło uporządkować zaledwie niewielką część terenu, dlatego planowane są kolejne akcje, które będą zorganizowane, gdy teren nieco się osuszy.
    - Zwracam się z apelem do mieszkańców o włączenie się do sprzątania cmentarza na Biedroniówce. Ponieważ ze względu na groby nie da się tam wjechać ciężkim sprzętem, przyda się każda para rąk do pomocy. O terminach kolejnych akcji będziemy informować na bieżąco - mówi Wójt Gminy Wojciech Wrona.
    Efektem końcowym prac ma być utworzenie lapidarium – wydzielonego miejsca, w którym zostaną zgromadzone wszystkie ocalałe nagrobki i ich fragmenty oraz krzyże. Warto pamiętać, że na cmentarzu tym znajduje się wyjątkowy zabytek – chłopski, kamienny nagrobek pochodzący z 1833 r. Według profesora Romana Reinfussa - znawcy polskiej rzeźby kamiennej, jest to najstarszy zachowany nagrobek chłopski w Polsce!
   Stary cmentarz na Biedroniówce - to drugie w historii żegocińskiej parafii miejsce pochówków. Pierwsze było w kościele i w pobliżu kościoła i w kierunku północnym od niego. Śmiało można stwierdzić, że na Biedroniówce spoczywają przodkowie wielu z nas – mieszkańców gminy Żegocina. Niestety stan tego miejsca, z roku na rok ulega pogorszeniu. Porastają go coraz większe drzewa i krzaki, a fragmenty nagrobków ulegają zniszczeniu. Miejmy nadzieję, że teraz uda się plany Stowarzyszenia zrealizować.

Porządki na Biedroniówce - 11.05.2019 r. Porządki na Biedroniówce - 11.05.2019 r.
Porządki na Biedroniówce - 11.05.2019 r. Porządki na Biedroniówce - 11.05.2019 r.

Porządki na Biedroniówce - 11.05.2019 r.

[wstecz]