Zmiany z powodu epidemii coronawirusa.

    Pierwsze miesiące 2020 roku to szczególnie trudny dla świata czas. Życie ludzi i gospodarka zostały zagrożone przez pandemię, spowodowaną koronawirusem. Epidemia rozpoczęła się w listopadzie 2019 w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w środkowych Chinach, a 11 marca 2020 została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię. Do 13 kwietnia 2020 r. odnotowano ponad 1,8 miliona przypadków zachorowań na COVID-19 w ponad 180 państwach i terytoriach, w tym ponad 110 tys. zgonów i około 420 tys. przypadków wyzdrowień. 24 stycznia potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia w Europie. Zakażenie zdiagnozowano u dwóch osób: jednej w Paryżu, a drugiej w Bordeaux. 4 marca w Zielonej Górze stwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce. 8 marca Główny Inspektor Sanitarny zarekomendował odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych. Tego dnia weszła w życie specustawa wprowadzająca rozwiązania mające ułatwić walkę z szerzeniem się zachorowań.
    Zostały podjęte działania w celu zapobieżenia rozprzestrzeniania się wirusa. Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa wprowadzono w Polsce najpierw stan zagrożenia epidemicznego, a następnie stan epidemii. Wprowadzono wiele obostrzeń dotyczących swobody poruszania się Polaków, a także działalności obiektów handlowych i placówek kulturalnych, zakazano zgromadzeń, zamknięto szkoły, przedszkola i uczelnie.
   W związku z tym, że zbliżają się terminy realizacji niektórych zadań, Zarząd Stowarzyszenia, po telefonicznych konsultacjach z członkami zarządu, zdecydował:
   1) po raz kolejny przełożyć termin walnego zebrania członków na okres późniejszy, bez konkretnego w tej chwili wskazania daty,
   2) złożyć do Wójta Gminy Żegocina pismo z prośbą o aneksację dwóch umów dotyczących organizacji V Rajdu im. Czesława Blajdy oraz IX Pleneru Malarskiego - Rozdziele 2019 w zakresie zmiany terminów realizacji tych zadań na jesień 2019 roku,
   3) Wystąpić do Wójta Gminy o mały grant na uzupełnienie kosztów wydruku szóstego numeru "Kroniki Ziemi Żegocińśkiej".
    Jednocześnie informujemy, że trwają prace redakcyjne przy "Żegocińskim Zeszycie Biograficznym" nr 2, poświęconym ludziom kultury i sztuki (na ukończeniu) oraz szóstym numerze "Kroniki Ziemi Żegocińskiej" (trwa kompletowanie materiałów).

    O dalszych zmianach i postanowieniach będziemy informować na stronie internetowej Stowarzyszenia.

[wstecz]