MSZA ŚWIĘTA ZA ZMARŁYCH CZŁONKÓW RODZINY BLAJDÓW - 16.05.2020

Pogrzeb Ś.P. Czesława Blajdy - Kraków - 22.05.1995 r.

Nabożeństwo w intencji Ś.P. Czesława Blajdy - Żegocina - 16.05.2020 r.

Pogrzeb Ś.P. Czesława Blajdy - Kraków - 22.05.1995 r.

Nabożeństwo w intencji Ś.P. Czesława Blajdy - Żegocina - 16.05.2020 r.

   Czesław Blajda pod koniec życia nękany chorobą nie mógł już jeździć jak dawniej w rodzinne strony. W 1994 roku w piękny październikowy dzień po raz ostatni odwiedził Rozdziele. /.../
Zdrowie Czesława pogarszało się z każdym miesiącem. Cierpiał fizycznie, ale najbardziej duchowo, że nie mógł uczęszczać do kościoła. Ostatnie miesiące spędzał w domu, gdzie odwiedzał go z duszpasterską posługą ksiądz Józef Jończyk - proboszcz Parafii św. Kazimierza w Krakowie. Jakże szczęśliwy był, gdy mógł uczestniczyć we Mszy świętej odprawianej w jego mieszkaniu, w której brała udział rodzina, bliscy i członkowie Parafialnego Zespołu Studyjnego. Na zbliżającą się śmierć przygotowywał się świadomie poddając się woli bożej.
Ostatnie dni jego życia to wzruszające chwile pożegnań z rodziną „Żyj z Bogiem” – błogosławił osiemnastoletniej wnuczce Magdalenie, „Niech ci Bóg błogosławi” - żegnał dziewiętnastoletniego maturzystę - wnuka Rafała. Młodszych wnuków Piotra, Macieja, Kamila i Jacka również dobrym słowem obdarzył, a na maleńką wnuczkę Agusię spojrzał z ciepłym uśmiechem. Tego, że najtrudniejsze w życiu są chwile pożegnań doświadczyła jego ukochana żona Zofia, której ze łzami w oczach i bukietem majowych kwiatów za całe wspólne życie dziękował.
   Czesław Blajda zmarł szesnastego maja 1995 roku w Krakowie i pięć dni później został pochowany na Cmentarzu Batowickim. W uroczystości pogrzebowej wzięli udział także księża spokrewnieni ze Ś.P. Czesławem Blajdą: ksiądz Czesław Majda i jego brat – ks. Stanisław Majda (chrześniak Czesława Blajdy) - synowie kuzynki Czesława, ojciec Klemens Blajda (Zakon Braci Mniejszych Kapucynów) - kuzyn Czesława, ojciec Czesław Matras ze Zgromadzenia Ojców Paulinów – kuzyn Zofii Blajda, a także żegociński proboszcz – ks. Antoni Poręba, z którym Zmarły przez wiele lat ściśle współpracował i ks. Józef Jończyk z Parafii św. Kazimierza.

   Dokładnie w 25. rocznicę śmierci Ś. P. Czesława Blajdy - Patrona Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej, czyli 16 maja 2020 roku, w kościele parafialnym w Żegocinie, o godzinie 18, została odprawiona msza święta w intencji Zmarłego, jak również pozostałych zmarłych członków Jego rodziny.
   Ze względu na okoliczności (epidemia spowodowana koronawirusem, ograniczenia w ilości osób mogących brać udział w nabożeństwach kościelnych) wieczorne nabożeństwo zdecydowanie różniło się od zorganizowanych w kolejne rocznice, w latach poprzednich. Uczestnicy koncelebrowanej przez trzech kapłanów (ks. Leszek Dudziak, ks. rezydent Jan Wachała i główny celebrans - ks. Mateusz Nowak) mszy świętej, jak nakazuja przepisy, przebywali w kościele w maskach ochronnych. Nie mogli też też przyjechać członkowie Rodziny Blajdów, ale oglądali internetową transmisje tego nabożeństwa.

   Stowarzyszenie, które zamówiło tę mszę świętą, planowało odbyć w tym dniu, przed nabożeństwem, walne zebranie członków. Ze względu na sytuację epidemiologiczną i ograniczenia w kontaktach, zebranie i tak już przełożone (pierwotnie miało być 28 marca 2020 r.), nie mogło się odbyć i w tej chwili nie można określić, kiedy dojdzie do skutku. 
   Przełożone zostało nie tylko walne zebranie, ale także planowane przedsięwzięcia związane z uczniami. Zarówno V. Rajd Modzieżowy im. Czesława Blajdy, jak i VIII Plener Malarski zostały przełożone na początek jesieni br.
  Dwa pozostałe przedsięwzięcia tj. wydanie szóstego numeru "Kroniki Ziemi Żegocińskiej" oraz drugiego zeszytu biograficznego, tym razem poświęconego ludziom kultury i sztuki, są niezagrożone i już niedługo obie pozycje ukaża się drukiem. 

Źródło: Czesław Blajda – geograf, etnograf, krajoznawca, społecznik z Rozdziela, wyd. SPZŻ, 2015

[wstecz]