Wiadomości Bocheńskie nr 2 - Wiosna 2020.

"WIADOMOŚCI BOCHEŃSKIE" O DZIAŁALNOŚCI SPZŻ

   "Wiadomości Bocheńskie" to kwartalnik społeczno - kulturalny Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej wydawany od 1988 roku. W najnowszym numerze (Rok XXXII nr 2, wiosna 2020) przeczytać możemy dwa testy związane z działalnością Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy.
   Pierwszy z nich to biograficzne opracowanie Joanny Cybulskiej-Pastuszak (członka Zarządu SPZŻ) pt. "Nieznana historia szlachcianki z Łąkty". Autorka przedstawia w nim sylwetkę Aleksandry Józefy Rutowskiej, najmłodszej córki Aleksandry i Klemensa Rutowskich - właścicieli majątku Łąkta, urodzonej 14 lutego 1910 roku i ochrzczonej w kaplicy dworskiej. Barwne, pełne zwrotów życie Oli, po mężu Pawłowskiej, może posłużyć za scenariusz filmu. - W Żegocinie i wokół nas, jest ona ciągle nieznana. Mimo bogatego w przeżycia losu, historii uwikłanych niemal w każdą kulturę świata, Ola Pawłowska pozostała skromna do granic możliwości, co pewnie jest jedną z przyczyn, dla których nie mamy zbyt dużej wiedzy na jej temat. Jest jednak szansa, aby uległo to zmianie, bowiem na ukończeniu jest tłumaczenie książki autorstwa córki Oli Pawłowskiej, Suzanne Schuurman. Będzie to doskonała literatura faktu, reportaż, jak i powieść w jednym - pisze na zakończenie swojego teksu Joanna Cybulska-Pastuszak.
    Drugi tekst, napisany przez Elżbietę Misiak, mieszkającą w Warszawie, a pochodząca z Rdzawy, kobietę wielu zainteresowań i umiejętności, to sprawozdanie z promocji książki "Mieszkańcy południowej Bocheńszczyzny w   walce o niepodległość Polski w XIX i XX wieku", napisanej w 2019 roku przez zespół autorów pod redakcją Tadeusza Olszewskiego. Promocja odbyła się w Żegocinie 16 grudnia 2019 roku. - Szczerze gratuluję Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej udanej realizacji niełatwego przedsięwzięcia i ogromnie się cieszę, że mogłam wnieść w nie swój maleńki udział. Miejmy nadzieję, że inicjatywa ta zachęci nauczycieli i uczniów do wykorzystywania na lekcjach nowo powstałej publikacji, a pasjonatów przeszłości regionalnej z innych
okolic Bocheńszczyzny do utrwalania ciekawych zdarzeń z przeszłości -
napisała Elżbieta Misiak.
   Oba teksty, jak również wiele innych interesujących artykułów można przeczytać w czasopiśmie, przekazywanym naszemu Stowarzyszeniu bezpłatnie, za co serdecznie dziękujemy Stowarzyszeniu Bochniaków. Poszczególne numery kwartalnika "Wiadomości Bocheńskie" znajdują się w czytelni naszego Stowarzyszenia, w Izbie Regionalnej w Żegocinie. Większość numerów tego czasopisma dostępna jest w postaci możliwych do ściągnięcia plików pdf na stronie internetowej http://bochniacy.pl/category/wiadomosci-bochenskie/.

[wstecz]