Uroczystość w Wał Rudzie - Fot. Kusiak.

UDZIAŁ W OBCHODACH 73. ROCZNICY ŚMIERCI MAJORA DUBANIOWSKIEGO - 13.09.2019

   13 września 2020 roku, w Rudzie Kameralnej - gmina Żakliczyn, odbyły się uroczystości poświęcone upamiętnieniu 73. rocznicy śmierci majora Jana Dubaniowskiego „Salwy”. Po raz kolejny wzięła w nich udział delegacja Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Zegocińśkiej w składzie: Żdzisław Janiczek - Joanna Pastuszak-Cybulska.  W miejscu, gdzie został zabity przez aparat opresji komunistycznej władzy major Dubaniowski, zapalone zostały znicze przez władze samorządowe, delegacje; rodzin „Żołnierzy Wyklętych”, Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Filipowicach, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. J. Piłsudskiego w Zakliczynie, społeczności Rudy Kameralnej oraz stowarzyszeń patriotycznych z Wojnicza, Bocheńszczyzny i Nowosądeckiego.
    O godzinie dziwiątej tej na terenie kościelnym przy kaplicy Rudzkiej ks. proboszcz Piotr Pabis, w asyście o.Szymona Wierzbiaka, odprawił mszę świętą w intencji mjra Jana Dubaniowskiego „Salwy” i wygłosił kazanie, w którym wiele miejsca poświęcił życiorysowi Majora i jego niezłomnej postawie.
    Potem uroczystości przeniosły się pod pomnik mjra Jana Dubaniowskiego „Salwy” i jego żołnierzy obok świetlicy ZCK w Rudzie Kameralnej, gdzie odbyła się manifestacja patriotyczna. Burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak powitał uczestników patriotycznego spotkania, w tym: Pana Zdzisława Gałata - więźnia politycznego okresu stalinowskiego, sekretarza zarządu Zawiązku Więźniów Politycznych w Krakowie, przedstawicieli związków i organizacji kombatanckich, członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, rodziny Żołnierzy Wyklętych Państwa Martę i Marka Wojas oraz Stanisława i Władysławę Satoła, Pana Ireneusza Sobasa - historyka, regionalistę, poczty sztandarowe: SP im.Św.Jana Pawła II w Filipowicach, przedstawicieli Grupy Rekonstrukcji Historycznych Żandarmeria na czele z Panem Kamilem Olesińskim, przedstawicieli Stowarzyszenia Działalności Społeczno-Patriotycznej w Wojniczu, przedstawicieli Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej.  
   Po apelu poległych, który wygłosił Kamil Olesiński, delegacje, w tym naszego Stowarzyszenia złożyły przed pomnikiem wiązanki kwiatów. Po przemówieniach   nastąpił ostatni akord uroczystości - inscenizacja historyczna nawiązująca do walk NSZ w Małopolsce przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Żandarmeria”.

   
Wał Ruda - 13.09.2020 r. Wał Ruda - 13.09.2020 r.
Wał Ruda - 13.09.2020 r.

Wał Ruda - 13.09.2020 r.

 

Wał Ruda - 13.09.2020 r.

[wstecz]