SPRAWOZDANIE ZARZĄDU ZA 2020 ROK - XX WZC - 23.07.2021

   Rok 2020 był dla Stowarzyszenia trudny ze względu na stan epidemii koronawirusa Covid-19 oraz nałożone przez władze państwowe ograniczania. Nie oznacza to jednak, ze organizacja nie prowadziła działalności, która w części przeniosła do Internetu.
    W okresie sprawozdawczym tj. od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 reku Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy, działał w składzie: Tadeusz Olszewski - Prezes Zarządu, Mieczysław Kazimierz Blada - wiceprezes. Zdzisław Janiczek - sekretarz, Jan Truś - skarbnik, Joanna Katarzyna Pastuszak-Cybulska - członek Zarządu.
   Zarząd w tym okresie zebrał się na i protokołowanych posiedzeniach (16 stycznia, 12 marca. 1 września 2020 r.) oraz kilku zebraniach roboczych. W dniu 19 września 2020 roku. odbyło się przesunięte z powodu zagrożenia epidemicznego XIX Walne Zebranie Członków, które zatwierdziło sprawozdanie z działalności i przyjęło plan pracy na 2020 rok. W zdecydowanej większości został on zrealizowany Nie udało sio natomiast zrealizować wniosku z tego zebrania dotyczącego tablicy pamiątkowej na budynku Schroniska Młodzieżowego w Rozdzielu. ale sprawa jest w toku.
    Także z powodu epidemii najpierw przenieśliśmy na późniejszy termin, a potem ze względu na epidemię zrezygnowaliśmy z realizacji dwóch cyklicznych imprez dla młodzieży szkolnej: Rajdu Pieszego im. Czesława Blajdy oraz Pleneru Malarskiego „Rozdzielę 2020". Otrzymane od Wójta Gminy Żegocina dotacje na obie imprezy, zostały zwrócone. Część z nich została jednak wykorzystana po ponownym wniosku o dotację na wydanie dodatkowego numeru „Kroniki Ziemi Żegocińskiej'. Dzięki temu w 2020 roku Stowarzyszenie wydało drukiem dwa numery tego rocznika tj. nr 6 i 7. „Kronikah od początku redagowana przez zespół pod kierownictwem Joanny Pastuszak-Cybulskiej, wzięła udział w I. edycji Małopolskich Targów Książki „Dziedzictwo zapisane lokalnie", zorganizowanych internetowo we wrześniu 2020 r przez Fundację
ARTS i Narodowy Instytut Dziedzictwa. Stowarzyszenie wydało także książkę historyczną „Mieszkańcy południowej Bocheńszczyzny w walce o niepodległość Polski w XIX i XX wiekuh, napisaną przez zespół pod redakcją Tadeusza Olszewskiego i wydaną z dofinansowanie Starostwa Powiatowego w Bochni i sponsorów pod koniec 2019 roku. Także to wydawnictwo wzięło udział w Małopolskich Targach Książki - Kraków – Myślenice 2020.  Następnym wydawnictwem z roku 2020 jest drugi .Żegociński Zeszyt Biograficznyh, poświęcony ludziom kultury z terenu dawnej gminy Trzciana; obecnie Trzciana i Żegocina, zawierający 25 biogramów osób związanych z tą dziedziną życia.
   W 2020 roku ukazały się trzy artykuły w prasie dotyczące Stowarzyszenia: „Nieznana historia szlachcianki
z Łąktyh - autorstwa Joanny Pastuszak-Cybulskiej („Wiadomości Bocheńskieh nr 2/2020), „Przyjacielskie spotkanie w Żegocinie" - napisany przez Ewelinę Mroczek {„Wiadomości Bocheńskie' nr 1/2020) oraz .Promocja książki w Żegocinie', napisany przez Elżbietę Misiak („Wiadomości Bocheńskieh nr
2/2020). Przedruki tych artykułów zamieszczone zostały w serwisie internetowym Stowarzyszenia.
    W związku z epidemią nie były organizowane wystawy w Galerii Wiejskiej. Ten rodzaj działalności Stowarzyszenia został przeniesiony do Internetu. W serwisie internetowym Stowarzyszenia zamieszczono dwie wirtualne wystawy. Pierwsza to galeria archiwalnych zdjęć Jana Trusia - seniora: druga to publikacja skanów podpisów nauczycieli i uczniów z 1926 roku przesłanych do Stanów Zjednoczonych jako dar dla Narodu Amerykańskiego z okazji 150 rocznicy powstania tego państwa.
Działalność Stowarzyszenia to także udział w uroczystościach gminnych, przede wszystkim rocznicowych: 01.08,2020 - nasze delegacja wzięła udział w uroczystości przed pomnikiem w Łąkcie Górnej w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, 01.09.2020 - 81 rocznica wybuchu II wojny światowej. 13.09.2020 - dwuosobowa delegacja Stowarzyszenia wzięła udział w upamiętnieniu 73. rocznicy śmierci majora Jana Dubaniowskiego „Salwy" w Wał Rudzie. 16.05.2020 roku - tradycyjnie już została odprawiona w Żegocinie msza święta w 25. rocznicę śmierci Ś.P Czesława Blajdy.
    To tylko ważniejsze działania Stowarzyszenia w 2020 roku. Aby sprawozdanie było pełne należy dodać kilka kolejnych informacji o działaniach organizacji.
1) Na bieżąco prowadzona była cała dokumentacja związana z odbywaniem zebrań i spotkań, za co słowa podziękowania należą się sekretarzowi - kol. Zdzisławowi Janiczkowi.
2) Również na bieżąco prowadzona była przez Tadeusza Olszewskiego strona internetowa, zamieszczona na serwerze Urzędu Gminy w Żegocinie oraz jej uzupełnienie w postaci blogu, prowadzonego przez P Joanną Pastuszak-Cybulską.
3) W dalszym ciągu Kol. Czesław Pączek wzbogacał zbiory Izby Regionalnej o kolejne eksponaty, dalszemu wzbogaceniu uległy także zbiory archiwum społecznego. Niestety nie udało się do tej pory dokonać pełnej inwentaryzacji i opisania wszystkich zbiorów.
    Zarząd dziękuje także tym, którzy wsparli działania Stowarzyszenia. Słowa podziękowań należą się instytucjom współdziałającym z naszym Stowarzyszeniem, w tym Radzie Gminy Żegocina i Wójtowi, Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie,Gminnej Bibliotece Publicznej w Żegocinie. Zarząd dziękuje także wszystkim, którzy działali aktywnie w Stowarzyszeniu oraz wspierali jego działalność, także poprzez darowizny, w tym przekazywanie eksponatów i archiwaliów oraz wsparcie finansowe i dotacje, a także pomoc przy realizacji projektów.

[wstecz]