Orszak Trzech Króli - Zaproszenie

ORSZAK TRZECH KRÓLI 2023 - ZAPROSZENIE I RELACJA - 06.01.2023

RELACJA >>>

Zaproszenie.

    Orszak Trzech Króli – to uliczne jasełka organizowane na ulicach wielu miejscowości w Polsce i na świecie. Tradycja ta wywodzi się z polskiej tradycji jasełkowej i kolędniczej, ale podobny jest w swoim charakterze do parad organizowanych w miastach Hiszpanii, w niektórych miastach Meksyku.
    Polski Orszak Trzech Króli zaliczany jest do największych ulicznych jasełek na świecie. Polega na przejściu ulicami dzieci i królów, którzy zmierzają do Stajenki, aby pokłonić się Jezusowi. Po drodze śpiewane są kolędy, uczestnicy otrzymują śpiewniki kolędowe i kolorowe papierowe korony.
    Orszak Trzech Króli, który odbył się po raz pierwszy w Warszawie w 2009 roku, rozpowszechnił się. Autorem nazwy Orszak Trzech Króli oraz pierwszego scenariusza był Piotr Giertych, wraz z pomocą wielu rodziców i innych osób zaangażowanych. Osobą odpowiedzialną za stronę organizacyjną orszaku w Warszawie był Maciej Marchewicz, który przez wiele lat pełnił funkcję Prezesa Fundacji Orszak Trzech Króli. W pierwszych orszakach uczestniczyli jedynie uczniowie szkoły Żagle, do kolejnych przyłączyły się inne szkoły. Na czele orszaku warszawskiego jako główny pasterz co roku idzie kard. Kazimierz Nycz. W innych miastach hierarchowie również towarzyszą gwieździe w drodze do Betlejem. Patronami wydarzenia są w wielu miastach prezydenci i burmistrzowie, oraz marszałkowie województw i starostowie.
    W inicjatywę publicznego świętowania Bożego Narodzenia i Orszaku Trzech Króli włącza się wiele organizacji społecznych, harcerskich i innych. Logo i symbole orszaku zaprojektował Jarosław Kłaput znany m.in. z przygotowania projektu muzeum Powstania Warszawskiego i muzeum Jana Pawła II w Wadowicach. Stroje w postaci kolorowych peleryn zaprojektowali inni rodzice dzieci uczących się w Żaglach. 
   W 2011 z powodu uczynienia 6 stycznia dniem wolnym od pracy zainteresowanie orszakami znacznie wzrosło. Orszaki odbyły się w 6 miastach. W kolejnym roku w 24 miejscowościach, w 2013 w 92 miejscowościach w Polsce, i w 2014 w 177. Na ulicach w orszakach wzięło udział ponad 700 tys. osób. W 2020 roku, w zorganizowanych 900 orszakach w Polsce, wzięło w nim udział około 1,3 miliona osób.
   Pierwszy Orszak Trzech Króli miał miejsce w Żegocinie 6 stycznia 2020 roku [czytaj >>>]. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Parafię Żegocina, Centrum Kultury, Sportu i Turystyki oraz Szkołę Podstawową im. Św. Kingi w Żegocinie.
   W tym roku, Orszak Trzech Króli zostanie zorganizowany po raz trzeci - szczegóły organizacyjne - na plakacie powyżej.

Orszak Trzech Króli w Parafii Żegocina - 2020

Orszak Trzech Króli w Parafii Żegocina - 2022

Orszak Trzech Króli w Parafii Żegocina - 2020

Orszak Trzech Króli w Parafii Żegocina - 2022

[wstecz]