KONFERENCJA NAUKOWA O OPERACJI LIMANOWSKO-ŁAPANOWSKIEJ
ŻEGOCINA - KAMIONKA MAŁA - 01.10.2023

   W niedzielę, 1 października 2023 roku, w sali widowiskowej CKSiT w Żegocinie, odbyła się konferencja naukowa pt. „Operacja limanowsko-łapanowska”. Celem organizatorów – Zorganizowanej Grupy Poszukiwawczej p.panc Południe, było przybliżenie słuchaczom wydarzeń z grudnia 1914 roku – rozgrywających się na naszych terenach działań militarnych pomiędzy wojskami Cesarstwa Austro-Węgierskiego i Cesarstwa Niemieckiego, a armią Cesarstwa Rosyjskiego.
      Konferencję rozpoczął Pan Wojciech Wróbel z Grupy p.panc Południe, witając przybyłych gości: Wójta Gmin y Żegocina Wojciecha Wronę oraz Wójta Gminy Laskowa Piotra Stacha którzy objęli patronat nad wydarzeniem, Przewodniczącą Rady Gminy Laskowa oraz Przewodniczącego Rady Gminy Żegocina wraz z Radnymi, Dyrektorów Centrum Kultury z Żegociny oraz Laskowej, Przedstawicieli Stowarzyszeń, przybyłych grup rekonstrukcyjnych a także wszystkich słuchaczy.
      Po powitaniu, jako pierwszy prelekcję wygłosił dr inż. Pan Adam Zakrzewski, który opowiedział o działaniach armii carskiej na tym terenie. To był materiał historyczny, którego nie znali nawet specjaliści w zakresie tej operacji wojennej.
      Po nim głos zabrał Pan Tomasz Woźny – badacz armii austro-węgierskiej. Po przerwie prelekcję w formie on-line wygłosił dr hab. Jarosław Centek, przybliżając słuchaczom działania pruskiej 47 Rezerwowej Dywizji Piechoty. Następnie zgromadzeni wysłuchali niezwykle ciekawego wykładu Pana Romana Frodymy – przewodnika beskidzkiego, badacza historii cmentarzy wojennych. Opowiedział o budowie cmentarzy, układzie mogił, który nigdy nie był przypadkowy, a wszystko poparte zostało prezentacją multimedialną zawierającą zdjęcia okolicznych cmentarzy. O relacjach z I wojny zapisanych w kronikach parafialnych opowiedział z kolei ks. Mieszko Ćwiertnia, a po nim przedstawieciel  Grupy Azymut Historia przedstawił relacje ludności z walk w grudniu 1914 r. poparte grafikami. Wojciech Wróbel – przedstawiciel Organizatora – Grupy p.panc Południe opowiedział o celach i działalności Stowarzyszenia, polegających nie tylko na wyszukiwaniu artefaktów, ale także organizacji wydarzeń historycznych, pikników i prelekcji, sprawowaniu opieki nad cmentarzami wojennymi i szerzenia wiedzy o działaniach wojennych na terenach. Poinformował także o działaniach grupy na rzecz otworzenia w Żegocinie, w budynku parafialnym, Izby Historycznej. Prace porządkowe i adaptacyjne trwają.
    Po wykładach i odpowiedziach na zgłoszone pytania głos zabierali goście. Przemawiali Wójtowie gmin Żegocina i Laskowa, Wojciech Wrona, gratulując zorganizowania konferencji na tak wysokim poziomie. Pogratulowali także pięknej pasji i podziękował za szerzenie wiedzy historycznej. Następnie organizatorzy konferencji wręczyli podziękowania za udział w Konferencji prelegentom i wszystkim, którzy
      Konferencję wzbogacono wystawą artefaktów zgromadzonych przez członków grupy oraz wystawą fotograficzną prezentującą cmentarze z okresu I wojny światowej znajdujące się w gminie Żegocina i Laskowa..
      Po przemówieniach i podziękowaniach, wszyscy udali się na cmentarz wojenny nr 375 w Kamionce Małej.  Tam ks. Mieszko Ćwiertnia odmówił modlitwę za poległych, a po tym nastąpił pokaz światła i dźwięku. Było to niezwykle wzruszające widowisko, podczas którego licznie zgromadzeni mieszkańcy mogli posłuchać o operacji limanowsko-łapanowskiej widzianej oczami cywilnej ludności, a opowieść uzupełniona została odpowiednią muzyką i grą świateł. Po kilkunastominutowym przedstawieniu nastąpiło złożenie wiązanek oraz zniczy. W delegacji z Gminy Żegocina udali się: Wójt Wojciech Wrona, Przewodniczący Rady Grzegorz Gołąb, Dyrektor CKSiT Magdalena Adamska-Urban oraz Sekretarz Joanna Pyrz. W drugiej delegacji udali się przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy – Pan Tadeusz Olszewski, Anna Kądziela i Pan Mieczysław Blajda, którzy wcześniej uczestniczyli także w Konferencji.
      Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej serdecznie gratuluje Kolegom z zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia z Muchówki wspaniałego pomysłu i świetnej organizacji Konferencji, która w znaczący sposób podniosła poziom wiedzy o wydarzeniach wojennych z grudnia 1914 roku

KonferencjaKonferencja "Operacja Limanowsko-Łapanowska"-01.10.2023. KonferencjaKonferencja "Operacja Limanowsko-Łapanowska"-01.10.2023.
KonferencjaKonferencja "Operacja Limanowsko-Łapanowska"-01.10.2023. KonferencjaKonferencja "Operacja Limanowsko-Łapanowska"-01.10.2023.
KonferencjaKonferencja "Operacja Limanowsko-Łapanowska"-01.10.2023. KonferencjaKonferencja "Operacja Limanowsko-Łapanowska"-01.10.2023.

KonferencjaKonferencja "Operacja Limanowsko-Łapanowska"-01.10.2023.

konf-04.jpg (19319 bytes)

KonferencjaKonferencja "Operacja Limanowsko-Łapanowska"-01.10.2023.

KonferencjaKonferencja "Operacja Limanowsko-Łapanowska"-01.10.2023.

Konferencja "Operacja Limanowsko-Łapanowska"- 01.10.2023.

[wstecz]