ZAPROSZENIE NA PIKNIK HISTORYCZNY - 14.05.2023

Zaproszenie na Piknik Historyczny

   Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy jest organizatorem pierwszego w historii Żegociny „Pikniku Historycznego”. Stało się to możliwe po uzyskaniu środków na organizację tego przedsięwzięcia w ramach Inicjatywy Lokalnej. Dzięki współpracy z Zorganizowaną Grupą Poszukiwawczą p-panc. Południe z Muchówki mieszkańcy Gminy Żegocina i ich goście będą mogli w Parku Kamieni Grodziskich, czyli dawnym kamieniołomie, w niedzielne popołudnie 14 maja 2023 roku (w godz. 14-18) zobaczyć, także po raz pierwszy w Żegocinie, kilka grup rekonstrukcyjnych, które zademonstrują i opowiedzą o umundurowaniu i uzbrojeniu walczących na tym terenie w grudniu 1914 roku wojsk carskich, austro-węgierskich i Legionistów Józefa Piłsudskiego. Kolejną atrakcją będą wystawy archiwalnych zdjęć i militariów zgromadzonych przez grupy eksploratorów. Będzie zresztą okazja, aby samemu popróbować poszukiwań z wykorzystaniem ręcznego wyszukiwawcza metali. Z "żołnierskich" zajęć przewidziano także rzut granatem do celu, strzelanie z karabinka pneumatycznego, rozniecanie ognia krzesiwem itp. Przez cały czas funkcjonować będzie polowa kuchnia serwująca żołnierską grochówkę, będzie też można usmażyć kiełbaski na grillu.
      Dla uczestników konkursów przewidziano atrakcyjne nagrody, a każdy, kto przybędzie na Piknik, otrzyma drobny upominek. Dodatkowo dostępne będą wydawnictwa Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej (w tym Kronika Gminy Żegocina) oraz ulotki questu "Gościnna Żegocina" zapraszające do zwiedzenia okolic centrum Żegociny z historycznymi miejscami, w tym cmentarzami I wojny światowej i lapidarium na Biedroniówce.
      Organizatorzy zabezpieczyli miejsca parkingowe dla samochodów na parkingu przed Groszkiem (dziękujemy właścicielowi) oraz na parkingu przy drodze na Przybyszówkę. To wszystko bez biletów wstępu i za darmo.
    Nie pozostaje więc nic innego, jak spędzić niedzielne popołudnie 14 maja na Pikniku Historycznym. To impreza dla wszystkich: dla uczniów, młodzieży, dorosłych i seniorów, mająca na celu popularyzację wiedzy historycznej o Żegocinie i najbliższym regionie.
      Gdyby nie dopisała pogoda (deszcz, burza) impreza zostanie przeniesiona na inny termin, o czym poinformujemy w naszym serwisie i gminnych mediach społecznościowych.

Serdecznie zapraszamy.

[wstecz]