Wernisaż 21.04.2023.

WERNISAŻ WYSTAWY MILITARNEJ - 21.04.2023

       Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy zaprosiło Stowarzyszenie historyczno-eksploracyjne Zorganizowana Grupa Poszukiwawcza P. panc Południe z siedzibą w Muchówce do zaprezentowania swoich zbiorów w Galerii Wiejskiej w Żegocinie, w formie wystawy militarnej.
       Wernisaż wystawy militarnej "Śladami I wojny światowej" w dniu 21 kwietnia 2023 roku, zorganizowanej w Galerii Wiejskiej w Żegocinie, rozpoczął się od powitania osób przybyłych na wernisaż. Witającym był Tadeusz Olszewski - Prezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy. Następnie głos zabrał kurator wystawy - Wojciech Wróbel ze Stowarzyszenia historyczno-eksploracyjnego "Zorganizowana Grupa Poszukiwawcza P. panc Południe". Przedstawił przybyłych członków Stowarzyszenia z Muchówki, a następnie opowiedział o tej organizacji i przedstawił członków zespołu biorącego udział w przygotowaniu tej wystawy.
      Stowarzyszenie z Muchówki - to organizacja, która została zawiązana i zarejestrowana w KRS 8.10.2021 r. Zrzesza obecnie 12 członków stałych i 4 wspierających. To wspólna pasja do poznawania i pielęgnowania historii, a także zbieractwa wszelakich rzeczy pochodzenia militarnego doprowadziły do zawiązania się formalnej grupy. Jej członkowie to pasjonaci wojskowości i historii - szczególnie tej lokalnej. „P. panc" w nazwie nawiązuje do znanych historykom działań w naszych okolicach z września 1939 r. 10 Brygady Kawalerii por. Stanisława Maczka, a także tych nowo odkrytych, czego dowodem było odnalezienie śladów walk i uroczyste odsłonięcie pomnika w Połomiu Dużym, obok kaplicy. Członkowie organizacji działają w wielu kierunkach, m. in.: przeszukują pobojowiska, nagrywają wspomnienia starszych osób, edukują młodzież oraz otaczają opieką miejsca pamięci.
      Oprowadzanie po wystawie i opowiadanie o zebranych na niej eksponatach miało charakter chronologiczny. Pierwsza część dotyczyła okresu I wojny światowej. Uzupełnieniem opowieści było odczytanie archiwalnego tekstu z Księgi Parafialnej, w której ks,. Andrzej Pawicki opisał przebieg działań wojennych z grudnia 1914 roku na terenie Żegociny i najbliższej okolicy. W części drugiej zgromadzeni wysłuchali opowieści o eksponatach z okresy II wojny światowej. Ciekawie wybrzmiała opowieść o walkach w okresie kampanii wrześniowej w okolicach Leszczyny i Nowego Wiśnicza, zwłaszcza o walkach 24 Pułku Ułanów.
      Za zorganizowanie tej wystawy podziękował obecny na wernisażu Wójt Gminy Żegocina Wojciech Wrona, który obieca ł także, że zachęci nauczycieli i uczniów do zwiedzenia wystawy, która dostarcza mnóstwo wiadomości o historii regionalnej.
      Jednym z ciekawszych elementów wystawy są komponenty amunicji artyleryjskiej z I wojny światowej, nazywane szrapnelami. To właśnie one zbierały największe żniwo śmierci na linii frontu w trakcie I wojny światowej. Nierozłącznym elementem wystawy są także zdjęcia. Będzie można obejrzeć m. in. te wykonane w tych okolicach po przejściu frontu w grudniu 1914 r. Na wystawie można zobaczyć także elementy oporządzenia żołnierzy walczących w I i II wojny światowej. Są to m. in. oryginalne klamry do pasów głównych-wyróżniki wśród każdej z armii a także łopatki piechoty oraz bagnety.
          Ważnym elementem prezentowanej kolekcji są szczątki amerykańskiego samolotu bombowego Liberator, który rozbił się w Nieszkowicach w sierpniu 1944 roku, wracając po wykonanym zrzucie broni dla walczącej Warszawy. Zginęła w nim polska załoga, której dowódcą był kpt. Szostak. Na wystawie znajduje się również replika munduru polskiego żołnierza z września 1939 roku, z elementami oryginalnego wyposażenia.
          Uzupełnieniem wystawy są powiększenia zdjęć poległego w Łąkcie Górnej 17 sierpnia 1944 roku lotnika - plutonowego radiooperatora Stefana Bohanesa z Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii (1586 eskadry do zadań specjalnych), członka załogi Halifaxa nr JP 220, pilotowanego przez sierż. Leszka Owsianego, jak również zdjęcia z pogrzebu radiooperatora na żegocińskim cmentarzu. Pochodzą one z zasobów Archiwum Lokalnego Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej.
Spotkanie w Galerii Wiejskiej zakończyło się podziękowaniami, które wyraził Prezes Tadeusz Olszewski, wręczając kuratorowi wystawy Wojciechowi Wróblowi dyplom z podziękowaniami dla przygotowanie wystawy i poprowadzenie wernisażu. Wyraził też nadzieję na dalszą, owocną współpracę.

      Zwiedzanie wystawy, która będzie czynna do 12 maja 2023 roku jest możliwe tylko z przewodnikiem, po uprzednim kontakcie ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej (tel. 14 6132555) lub kuratorem wystawy (tel. 787132200).
      Wstęp i zwiedzanie wystawy są nieodpłatne. Zachęcamy do zwiedzania  nie tylko tej wystawy, ale także sąsiadującej z nią Izby Regionalnej, zwłaszcza miłośników lokalnej historii, w tym starszą młodzież szkolną oraz eksploratorów.

      Zainteresowani przedstawioną wyżej tematyką, będą mieć jeszcze jedną okazję do osobistego spotkania się z eksploratorami, ich zbiorami, a także grupami rekonstrukcyjnymi podczas pierwszego Pikniku Historycznego, który oba wspominane wyżej Stowarzyszenia zorganizują w Parku Geologicznym w Żegocinie w niedzielę 14 maja br. Szczegóły już wkrótce w naszym serwisie internetowym oraz na plakatach. Impreza zapowiada się niezwykle interesująco. Już teraz zapraszamy.

wernisaz21.04.2023-02.jpg (14575 bytes) Wernisaż 21.04.2023.
Wernisaż 21.04.2023.
Wernisaż 21.04.2023. Wernisaż 21.04.2023.
Wernisaż 21.04.2023.

Wernisaż 21.04.2023.

Wernisaż 21.04.2023.

Wernisaż 21.04.2023.

Wernisaż 21.04.2023.

Wernisaż 21.04.2023.

Wernisaż 21.04.2023.

Wernisaż 21.04.2023.

Wernisaż wystawy militarnej "Śladami I i II wojny światowej" - Galeria Wiejska w Żegocinie - 21.04.2023 r.

[wstecz]