ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ WYSTAWY MILITARNEJ - 21.04.2023

Zaproszenie na wernisaż.

   Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy zaprosiło Stowarzyszenie historyczno-eksploracyjne Zorganizowana Grupa Poszukiwawcza p. panc Południe z siedzibą w Muchówce do zaprezentowania swoich zbiorów w Galerii Wiejskiej w Żegocinie, w formie wystawy militarnej.
    Stowarzyszenie z Muchówki - to organizacja, która  została zawiązana i zarejestrowana w KRS 8.10.2021 r.  Zrzesza obecnie 12 członków stałych i 4 wspierających. To wspólna pasja do poznawania i pielęgnowania historii, a także zbieractwa wszelakich rzeczy pochodzenia militarnego doprowadziły do zawiązania się formalnej grupy.
    Jej członkowie to pasjonaci wojskowości i historii - szczególnie tej lokalnej. „P. panc" w nazwie nawiązuje do znanych historykom działań w naszych okolicach z września 1939 r. 10 Brygady Kawalerii por. Stanisława Maczka, a także tych nowo odkrytych, czego dowodem było odnalezienie śladów walk i uroczyste odsłonięcie pomnika w Połomiu Dużym, obok kaplicy.
Członkowie organizacji działają w wielu kierunkach, m. in.: przeszukują pobojowiska, nagrywają wspomnienia starszych osób, edukują młodzież oraz otaczają opieką miejsca pamięci.
    Podczas wernisażu wystawy opowiedzą o prezentowanych eksponatach, które zbierają od wielu lat. Jednym z ciekawszych elementów wystawy są komponenty amunicji artyleryjskiej z I wojny światowej, nazywane szrapnelami. To właśnie one zbierały największe żniwo śmierci na linii frontu w trakcie I wojny światowej. Nierozłącznym elementem wystawy są także zdjęcia. Będzie można obejrzeć m.in. te wykonane w tych okolicach po przejściu frontu w grudniu 1914 r. Na wystawie można zobaczyć także elementy oporządzenia żołnierzy walczących w trakcie I i II wojny światowej. Są to m.in. oryginalne klamry do pasów głównych-wyróżniki wśród każdej z armii a także łopatki piechoty oraz bagnety.
      Ważnym elementem prezentowanej kolekcji są szczątki amerykańskiego samolotu bombowego Liberator, który rozbił się w Nieszkowicach w sierpniu 1944 roku, wracając po wykonanym zrzucie broni dla walczącej Warszawy. Zginęła w nim polska załoga,l której dowódcą był kpt. Szostak. Oprócz elementów samolotu prezentowane są także sylwetki lotników. Na wystawie znajduje się również replika munduru polskiego żołnierza z września 1939 roku, z elementami oryginalnego wyposażenia.
      Uzupełnieniem wystawy są powiększenia zdjęć poległego w Łąkcie Górnej 17 sierpnia 1944 roku lotnika - plutonowego radiooperatora Stefana Bohanesa z Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii (1586 eskadry do zadań specjalnych), członka załogi Halifaxa nr JP 220, pilotowanego przez sierż. Leszka Owsianego, jak również zdjęcia z pogrzebu radiooperatora na żegocińskim cmentarzu. Pochodzą one z zasobów Archiwum Lokalnego Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej.
Zwiedzanie wystawy w późniejszym terminie (będzie czynna do 12 maja 2023 r.) będzie możliwe tylko z przewodnikiem, po uprzednim kontakcie ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej (tel. 14 6132555).
    Wstęp na wernisaż i zwiedzanie wystawy są nieodpłatne. Zachęcamy do zwiedzania  zwłaszcza miłośników lokalnej historii, w tym starszą młodzież szkolną oraz eksploratorów. Zapraszamy.

[wstecz]