SPRAWOZDANIE ZARZĄDU SPZŻ ZA 2023 ROK

      W 2023 roku Zarząd pracował w niezmienionym składzie: Tadeusz Olszewski - Prezes Zarządu, Jerzy Błoniarz - wiceprezes, Mieczysław Kazimierz Blajda - sekretarz, Jan Truś - skarbnik oraz Stanisław Guzik - członek Zarządu.
W tym okresie Zarząd Stowarzyszenia zbierał się 4 razy na protokołowanych posiedzeniach (27.01.2023, 08.03.2023, 28.04.2023), oraz w jednym wyjazdowym w Rozdzielu w dniu 18 lipca 2023 r. oraz na posiedzeniach roboczych i dwóch wizjach terenowych (przy remontowanym pomniku Św. Franciszka z Asyżu).
Był to dla Stowarzyszenia kolejny rok bardzo bogaty w wydarzenia, zarówno smutne, jak i radosne. Uczcijmy minutą ciszy Św. Pamięci Zofię Blajda, zmarłą 6 stycznia 2023 r. Honorową Członkinię Stowarzyszenia oraz zmarłego 15 czerwca 2023 r. Św. Pamięci Jana Burka (prezesa zarządu kadencji 2006-2009 i członka władz organizacji kilku kadencji).

Zrealizowane zadania:

1) Przygotowanie w styczniu i lutym 2023 roku ofert na konkurs grantowy z zakresu realizacji zadań publicznych Wójta Gminy w Żegocinie (pierwsza z ofert dotyczyła opracowania i wydania drukiem dziesiątego numeru rocznika "Kronika Ziemi Żegocińskiej", druga zorganizowania VI Rajdu im. Czesława Blajdy, trzecia – zorganizowanie X Pleneru Malarskiego
Wszystkie te zadania otrzymały dotację od samorządu Gminy Żegocina i zostały w pełni zrealizowane. Wydano także kolejny zeszyt z cyklu „Żegociński Słownik Biograficzny”.

Inne działania:

13. stycznia 2023 r. – delegacja Stowarzyszenia uczestniczył w pogrzebie ŚP. Zofii Blajda – Honorowej członkini Stowarzyszenia

10. maja 2023 roku – Stowarzyszenie zorganizowało V Rajd Pieszy im. Czesława Blajdy, który zgromadził prawie 40 uczestników z czterech placówek oświatowych Gminy Żegocina: 3 szkół podstawowych oraz LO w Żegocinie.

12. maja 2023 roku – Z intencji Stowarzyszenia odprawiona została msza święta w intencji Ś.P. Zofii i Czesława Blajdów oraz pozostałych zmarłych członków Stowarzyszenia, którą odprawił ks. proboszcz Bogusław Pasierb. Potem w kinie „Żegotka” odbyło się XXII Walne Zebranie Członków.

31 maja 2023 r. Na cmentarzu parafialnym w Żegocinie, miała miejsce skromna uroczystość upamiętniająca 101. rocznicę śmierci bohatera walk o niepodległość Polski - lotnika, porucznika Artura Dumnickiego. Odmówiono modlitwę i delegacje Stowarzyszenia i Gminy złożyły wiązanki kwiatów i znicze.

3. czerwca 2023 r. - Odnowienie i poświęcenie kapliczki w Nadolu, odnowionej ze środków samorządu gminy w odpowiedzi na inicjatywę Zdzisława Janiczka

6 czerwca 2023 r. - Po 3-letniej przerwie, spowodowanej zagrożeniem epidemicznym Covid-19, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy, dzięki środkom pozyskanym z konkursu ofert na realizację zadań publicznych Gminy Żegocina, zorganizowało dla uczniów szkół z terenu gminy, dziewiątą edycję pleneru malarskiego. Uczestniczyło 35 uczniów ze wszystkich szkół gminy.
19 czerwca 2023 r. - Delegacja Stowarzyszenia uczestniczyła w pogrzebie Ś.P. Jana Burka – byłego prezesa zarządu Stowarzyszenia.

1. sierpnia 2023 r. - W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i śmierci pilota – Stefana Bohanesa, delegacja Stowarzyszenia wzięła udział w uroczystości przed obeliskiem w Łąkcie Górnej, składając kwiaty i zapalone znicze.

19 sierpnia 2023 r. - Stowarzyszenie, które dofinansowało wydanie i zorganizowało w Świetlicy Wiejskiej w Rozdzielu promocję książki - pracy magisterskiej Patrona Stowarzyszenia Czesława Blajdy. pt. "Badania nad kulturą ludową wsi Rozdziele". Pracami zespołu redakcyjnego tego wydawnictwa, w którym byli m. in. syn autora Mieczysław Blajda i Tadeusz Olszewski kierował ks. Tomasz Szewczyk - rodak z Rozdziela.

1 września 2023 r. - W 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej delegacja Stowarzyszenia wzięła udział w rocznicowych obchodach, składając znicze i kwiaty. Podobnie było w dniu 11 listopada – Narodowym Święcie Niepodległości. Tym razem kwiaty i znicze zostały złożone na cmentarzu wojennym nr 301.

9 września 2023 r. - Stowarzyszenie włączyło się w 16 edycję "Weekendu z zabytkami Powiatu Bocheńskiego", proponując zwiedzanie Izby Regionalnej i udział w queście pt. W gościnnej Żegocinie”.

16 listopada 2023 r. - Przedstawiciele Stowarzyszenia wzięli udział w spotkaniu przed odnowionym ze środków pomnikiem Św. Franciszka z Asyżu w Żegocinie. W tym samym dniu odbył się wernisaż poplenerowej wystawy prac uczniów wykonanych podczas IX Pleneru Malarskiego.
Stowarzyszenie prowadzi systematycznie Izbę Regionalną, Galerię Wiejską oraz Archiwum Społeczne. Gościliśmy m.in. 18 maja studentów z Akademii Ekonomicznej. 13 czerwca Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy było jednym ze współorganizatorów cyklu imprez pod hasłem "Koncert Patriotyczny - "Orzeł Polski znów triumfalnie roztoczy skrzydła jak w 1920", organizowanych wspólnie przez Stowarzyszenie ARS- Akademia, Rozwój, Szansa z Łapanowa i Wójta Gminy w Żegocinie. Podczas tej imprezy Mieczysław Blajda odebrał przyznany przez samorząd po raz pierwszy tytuł „Honorowego Obywatela Gminy Żegocina” Czesławowi Blajdzie. Taki sam tytuł otrzymał Honorowy Prezes Zarządu Stowarzyszenia – kol. Czesław Pączek.

Promocja Stowarzyszenia:

Promocja Stowarzyszenia odbywała się między innymi poprzez:
a) bieżące redagowanie serwisu internetowego Stowarzyszenia (spzz.zegocina.pl)
b) urządzeniu stoisk z wydawnictwami na "730 Urodzinach Żegociny" (12 i 13 sierpnia 2022 r.) oraz
c) zapraszanie mieszkańców gminy na imprezy zorganizowane przez Stowarzyszenie.

Sukces: Za duży sukces Stowarzyszenia w 2023 roku uznajemy zrealizowany ze funduszy Inicjatywy Lokalnej i wielką pomoca Stowarzyszenia historyczno-eksploracyjnego Zorganizowana Grupa Poszukiwawcz p-panc Południe I Pikniku Historycznego.
Niepowodzeniami zakończyły się:
a) Nie udało się wydać drukiem reprintu książki kucharskiej pani Zofii Gajewskiej, a to z powodu bardzo wysokich kosztów przygotowania i wydrukowania,
b) nie udało się zorganizować ujętego w planie pracy spotkania integracyjnego dla członków organizacji.

Nie są to wszystkie działania organizacji w 2023, bo należałoby wymienić jeszcze bieżącą działalność, wyrażającą się w redagowaniu serwisu internetowego, udziale w zebraniach organizowanych przez Wójta Gminy, prowadzeniu dokumentacji, w tym finansowej, odbywaniu posiedzeń zarządu itd.
Współpraca z innymi instytucjami i organizacjami:

a) Współpraca z Wójtem Gminy Żegocina układała się bardzo dobrze. Jego i pracowników Urzędu Gminy pomoc przy wielu przedsięwzięciach, także niezaplanowanych jak np. remont pomnika Św. Franciszka z Asyżu i remont kapliczki w Nadolu, udostępnianie serwera dla strony internetowej organizacji, przekazanie gadżetów reklamowych itd.
b) Bardzo dobrze układała się także współpraca z Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie, które bezpłatnie udostępniało swoje pomieszczenia na działalność Stowarzyszenia np. na Walne Zebranie Członków, spotkanie autorskiego z Marią Juszczyk oraz pomagało w realizacji przedsięwzięć; chyba najwięcej przy organizacji I Pikniku Historycznego (namioty, nagłośnienie, toytoy).
c) Od styczniu 2023 roku nawiązano ścisłą współpracę ze Stowarzyszeniem historyczno-eksploracyjnym Zorganizowana Grupa Poszukiwawcza P. panc Południe z siedzibą w Muchówce. Dzięki tej współpracy zorganizowano wspólnie dwa przedsięwzięcia: wystawę militarną "Śladami I i II wojny światowej" (21.04.2023) oraz I Piknik Historyczny (14 maja 2023).

d) Stowarzyszenie współpracowało także z Klubem Seniora „Żegotka” w Żegocinie, a panie pomogły przy wydawaniu posiłków podczas I Pikniku Historycznego.

Podziękowania:- Wójtowi Gminy Wojciechowi Wronie za wspieranie inicjatyw Stowarzyszenia, wyremontowanie przydrożnej figury w Nadolu oraz i różnorodną pomoc, w tym remont pomieszczenia klubowego, organizowanie wyjazdów,
- za pomoc Urzędu Gminy, w tym pani Agnieszki Kukli, udzielaną Stowarzyszeniu, głównie przy opracowywaniu i rozliczaniu projektów,- Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie za pomoc organizacyjną przy prowadzonych imprezach Stowarzyszenia,
- Klubowi Seniora „Żegota” w Żegocinie za pomoc w organizowanych przedsięwzięciach,
- Członkom zarządu i komisji rewizyjnej za prace przy realizacji przedsięwzięć, udział w uroczystościach i zebraniach.
- Kolegom z zaprzyjaźnionej Grupy Poszukiwawczo-Eksploracyjnej p-panc południe z Muchówki, za olbrzymią pomoc w organizowaniu Pikniku Historycznego i wystawy militarnej oraz udział ich delegacji w obchodach ważnych rocznic historycznych. Dziękuję im także za zaproszenie na organizowane przez nich imprezy, w tym Konferencji "Operacja Limanowsko-Łapanowska”, zorganizowanej 1 października w CKSiT w Żegocinie i na cmentarzu nr 357 na Jastrząbce.
- Pani Joannie Pastuszak-Cybulskiej za redagowanie naszego rocznika „Kronika Ziemi Żegocińskiej”,
- Wszystkim naszym sponsorom; bez ich wsparcia finansowego byłaby niemożliwa realizacja tylu przedsięwzięć,
- Członkom zarządu za ich społeczną pracę w Stowarzyszeniu.
- Wszystkim członkom Stowarzyszenia, którzy aktywnie włączali się w realizację projektów organizacji.

[wstecz]