JEDENASTY NUMER "KRONIKI ZIEMI ŻEGOCIŃSKIEJ" JUŻ DOSTĘPNY

    W końcu maja 2024 roku Stowarzyszenie otrzymało przesyłkę z M-Studia Mirosław Dryla w Tarnowie z wydrukowanymi "Kronikami". Jedenasty numer rocznika, zredagowany przez Redaktor Naczelną Joannę Pastuszak-Cybulską, podobnie jak poprzednie, został dofinansowany przez Samorząd Gminy Żegocina, zgodnie z umową zawartą po konkursie Wójta Gminy Żegocina na realizację zadań własnych gminy w 2024 roku.
   " Już od
dziewięciu lat Zespół Redakcyjny „Kroniki Ziemi Żegocińskiej" ma wielką satysfakcję z pracy wkładanej w przygotowywanie historyczno regionalistycznego rocznika. Przez, ten czas proponowaliśmy Państwu tematy, z jakimi wielu z Was mogło zapoznać się po raz pierwszy. Prezentowaliśmy również zagadnienia i opisy, które były Wam bliskie, w jakich być może sami uczestniczyliście, jak np. wydarzenia religijne, patriotyczne, kulturalne, lub związane z występującymi na naszym terenie klęskami żywiołowymi. Archiwizacja i przypominanie z okazji różnych rocznic wydarzeń, czasem nie znajduje zrozumienia. Wydaje się bowiem, że historia należy do przeszłości, która nie ma już wpływu na teraźniejszość. Warto jednak pamiętać, że to historia "est magister vitae". Nie wyciągając nauki z przeszłości, powiela się błędy poprzednich pokoleń. Przekonani o słuszności tej łacińskiej maksymy, po raz wtóry dzielimy się z Państwem tym, co uważamy za cenne w naszej zbiorowej, lokalnej pamięci. W obecnym numerze zachęcamy Was ponownie do pochylenia się nad wspomnieniami z czasów wojen, wybranymi archiwalnymi notatkami prasowymi dotyczącymi naszej gminy, wyjątkowością małej architektury sakralnej, biograficznymi reminiscencjami lub dokumentacją współczesnych imprez - napisała w "Słowie pierwszym" Redaktor Naczelna Kroniki.
    Redakcja wydawnictwa zaproponowała Czytelnikom kilkanaście zarówno cyklicznych, jak i nowych artykułów. Kontynuowane są więc cykle: "Żegociński Słownik Biograficzny", "Z dawnej prasy",  "Kaplice, kapliczki i krzyże przydrożne na terenie gminy Żegocina", "Z archiwum Społecznego". Jest także sporo wspomnień; w tym tarnowianina Emila Boryczki i mieszkanki Łąkty Górnej Anny Grabskiej. Tadeusz Olszewski opracował temat "Partyzanckie działania w 1944 roku na terenie gminy Trzciana" a Joanna Pastuszak-Cybulska zrelacjonowała zorganizowany po raz pierwszy w Żegocinie Bieg Wilczym Szlakiem. Bogaty materiał zdjęciowy i naukowy poświęcony zjawisku zorzy polarnej, którą można było podziwiać także w Żegocinie. To tylko niektóre materiały zamieszczone w tegorocznej
„Kronice Ziemi Żegocińskiej". Zachęcamy i zapraszamy do lektury.
    Zgodnie z ofertą i umową część jedenastego rocznika "Kronki Ziemi Żegocińskiej" została już przekazana do bibliotek publicznych i szkolnych gminy Żegocina oraz do Urzędu Gminy w Żegocinie. Pierwsze egzemplarze trafiły już do zainteresowanych Czytelników.
    Przypominamy, że także ten numer "Kroniki..." jest dostępny w siedzibie Stowarzyszenia (Izba Regionalna i Galeria Wiejska w Żegocinie) oraz w Gminnej Bibliotece Publicznej w Żegocinie oraz to, że pierwsze archiwalne numery (1-8) można ściągnąć z naszego serwisu (dział Biblioteczka) i przeczytać na ekranie komputera.

kronika11. kronika11-02
kronika11 kronika11
kronika11

kronika11-06.jpg (25701 bytes)

[wstecz]