Zbiórka starych fotografii.

APEL DO SPOŁECZEŃSTWA GMINY ŻEGOCINA ORAZ RODAKÓW

   Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej  postanowiło utworzyć Archiwum Społeczne i w tym celu ogłasza akcję "Podziel się swoja historią". Naszym priorytetem jest zachowanie pamięci o osobach, wydarzeniach, uroczystościach historycznych, które udokumentowane w dawnych latach dziś stanowią nieocenione źródło archiwalne dla historyków i badaczy.
     Zwracamy się z wielką prośbą do osób, które posiadają stare książki, fotografie, dokumenty, świadectwa szkolne, metryki urodzeń, archiwalne gazety oraz wszelkie inne dokumenty mówiące o przeszłości gmin: dawnej Trzciana i obecnej Żegocina o przyłączenie się do naszej akcji.
    Jeżeli Państwo mają takie zbiory pochodzące sprzed 1980 r. i chcieliby się z nami podzielić to zapraszamy do naszej siedziby, która mieści się w Izbie Regionalnej w Żegocinie. Tam unikatowe zdjęcia, dokumenty zostaną skopiowane, a oryginalne zwrócone właścicielowi. Możliwe jest również przekazanie cennych pamiątek, które zasilą zbiory Archiwum Społecznego lub Izby Regionalnej, które posłużą, jako materiał do wystaw, wydawnictw oraz będą zamieszczone w specjalnej galerii internetowej.
    Nazwisko każdego darczyńcy zostanie wpisane na listę darczyńców. Cała akcja "Podziel się swoją historią" ma na celu pogłębienie wiadomości o naszej wspólnej przeszłości, ma również służyć młodszym pokoleniom, aby pamiętały o wydarzeniach z łat minionych, byli świadomi swej historycznej tożsamości, ponieważ każdy uratowany skrawek historii stanowi fragment niezwykłych naszych dziejów.
    Żegocina - nasza "Mała Ojczyzna" zasługuje na pamięć i szacunek. Z wybranych archiwalnych dokumentów będą organizowane wystawy, a uzyskana wiedza umożliwi tworzenie publikacji na temat przeszłości naszych miejscowości i jego mieszkańców. Z pozyskanych zbiorów skorzystają również uczniowie tutejszych szkół, uczestniczący w lekcjach na temat historii gminy, studenci oraz miłośnicy historii. W planach jest także wydanie albumu fotograficznego "Żegocina na starej fotografii".
   Ofiarodawca najcenniejszej pamiątki przekazanej Stowarzyszeniu w danym roku kalendarzowym otrzyma nagrodę ufundowaną przez Stowarzyszenie.

[wstecz]