Galeria archiwalnych zdjęć Jana Trusia.

   Zainspirowani przez Muzeum i. S. Fischera w Bochni, które na swoich stronach prezentuje swoje zbiory archiwaliów i malarstwa, postanowiliśmy zaprezentować w ten sposób rónież część naszych zbiorów.
   Na początek przedstawiamy zbiór archiwalnych fotografii wykonanych przez urodzonego w Łąkcie Górnej Jana Trusia (1921 - 1986). Klisze odnalazł jego syn - Jan Truś (junior), który udostępnił je Archiwum Społecznemu (AS), prowadzonemu przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiem im. Czesława Blajdy. Tak opowiada o swoim znalezisku:
    - Kilka lat temu, podczas przeglądania starych pudełek z rodzinnymi pamiątkami, natrafiłem na stare klisze fotograficzne o formacie stosowanym w starych, przedwojennych aparatach fotograficznych. Negatywy należały do mojego nieżyjącego Taty, który jako uczeń bocheńskiego Gimnazjum posiadał aparat fotograficzny i interesował się fotografią. Zdjęcia zostały wykonane w ostatnich latach okresu przedwojennym lub w czasie II wojny światowej. Znalezione negatywy nie mają opisu, a mnie i rodzeństwu nie udało się rozpoznać żadnej z przedstawionych na nich postaci. Pokazywanie ich najstarszym członkom rodziny i żyjącym znajomym równolatkom moich rodziców także nie przyniosło oczekiwanych efektów; sfotografowane osoby nie zostały rozpoznane. Prawdopodobnie na kliszach są koleżanki, koledzy z rodzinami z okresu nauki ojca w Rajbrocie i Bochni, sąsiedzi z Łąkty Górnej, znajomi - mieszkańcy okolicznych miejscowości z gminy Żegocina i Trzciana. Niewykluczone też, że negatywy przedstawiają kolegów Taty z okresu działalności mojego ojca w ruchu oporu w czasie okupacji.
    Stare, często mocno już zniszczone klisze, zostały w naszym Stowarzyszeniu wyczyszczone, a kadry na nich zawarte zostały zapisane w postaci cyfrowej i stanowią cenny zbiór archiwalnych zdjęć. Część zdjęć była na tyle zniszczona, że stała się nieczytelna.
   W naszej internetowej galerii prezentujemy ponad 250 zdjęć z tego zbioru. Przedstawiają pojedyncze osoby, pary małżeńskie, rodzeństwa, dzieci perwszokomunijne, oraz szczególnie interesujące zbiorowe zdjęcia plenerowe i okolicznościowe (np. pogrzebowe).
    Może komuś z Państwa uda się na tych zdjęciach kogoś rozpoznać lub coś więcej powiedzieć o miejscach wykonania zdjęć. W takim przypadku prosimy swoje spostrzeżenia przesłać na adres e-mailowy Stowarzyszenia (
spzz316org@o2.pl).
    Z pewnością na strychach i w szufladach mieszkańców dawnej gminy Trzciana, lub stąd się wywodzących,  znajduje się jeszcze wiele cennych archiwalnych zdjęć i dokumentów. AS może je zeskanować, poprawić fotografie i tym samym uratować od zniszczenia i zachować dla przyszłych pokoleń. Kontakt w tej sprawie - jak wyżej.

Zapraszamy do oglądania galerii archiwalnych zdjęć Jana Trusia.

Galeria archiwalnych zdjęć Jana Trusia.

[wstecz]

[AS]