Powrót do strony głównej.

ARTYKUŁY PRASOWE

Pro memoria

    Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej przygotowało kolejne dwie wystawy fotograficzne, które do końca listopada można oglądać w tamtejszym klubie "Relaks". Pierwsza, zatytułowana "Pro memoria", prezentuje cmentarze z okresu I wojny światowej sfotografowane z tych samych miejsc w 1989 i 2002 roku. Druga pod tytułem "Pamiętamy" przedstawia najpiękniejsze nagrobki żegocińskiego cmentarza parafialnego.

Żegocińskie wystawy


    Pierwsza wystawa składa się z fotogramów autorstwa Emila Boryczki, wykonanych w 1989 roku na cmentarzach wojennych obecnych gmin Trzciana i Żegocina oraz zdjęć Tadeusza Olszewskiego, zrobionych obecnie dokładnie w tych samych miejscach. - Zdjęcia zostały wykonane w technice czarno - białej, by utrzymać klimat i by porównanie tych samych miejsc mogło być dokładniejsze, bardziej obiektywne - mówi Tadeusz Olszewski. - Są takie zdjęcia, które prawie się nie różnią. Po prostu cmentarze wyglądają tak samo, no, może tylko drzewa są grubsze i wyższe. Tak jest np. z fotografiami górnej kwatery cmentarza nr 309 w Trzcianie. Są też szokujące porównania. Dla przykładu fotografia zrobiona na cmentarzu nr 307 w Łąkcie Dolnej przez Emila Boryczko przedstawia kępę wysokich krzaków i nie można tam dostrzec ani śladu cmentarza. Wszystko zarośnięte. Dziś jest tam piękny, odrestaurowany cmentarz. O tym, że to jest to samo miejsce przekonuje jedynie linia horyzontu i jedno, wysokie drzewo rosnące na cmentarzu. Są też cmentarze, które przed 13-laty były zadbane, a obecnie porastają je wysokie trawy, które coraz bardziej zasłaniają nagrobki i umieszczone na nich krzyże. Wystawa "Pro memoria" przygotowana była głównie z myślą o uczestnikach Młodzieżowego Rajdu "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej". Oni też jako pierwsi mogli ją obejrzeć. Jej motto stanowi napis z zaginionej dziś tablicy cmentarza wojennego nr 193 w Lubczy Szczepanowskiej: "Zgasły imiona nasze, ale jaśnieją nasze czyny".
    Drugą wystawę przygotowało czterech członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy. Bracia Zbigniew i Andrzej Ellnain, prezes stowarzyszenia Czesław Pączek (pomysłodawca) oraz Tadeusz Olszewski (autor fotografii) przez kilka godzin pracowali wspólnie nad doborem zdjęć, wykonanych jeszcze we wrześniu tego roku na żegocińskim cmentarzu parafialnym, ich opisaniem i umieszczeniem na tabliach. - Tytuł wystawy "Pamiętamy..." wyjaśnia misję przedsięwzięcia - mówi Tadeusz Olszewski. - Fotografując wybrane krzyże i figury nagrobne oraz same grobowce, staraliśmy się wybrać te najpiękniejsze, często wykonane przez uznanych kamieniarzy (np. W. Samka z Bochni) oraz te niosące największy ładunek emocjonalny. Jest więc fotografia płaskiej, kamiennej płyty nagrobnej przykrywającej grób Józefa Niwickiego - XIX-wiecznego szlacheckiego poety z Kierlikówki, jest zdjęcie jednej z najstarszych na tym cmentarzu figury nagrobnej postawionej na grobie - jak zapisano na mało już dziś czytelnej tablicy - Terszy Paczkowny, zmarłej w 1895 roku. Jest też bardzo oryginalny i kto wie, może jedyny w Polsce pomnik nagrobny, na którym podano z imienia i nazwiska nazwisko zabójcy pochowanej tam Małgorzaty Dudzik z Kierlikówki, jest wreszcie fotografia monumentalnego pomnika postawionego na grobie rodziny Marii i Jana Juszczyków z Żegociny czy też skromny, ale urzekający swoim wyglądem grób najsłynniejszego żegocińskiego rzeźbiarza Jakuba Juszczyka. (PB)

Dziennik Polski 13 listopada 2002

[wstecz]