Powrót do strony głównej.

ARTYKUŁY PRASOWE

Dziennik Polski 27.11.2008

Święci polnych dróg

ŻEGOCINA.

   Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej realizuje program zatytułowany „W kręgu żegocińskiej kultury". Na jego realizację stowarzyszenie otrzymało od Zarządu Województwa Małopolskiego dofinansowanie z projektu „Mecenat Małopolski".
  
    Właśnie dobiegł końca konkurs plastyczny i fotograficzny „Święci polnych dróg - krzyże, figury i kapliczki Gminy Żegocina", trwają warsztaty historyczno - etnograficzne, których elementem są m. in. lekcje w Izbie Regionalnej w Żegocinie oraz wycieczki do miejsc historycznych na terenie Gminy Żegocina.
   Zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem 24 października stowarzyszenie przygotowało uroczysty wernisaż prac plastycznych i fotografii.
   Zaproszono laureatów obu tych konkursów, nauczycieli - opiekunów młodzieży, członków zarządu stowarzyszenia oraz wójta gminy Żegocina - Jerzego Błoniarza. Do konkursu plastycznego zgłoszono 44 prace, a do fotograficznego - trzydzieści. Dzięki pozyskaniu pieniędzy na realizację konkursów od Zarządu Województwa Małopolskiego i lokalnych sponsorów można było obdarować atrakcyjnymi nagrodami (to głównie piękne wydawnictwa albumowe o tematyce fotograficznej i plastycznej) sporą liczbę laureatów. W konkursie fotograficznym wygrała fotografia wykonana przez Sławomira Mecha z Publicznego Gimnazjum w Łąkcie Górnej. W konkursie plastycznym przyznano trzy równorzędne pierwsze miejsca. Zdobyty je prace: Moniki Salabura z Publicznego Gimnazjum w Żegocinie, Piotra Burka z Publicznego Gimnazjum w Łąkcie Górnej i Gabrieli Szewczyk z Publicznego Gimnazjum w Rozdzielu.
   Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace można będzie oglądać przez najbliższy miesiąc w „Galerii Wiejskiej" w Żegocinie, która jest czynna w godzinach pracy Gminnej Biblioteki Publicznej w Żegocinie.

    Podczas wernisażu organizatorzy przedsięwzięcia przypomnieli uczniom o następnej propozycji: dwuetapowym konkursie wiedzy „Cudze chwalicie, swego nie znacie". Jego etap pierwszy to testowe eliminacje szkolne. Finał w postad konkursu ustnego zaplanowano na 21 listopada i odbędzie się on z udziałem publiczności w Żegocinie.
                                                               
                                                                 Tekst i fot. (PB)

Dziennik Polski 27.11.2008

[wstecz]