XVII Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej - 14.04.2018 r.

XVII WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW - 14.04.2018

    XVII Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy, odbyte 14 kwietnia 2018 roku, rozpoczęło się bardzo miłym akcentem - podjęciem uchwały o nadaniu tytułu Honorowego Członka Stowarzyszenia Pani Wandzie Kaczmarczyk z Łąkty Górnej - żonie Ś. P. prof. Jana Kaczmarczyka. Wraz z ozdobnym dyplomem Pani Wanda otrzymała od Pani Prezes i zgromadzonych w sali Świetlicy Wiejskiej w Żegocinie bukiet kwiatów.
   Dalszą część zebrania poprowadził Pan Zdzisław Edward Barnaś. Natomiast na sekretarza zebrania wybrano Pana Zdzisława Janiczka. Powołano także trzy komisje, w tym - do przeprowadzenia wyborów nowych władz statutowych - komisję skrutacyjną.
   Zgromadzeni wysłuchali następnie trzech sprawozdań: zarządu (wygłosiła je Pani Prezes Joanna Pastuszak-Cybulska; pełny tekst poniżej), skarbnik Jan Truś oraz Mieczysław Blajda, który na zakończenie sprawozdania, w imieniu komisji rewizyjnej, złożył wniosek o udzielenie zarządowi absolutorium.
   Przyszła pora na dyskusję nad sprawozdaniami i planami na przyszłość. Głos zabrało kilki członków organizacji. Zdzisław Janiczek mówił o badaniu dzwonu Urban z żegocińskiego kościoła, Tadeusz Olszewski o pracy z młodzieżą i poszukiwaniach szkiców Aleksandra Gebauera, niezrealizowanych planach związanych z wydaniem Żegocińskiego Słownika Biograficznego i urządzeniu lapidarium cmentarnego na Biedroniówce; Maria Juszczyk o członkostwie młodych mieszkańców Gminy w Stowarzyszeniu i o zasłużonym Józefie Juszczyku; Leopold Grabowski powrócił do planu nadania Szkolnemu Schronisku w Rozdzielu imienia Czesława Blajdy, Kazimierz Kozak o cmentarzu na Biedroniówce. Poruszonych tematów był więcej.
   Zebrani w głosowaniu jawnym, dokonali wyboru statutowych władz organizacji, tj. Zarządu i komisji rewizyjnej na kolejna kadencję. Po przerwie potrzebnej na ukonstytułowanie się nowych władz (nowy skład tutaj >>>), powrócono do obrad i jednogłośnie podjęto kilka uchwał, w tym główne kierunki pracy na nową, czteroletnią kadencję, plan finansowy.
   Nowy Prezes - Tadeusz Olszewski - podziękował za wybór, udział w zebraniu i pracę komisji, sekretarza i przewodniczącego. W imieniu organizacji przekazał na ręce członków Rodziny serdeczne życzenia i bukiet kwiatów dla niebawem obchodzącej imieniny Pani Zofii Blajda - Honorowego Członka Stowarzyszenia oraz zapowiedział zwołanie w szybkim czasie posiedzenia zarządu.   .

XVII Walne Zebranie Członków SPZŻ - 14.04.2018 r. XVII Walne Zebranie Członków SPZŻ - 14.04.2018 r.
XVII Walne Zebranie Członków SPZŻ - 14.04.2018 r. XVII Walne Zebranie Członków SPZŻ - 14.04.2018 r.
XVII Walne Zebranie Członków SPZŻ - 14.04.2018 r. XVII Walne Zebranie Członków SPZŻ - 14.04.2018 r.

XVII Walne Zebranie Członków SPZŻ - 14.04.2018 r.

XVII Walne Zebranie Członków SPZŻ - 14.04.2018 r.
XVII Walne Zebranie Członków SPZŻ - 14.04.2018 r. XVII Walne Zebranie Członków SPZŻ - 14.04.2018 r.
XVII Walne Zebranie Członków SPZŻ - 14.04.2018 r. XVII Walne Zebranie Członków SPZŻ - 14.04.2018 r.

XVII Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej - 14.04.2018 r.

SPRAWOZDANIE ZARZĄDU ZA KADENCJĘ 2014 - 2017

   W wymienionym okresie upływającej kadencji (28 czerwca 2014 r. – 14 kwietnia 2018 r.) Zarząd Stowarzyszenia zbierał się 72 razy.
Chronologia wydarzeń w upływającym okresie przedstawia się następująco:

ROK 2014

11 lipca – spotkanie z Państwem Aleksandrą i Michałem Christian wraz z przekazaniem przez nich do naszego archiwum zdjęć i dokumentów związanych z jej rodzinną historią. Podczas tego spotkania dokonano także opisu przekazanych zdjęć i podjęto próby rozpoznania osób przedstawionych na fotografiach. Dodatkowym tematem spotkania była unikatowa książka Leona Żuławskiego „Oblężenie Limanowy – czyli Rzeź Galicyjska 1848 roku wierszem i inne utwory”. Leon Żuławski (1816-1869) – to pisarz i lekarz urodzony w niedalekiej Łukowicy.
1 sierpnia – złożenie kwiatów pod pomnikiem Stefana Bohanesa w Łąkcie Górnej
16 sierpnia – wernisaż wystawy ikon Heleny Osikowicz. Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem i trwała do 25 września 2014 roku, oprócz ikon, znalazło się kilka innych obrazów Heleny Osikowicz przedstawiających pejzaże i kwiaty. Zorganizowana także została lekcja dla młodzieży pod przewodnictwem Katarzyny Kogutowicz prezentującej warsztat pracy ikonopisarza. Uczestnicy samodzielnie wykonali swoje prace na wzór ikon. Wydarzenie zaplanowane zostało jeszcze przez prezesa Czesława Pączka.
2 września – złożenie kwiatów pod Pomnikiem Ofiar i Poległych za Ojczyznę w Czasie Wojen w 75.rocznicę wybuchu II wojny światowej
21 września – odebranie w Łapanowie podczas wydarzenia o nazwie „IV Festiwal Rosołu” certyfikatu ze znakiem jakości „Kogutek” nadawanego przez zarząd LGD „Dolina Raby”.
wrzesień – opublikowanie bloga SPZŻ – http://www.spzz216.wordpress.org
27 września – organizacja wykładu okolicznościowego z okazji 100.rocznicy wybuchu I wojny światowej. Wystawa „Wielka Wojna – miejsca, ludzie, bitwy” wypożyczona została dzięki uprzejmości Polskiego Towarzystwa Historycznego – Oddział Limanowa. Podczas spotkania swoje wykłady wygłosili z ramienia SPZŻ, Tadeusz Olszewski, oraz goście – Magdalena Dyląg – Prezes Zarządu PTH Oddział Limanowa, dr Wiesław Bator oraz wykładowca Wacław Polakiewicz, autor m.in. książki pt. „Limanowa 1914”.
21 października – wernisaż wystawy poplenerowej „Łąkiecki park i okolice”.

ROK 2015

14 stycznia – złożenie do UG Żegocina czterech projektów konkursowych będących w planie realizacji na rok 2015 – wszystkie z nich uzyskały dofinansowanie. Wśród planowanych projektów znalazły się: pierwszy numer rocznika „Kronika Ziemi Żegocińskiej”, młodzieżowy plener malarski pt. „Architektura w krajobrazie Bytomska”, benefis artystyczny Rodizny Juszczyków, wieczór wspomnień dedykowany Czesławowi Blajda.
18 stycznia – rocznica pamięci śmierci ks. proboszcza, prałata Antoniego Poręby – złożenie kwiatów na jego grobie
7 marca – wycieczka do Wojakowej wraz z obejrzeniem uporządkowanego przykościelnego cmentarza. Celem wycieczki było zapoznanie się z lapidarium i przygotowanie projektu mającego zachęcić ówczesnego proboszcza parafii w Żegocinie, ks. Leszka Dudziaka do podjęcia prac na cmentarzu na Biedroniówce. Z uwagi na plany emerytury, otrzymaliśmy informację, że plany prac przy Biedroniówce podlegać będą do decyzji nowego proboszcza.
21 marca – przygotowanie listy podpisów dotyczącej nadania rozdzielskiemu schronisku imienia Czesława Blajdy, realnego organizatora tej jednostki w 1963 roku. Niestety inicjatywa ta nie zyskała przychylności ówczesnej dyrektor placówki. Sprawą z ramienia SPZŻ zajmował się Tadeusz Olszewski.
25 marca – spotkanie z Agatą Talaską, Żegocinianką, artystką mieszkającą w Bawarii.
24 kwietnia – benefis artystyczny Rodziny Juszczyków. Uroczystość składała się z dwóch części. Rozpoczęła się na żegocińskim cmentarzu złożeniem kwiatów i modlitwami przy grobach por. legionów Jakuba Juszczyka oraz księdza kapelana płk. Franciszka Juszczyka. Następnie, na sali widowiskowej w CKSiT odbył się benefis, a więc ekspozycja wystawy fotograficznej archiwalnych zdjęć i eksponatów tj. obrazów, rzeźb, autorstwa Jakuba, Kazimierza i Jana Juszczyków. Zaprezentowano także artykuły prasowe i książkowe o ks. płk. Franciszku Juszczyku. Wydana została mała książeczka, autorstwa Marii Juszczyk pt.”Artyści nigdy nie odchodzą”, prezentująca sylwetkę i dokonania jej zmarłego brata – rzeźbiarza Jana Juszczyka. Każdemu uczestnikowi benefisu podarowano mały folder, prezentujący sylwetki bohaterów wieczoru, a kilka osób zostało przez Marię Juszczyk obdarowane wydaną przez nią niewielką książeczką pt. „Rzeźby dłuta Jakuba Juszczyka w Kościele św. Mikołaja w Żegocinie”. Do zdjęć rzeźb i malunków, wykonanych przez Jana Ślęczka, autorka dołączyła swoje wiersze opisujące te rzeźby.
15 maja – spotkanie na batowickim cmentarzu przy grobie Czesława Blajdy.
16 maja – otwarcie pierwszej edycji Stałej Wystawy Twórców żegocińskiej społeczności. Opiekunem cyklicznego wydarzenia jest Zdzisław Janiczek.
23 maja – wieczór wspomnień Czesława Blajdy. Rozpoczął się on od uroczystej mszy św. odprawionej w rozdzielskim kościółku. Po mszy uczestnicy udali się do sali widowiskowej w CKSiT i wzięli udział w odczytach, prelekcjach i koncercie dedykowanym Czesławowi Blajdzie. Wygłoszona została m.in. prelekcja o życiu i działalności Czesława Blajdy, wygłoszona przez dr Iwonę Zawidzką z Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, promocja wydanej drukiem pracy biograficznej „Czesław Blajda” – napisanej przez Marię Blajda-Gwóźdź i Tadeusza Olszewskiego, wspomnienia: ks. prałata dr Czesława Majdy, Leopolda Grabowskiego, Jana Marcinka, Mieczysława Blajdy (syna Czesława, okolicznościowa wystawa pamiątek (archiwalne zdjęcia, oryginały prac Czesława Blajdy, otrzymane przez niego odznaczenia, dyplomy, wydane przewodniki, przedmioty osobiste, aparat fotograficzny, kompas, zegarek) – to zasadnicze punkty „Wieczoru Wspomnień”. Poszczególne punkty wieczornicy przeplatane były muzyką. Wystąpili uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Żegocinie, dyrektor tej szkoły – Tomasz Cudejko, który grał na skrzypcach oraz Zespół Śpiewaczy „Melodia” Klubu Seniora „Żegota”.
6 czerwca – wyprawa grupy członków SPZŻ na Żarnówkę. Udział w wyprawie miał na celu poznanie poszycia lasu, ścieżek oraz miejsc widokowych mogących służyć turystom. Miał stać się także podstawą do wyznaczenia ścieżki przez to wzniesienie i umiejscowienia w wybranych lokalizacjach tablic informacyjnych związanych z wydarzeniami wojennymi dziejącymi się na tym terenie. Pomimo późniejszej współpracy z leśnikami, plan ten przejęty został przez Urząd Gminy Żegocina, który poddany konkursowi powiatowemu (nie mam informacji na ten temat dokładnych) nie został zaaprobowany. Należy zatem kontynuować tą inicjatywę we własnym zakresie.
18 czerwca- młodzieżowy plener malarski w Bytomsku
1 sierpnia – złożenie kwiatów pod pomnikiem Stefana Bohanesa w Łąkcie Górnej
11 sierpnia – otwarcie wystawy fotograficznej „Gorce w naturze”
11 września – 76.rocznica wybuchu II wojny światowej
12 października – promocja pierwszego numeru rocznika „Kronika Ziemi Żegocińskiej”
10 października – rekonesans na cmentarzu na Biedroniówce
26 października – wernisaż wystawy prac uczniów biorących udział w plenerze malarskim w Bytomsku
14 listopada – wycieczka do Szczawy – żegocińska grupa zwiedziła Bibliotekę w Kamienicy, w której otrzymała materiały promocyjne tej gminy, miejscową Izbę Regionalną, w której zgromadzono m. in. stare narzędzia rolnicze i pasterskie, sprzęt domowy, naczynia i dawne stroje, a następnie miejscowy cmentarz, na którym znajduje się grób Jana Kantego Andrusikiewicza (ur. 9 października 1815 r. w Słopnicach koło Limanowej, zm. 9 stycznia 1850 r. w Kamienicy) – nauczyciela ludowego i organistę w parafii chochołowskiej, jednego z przywódców powstania chochołowskiego z 1846 roku, skierowanego przeciwko zaborcy austriackiemu i feudałom. Następnie przejechano do pobliskiej Szczawy, głównie celem zwiedzenia tutejszego Partyzanckiego Kościółka w Szczawie, którego wnętrze jest ciekawym przykładem współczesnej ludowej sztuki sakralnej oraz Muzeum 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej znajdującego się obok Kościoła Parafialnego. W muzeum znajdują się liczne zbiory z okresu II wojny światowej w tym sztandar, mundury, listy, fotografie upamiętniające działania 1 PSP AK. Znajdują się w nim liczne zbiory z okresu II wojny światowej w tym sztandar, mundury, listy, fotografie upamiętniające działania 1 PSP AK. Zarówno po Kościele Partyzanckim, jak i muzeum oprowadzał ks. Leon Królczyk – proboszcz. Wycieczka zakończyła się zebraniem zarządu w karczmie „Młyn” w Kamienicy.
28 listopada – II edycja SWT

ROK 2016

19 stycznia – wizyta red. Jana Stępnia z Radia Kraków wraz z nagraniem audycji „Pejzaże Regionalne” prezentowanej przez kilka niedzielnych poranków w krakowskiej radiostacji.
20 stycznia – złożenie ofert konkursowych do UG.1. Plener malarski 2016 „Uroki Bełdna”; 2. Wydanie drugiego numeru „Kroniki Gminy Żegocina” i 3. I. Młodzieżowy Rajd Pieszy im. Czesława Blajdy”.
25 kwietnia – wernisaż malarstwa Anny Łękawy. „Retrospektywna wystawa malarstwa Anny Łękawy” – to kolejne przedsięwzięcie artystyczne Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy. Wernisaż tej wystawy został zorganizowany w dniu 25 kwietnia 2016 roku i był połączony z XV Gminnym Przeglądem Twórczości Poetów Ziemi Żegocińskiej, zorganizowanym przez Publiczną Szkołę Podstawową i Gminną Bibliotekę Publiczną w Żegocinie. Każdy uczestnik wernisażu otrzymał na pamiątkę niewielki folderek opracowany przez Tadeusza Olszewskiego, zawierający krótką biografię Artystki reprodukcję dwóch Jej obrazów.
9 maja – hołd dla ofiar II wojny światowej – złożenie kwiatów pod pomnikiem
12 maja – I. Rajd Pieszy im. Czesława Blajdy -Rajd pieszy dla młodzieży – to kolejna inicjatywa Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy, która ma na celu m. in. popularyzację turystyki pieszej i poszerzanie wiedzy o małej Ojczyźnie. Pierwszą edycję tej imprezy, dofinansowanej ze środków samorządu Gminy Żegocina w ramach konkursu projektów, zorganizowano 12 maja 2016 roku. Przy pięknej, wiosennej pogodzie szlakami turystycznymi gminy wędrowało wraz z opiekunami około 50. uczniów z wszystkich szkół Gminy Żegocina. Na miejscu zbiórki, którym był przykościelny parking w Rozdzielu, powitali uczestników Rajdu przedstawiciele Stowarzyszenia: Wiceprezes Zarządu – Tadeusz Olszewski, skarbnik – Jan Truś i Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Mieczysław Blajda. Po przedstawieniu wszystkich drużyn i ich opiekunów, omówieniu przebiegu imprezy i przypomnieniu zasad bezpieczeństwa oraz rozdaniu znaczków rajdowych (przypinek) grupy pod kierunkiem Anny Zelek (szkoły podstawowe) i Mieczysława Blajdy (gimnazja) wyruszyły na trasy. Młodsi wędrowali niebieskim szlakiem szlakiem turystycznym w kierunku Przełęczy Widoma, Góry Kamionna, by żółtym szlakiem zejść do Żegociny. Gimnazjaliści wędrowali natomiast w rodzinne strony Czesława Blajdy, odwiedzając po drodze Kapliczkę pod Lipami, rodzinny dom Patrona Stowarzyszenia, by tzw. drogą kościelną zejść do Parku Geologicznego (kamieniołomu).Tu ponownie spotkali się wszyscy uczestnicy Rajdu. Przybyli także goście: panie: Anna Rogala, Alicja Adamczyk-Brózda oraz strażacy z OSP w Żegocinie (Prezes Zdzisław Waligóra i Naczelnik Jan Mróz), którzy rozpalili ognisko i częstowali chętnych smażonymi kiełbaskami oraz pomogli w przeprowadzeniu jednej z konkurencji sportowych – celowaniu prądem wodnym z hydronetki. Rajd ten powiązany jest bowiem z konkursami, premiowanymi nagrodami. Swojego tatę wspominał Jego syn – Mieczysław Blajda. Zorganizowano także testowy konkurs wiedzy z Czesławie Blajda oraz atrakcjach i zabytkach Gminy Żegocina, konkurs piosenki turystycznej i turniej darta (rzutek do tarczy). Wszystkich poczęstowano także smaczną pizzą, dowiezioną przez Pizzerię „Torino” z Lipnicy Murowanej.
14 maja – msza św. w 21 rocznicę śmierci Patrona, Czesława Blajdy
27-29 maja – trzydniowe wydarzenie goszczące mieszkańców wielkopolskiego Żegocina.W dniach 27 – 29 maja 2016 roku przebywała w Małopolsce, mając swoją bazę wypadową w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie, grupa członków Stowarzyszenia Miłośników Wsi Żegocin; sołectwa w Gminie Czermin, powiat pleszewski, województwo wielkopolskie. Wizyta gości z Żegocina w Żegocinie jest następstwem zawartej internetowo znajomości pomiędzy Prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej Panią Joanną Pastuszak, a Prezesem wspomnianej organizacji z Żegocina – Panią Zofią Zawadą i wzajemnej chęci do bliższego poznania się dwóch bliźniaczo podobnych w nazwie miejscowości. Grupa z Wielkopolski, po prawie 7 godzinach jazdy dotarła do Krakowa, aby tam poznać niektóre zabytki tego miasta. Wieczorem, w piętek 27 maja 2016 roku przyjechali do Żegociny. Tu czekali już na nich przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej – Wiceprezes Tadeusz Olszewski i Skarbnik Jan Truś. Po zakwaterowaniu w CKSiT i kolacji gości zaproszono do sali widowiskowej CKSiT na wieczorek zapoznawczy, który wspólnie poprowadzili: Tadeusz Olszewski i i Zofia Zawada. Przybyli także inni członkowie Stowarzyszenia z Żegociny, w tym Wójt Gminy Żegocina – Pan Jerzy Błoniarz. Gości z Wielkopolski powitała wierszem Pani Maria Juszczyk, po czym zaprezentował się Zespół Wokalny Klubu Seniorów w Żegocinie „Melodia”. Kilka zaśpiewanych piosenek wprowadziło dobry nastrój, gdyż wielu gości to członkowie Zespołu Folklorystycznego „Żegocinianie”, kapeli ludowej i chóru „Cantare”, działających przy Ośrodku Kultury w Żegocinie. Występów artystycznych było zresztą więcej. Najpierw osobno, a potem już razem piosenki Anny German zaśpiewały: Katarzyna Szpilka z Żegociny i Katarzyna Zawada z Żegocina – obie są laureatkami Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Anna German. Oba mini koncerty nagrodzono rzęsistymi brawami. Specjalnie dla gospodarzy zaśpiewali goście z Wielkopolski i znów stało się tak, że na zakończenie wszyscy razem, a więc i gospodarze i goście śpiewali popularne piosenki biesiadne. W międzyczasie wymieniano informacje o obu miejscowościach. Żegocinę przedstawił Wójt Jerzy Błoniarz, który życzył gościom miłego pobytu w Żegocinie i przekazał im drobne upominki. W sobotnie przedpołudnie goście zwiedzili Izbę Regionalną i Galerię Wiejską, po której oprowadzał ich Honorowy Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej – Pan Czesław Pączek. Potem opiekę nad grupą przejęła Pani Joanna Pastuszak, która razem z gośćmi wyjechała do Bochni. Tam nastąpiło spotkanie z kolejnymi członkami żegocińskiego Stowarzyszenia: Janem Burkiem i Kazimierzem Kozakiem. Razem udano się do Domu Bochniaków, a tam po wystawach oprowadził ich Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej – Pan Stanisław Kobiela. Potem zwiedzono jeszcze Bocheńską Bazylikę, Muzeum im. S. Fischera i Szyb Campi. W drodze powrotnej zwiedzono jeszcze Zamek Kmitów i Lubomirskich oraz Koryznówkę (Muzeum Jana Matejki) w Nowym Wiśniczu. Popołudniem goście zwiedzili Rozdziele (kościół pw. Św. Jakuba, punkt widokowy „Widoma”, dotarli także na górną stację wyciągu narciarskiego na stoku Kamionnej, a następnie zwiedzili Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Łąkcie Górnej i przez chwilę oglądali występy artystyczne, prezentowane w ramach „Majówki Rodzinnej Nivea”. Wieczór został przeznaczony na spotkanie integracyjne przy ognisku w Parku Kamieni Grodziskich w Żegocinie. Dopiero tu było więcej okazji do wymiany informacji, bliższego poznania się, porozmawiania. Oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnego śpiewania najpopularniejszych piosenek, do których akompaniował tercet muzyczny gości z Wielkopolski. Tak minęła sobota. Po spokojnej nocy i znów z piękną pogoda nastała niedziela – ostatni, ale również bogaty w atrakcje dzień pobytu wielkopolan w Małopolsce. Po śniadaniu zwiedzono kościół parafialny w Żegocinie, w którym znajdują się prace Jakuba Juszczyka – rzeźbiarza z Żegociny, który przez wiele lat, w okresie międzywojennym przebywał i tworzył w Wielkopolsce. Następnie grupa z Wielkopolski wraz z przedstawicielami gospodarzy (Joanna Pastuszak, Maria Juszczyk, Tadeusz Olszewski) wyjechała do pobliskiego Pasierbca, by tam uczestniczyć we mszy świętej i zwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Stamtąd przejechano do Lipnicy Murowanej i tam zwiedzono Rynek, tamtejsze kościoły (Św. Andrzeja, Św. Szymona oraz zabytek UNESCO – kościół Św. Leonarda).Powoli nadchodził czas pożegnania. Po obiedzie Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej zaprosił gości do kawiarni „Hexe” na pożegnalne lody i kawę. W serdecznej atmosferze dokonano podsumowania pobytu i wzajemnie obdarowano się kolejnymi upominkami. Po wykonaniu pamiątkowej, zbiorowej fotografii, goście z Żegocina wsiedli do busa i żegnani przez Żegocinian z Żegociny, odjechali do rodzinnego Żegocina, zapraszając serdecznie członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy do rewizyty.
14 czerwca – plener malarski „Uroki Bełdna”
1 sierpnia – 72.rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego pod łąkieckim pomnikiem
1 września – 77.rocznica wybuchu II wojny światowej
18 września – z inicjatywy Zdzisława Janiczka obecność i złożenie kwiatów na uroczystościach w Rudzie Kameralnej, pod odsłoniętym pomnikiem pamięci lokalnych żołnierzy wyklętych i ich dowódcy, kpt. Jana Dubaniowskiego, Salwy
10 października – wernisaż haftów Rozalii Mrugacz. Na wystawie zorganizowanej wspólnymi siłami Rodziny Hafciarki (w tym syna Franciszka) i Zarządu Stowarzyszenia (Zdzisław Janiczek, Tadeusz Olszewski, Czesław Pączek) zgromadzono ponad 60 oprawionych w ramy haftowanych obrazów. Ich tematyka jest różnorodna: krajobrazy, zwierzęta, scenki rodzajowe i religijne (np. o. Pio, s. Faustyna, Jezus Miłosierny, Matka Boska, Święty Jan Paweł II). To dzieła sztuki rękodzielniczej, które należy koniecznie zboczyć, aby przekonać się jak benedyktyńskiej wymagają pracy i cierpliwości.
24 listopada – wernisaż poplenerowej wystawy „Uroki Bełdna”
3 grudnia – spotkanie autorskie z Grzegorzem Gawłem, autorem książki „Jan Dubaniowski Salwa 1912-1947”, oraz promocja II tomu rocznika „Kronika Ziemi Żegocińskiej”

ROK 2017

23 stycznia – złożenie ofert konkursowych do UG.1. Plener malarski 2016 „Uroki Bełdna”; 2. Wydanie trzeciego numeru „Kroniki Gminy Żegocina” i 3. I. Młodzieżowy Rajd Pieszy im. Czesława Blajdy”.
22 marca – posiada historyczna „Żołnierze wyklęci”. Pierwsza cześć posiady, informacyjno – edukacyjna odbyła się w auli Zespołu Szkół w Żegocinie. Zebrali się tu uczniowie liceum i najstarszej klasy gimnazjum, nauczyciele zainteresowani tematem, radni, członkowie Stowarzyszenia. Najpierw wspólnie oglądnięto film dokumentalny „Żołnierze Wyklęci”, a potem ilustrowany prezentacja komputerową wykład o działalności Żołnierzy Wyklętych na Bocheńszczyźnie wygłosił autor książki „Niepokorne dekady” – Pan Ireneusz Sobas z Bochni. Następnie członkowie Stowarzyszenia i zainteresowani tematem zgromadzili się w sali klubowej Stowarzyszenia, aby tu dyskutować m. in. na temat nauczania historii najnowszej w szkołach, opinii na temat Żołnierzy Wyklętych, itd. Uczestniczący także tutaj w dyskusji Pan Ireneusz Sobas mówił o zasobach archiwalnych dotyczących tego tematu. W roli moderatora dyskusji wystąpił Tadeusz Olszewski. Trzecim elementem posiady był film wyświetlony w Kinie za Rogiem „Żegotka” poświęcony rotmistrzowi Pileckiemu, poprzez epizod wiśnicki, związanemu także z tutejszym regionem. kwietnia – wernisaż III edycji SWT
5 kwietnia – uroczystość katyńska z okazji 77.rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz 7.rocznicy wypadku samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem
8 kwietnia – otwarcie III edycji SWT
8 maja – Narodowy Dzień Zwycięstwa – złożenie kwiatów. 8 maja obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa – święto państwowe ustanowione w celu upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Ustawę o Narodowym Dniu Zwycięstwa obchodzonym w dniu 8 maja Sejm przyjął 24 kwietnia 2015 roku. Dzień wcześniej podpisał ją Prezydent Bronisław Komorowski. Ustawa zniosła jednocześnie Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności, które obchodzone było 9 maja.
13 maja – msza święta w 22.rocznicę śmierci Patrona Czesława Blajdy
16 maja – II Gminny Rajd Pieszy. Zorganizowany po raz drugi przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej Rajd Pieszy dla młodzieży szkolnej z terenu Gminy Żegocina przeprowadzony 16 maja 2017 roku, zgromadził ponad 50 uczestników z siedmiu placówek oświatowych Gminy Żegocina: czterech ze szkół podstawowych i trzech gimnazjalnych.
20 maja – spotkanie autorskie z Agatą Gajewską-Talaska wraz z publiczną prezentacją jej prac.
22 maja – badanie dzwonu „Urban”. Z inicjatywy Zdzisława Janiczka odbyła się wizyta oraz prace przedstawicieli Instytutu Odlewnictwa w Krakowie. Piotr Wieliczko dokonał badania dzwonów, głównie „Urbana”. Wyniki zostały zapisane w pamięci urządzenia i będą wkrótce dokładnie przeanalizowane. Przy okazji dokonano dokładnego oglądu dzwonu, spisano napisy, sfotografowano go z różnych ujęć. Wyniki badań opublikowane zostaną przez zespół z Instytutu w artykule w branżowych publikacjach naukowych
6 czerwca – VI. plener malarski pod hasłem „Żegocina-jaka cudna!”
4 lipca – prezentacja fotografii autorstwa Jana Burka i Jana Trusia w Galerii Wiejskiej. Fotografie powstawały podczas wędrówek odbytych w okresie od jesieni 2015 roku do 20 kwietnia 2017 r. w Rezerwacie Przyrody „Kamionna”.
23 lipca – wystawa dokumentalna o powodzi w Żegocinie. Na wystawie umieszczono 42 fotogramy wykonane podczas powodzi i kilku kolejnych dni po niej, a także podczas wizyt Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego i Premiera Włodzimierza Cimoszewicza na dotkniętym powodzią miejscowościami Gminy Żegocina.
1 sierpnia – 73.rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
2 września – drzwi otwarte Izby Regionalnej w ramach wydarzenia „Weekend z zabytkami w Powiecie Bocheńskim”.
7 października – spotkanie z darczyńcami SPZŻ. Spotkanie dotyczyło wyrażenia dziękczynienia osobom pełnym wiary w to, że zadbamy o ich rodzinne pamiątki. Dzięki nim mamy już ponad 500 eksponatów, które cieszą odwiedzających naszą galerię oraz nieustannie rozrastające się zasoby naszego Archiwum Społecznego.
24 listopada – wernisaż poplenerowej wystawy.

ROK 2018

8 marca – złożenie projektów ofert konkursowych na zadania: VII plener malarski – Łąkta Górna, III Młodzieżowy Rajd Pieszy śladami Czesława Blajdy oraz konkurs historyczny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Akceptację uzyskały dwa pierwsze projekty.
21 marca – otwarcie wystawy „Podhale w obrazach Józefa Pieniążka” przedstawiającego 40 reprodukcji akwarel.

     Poza wspomnianymi wydarzeniami, działalność Stowarzyszenia to kilkaset godzin przedyskutowanych podczas zebrań i spotkań, sporów merytorycznych. To także reprezentowanie w Powiecie naszej jednostki przez p. Jana Burka, m.in. obecność podczas imprez Stowarzyszenia Bochniaków. To także wiele godzin prac p. Tadeusza Olszewskiego m.in. z administracją naszej gminy, to prace p. Czesława Pączka z młodzieżą, p. Jana Trusia z finansami i organizacją imprez jak również p. Zdzisława Janiczka z ludźmi, którzy dysponują doświadczeniami wojny w naszym regionie oraz lokalnymi artystami.

    Plany: wydanie IV tomu „Kroniki Żegocińskiej”. Obecność podczas rocznic państwowych wraz ze złożeniem kwiatów, m. in. 8 maja, 1 sierpnia, 1 września, 11 listopada. W dniu 8 września planowane jest otwarcie Izby Regionalnej w ramach obchodów „Weekendu z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego”. Z notatnika nie znikają tematy, które pozornie zostały zakończone, m.in. szlak na Żarnówkę jak i cmentarz na Biedroniówce. W dalszym ciągu planowane jest rozwijanie bloga spzz316.wordpress.org.

Serdecznie dziękuję wszystkim członkom SPZŻ za współpracę.

Za Zarząd

Joanna K. Pastuszak

[wstecz]