STEFAN BOHANES 1914 - 1944

STEFAN BOHANES 1914 - 1944

     Stefan Bohanes - pilot, radiotelegrafista,urodzony 31 lipca 1914 roku w Krakowie. Syn Józefa i Wiktorii Duda. Zmobilizowany w sierpniu 1939 roku do 2 Pułku Lotniczego w Krakowie i przydzielony do Bazy nr 2, z którą po 17 września 1939 r. ewakuował się poprzez Rumunię i Francję do Wielkiej Brytanii, gdzie dotarł w czerwcu 1940 r. Po przejściu szkolenia w brytyjskiej szkole radiotelegrafistów został skierowany do 304 Dywizjonu Bombowego „Ziemi Śląskiej im. Ks. Józefa Poniatowskiegoh. W 1944 roku zgłosił się na ochotnika do 1586 Eskadry do Zadań Specjalnych, która startując z lotniska Campo Casale w Brindisi we Włoszech dokonywała lotów nad Warszawę z dostawami dla walczących powstańców.
    W nocy z dnia 16 na17 sierpnia 1944 roku załoga pod dowództwem pilota sierżanta Leszka Owsianego z radiotelegrafistą plutonowym Stefanem Bohanesem wystartowała samolotem Halifax MK II JP 220 w kierunku Warszawy aby dokonać zrzutu dla powstańców.
    Po dokonaniu zrzutu w Warszawie, samolot w drodze powrotnej do bazy został zaatakowany i mocno uszkodzony przez nocnego myśliwca Junkers Ju-88 pilotowanego przez porucznika Gustava Fransci z 100 Dywizjonu Nocnych Myśliwców. Będący przy sterach uszkodzonego samolotu sierż. Owsiany wydał rozkaz do skoku na spadochronach. Wyskoczyli: ppor. pil. Włodzimierz Bernhardt, st. sierż. mech. pokł. Grzegorz Denisienko, ppor. naw. Witold Korwin-Łopuszański, plut. pil. Lucjan Kretowicz i por. naw. Władysław Schöffer. Wyskoczył także radiotelegrafista plut. Stefan Bohanes, ale jego spadochron, prawdopodobnie skutkiem uderzenia przez pilota o korpus samolotu i utraceniu przytomności nie został otworzony. Plut. Bohanes spadł bezwładnie i zginął. Ciało lotnika odnaleziono rankiem 17 sierpnia 1944 roku w Łąkcie Górnej na polach dworskich. Na drugi dzień, na cmentarzu w Żegocinie, po przejściu konduktem z Łąkty Górnej, urządzono mu manifestacyjny, partyzancki pogrzeb. Był on manifestacją miejscowej ludności, która tłumnie wzięła udział w ceremonii pogrzebowej. Na cmentarzu w Żegocinie sekcja oddziału Batalionów Chłopskich Jana Józefa Jarosza „Jastrzębcah pod dowództwem Alojzego Świerkota"Rysia" oddała honorową salwę karabinową.
Po wojnie zwłoki Stefana Bohanesa ekshumowano i złożono na brytyjskim cmentarzu wojskowym w Krakowie (grób nr 1, rząd A, działka nr 1). Był odznaczony czterokrotnie Krzyżem Walecznych, dwukrotnie Medalem Lotniczym oraz pośmiertnie Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.
    Dnia 18. sierpnia 1985 r. został uroczyście odsłonięty kamienny obelisk w Łąkcie Górnej, którym społeczeństwo gminy Żegocina uczciło poległego lotnika, jak również Powstańców Warszawskich. Na obelisku zamocowano metalową tablicę z napisem Na bloku skalnym metalowa tablica z napisem: „W 40 rocznicę Powstania Warszawskiego pamięci bohaterskich lotników polskich niosących pomoc walczącej Warszawie. 17.VIII.1944 w Łąkcie Górnej po opuszczeniu uszkodzonego samolotu polskiej eskadry do zadań specjalnych sił zbrojnych działających na Zachodzie poległ śmiercią lotnika pilot /A – G/ Stefan Bohanes PF odznaczony Orderem Virtuti Militari, 4 - krotnie Krzyżem Walecznych. Cześć jego pamięci. Społeczeństwo Gminy Żegocinah.
Corocznie, z okazji kolejnych rocznic, składane są przed obeliskiem wiązanki kwiatów i zapalone znicze. Pomnikiem opiekuje się społeczność Szkoły Podstawowej w Łąkcie Górnej.

  Opracowanie: Tadeusz Olszewski

[wstecz]