Logo.

P U B L I K A C J E

CZESŁAW BLAJDA       ROZDZIELE W POWIECIE BOCHEŃSKIM      1935

-  6 -

Konstrukcja dachu

     
Konstrukcja dachu jest wyłącznie na krokwie. Krokwie ustawione zwykle pod kątem 900, wzmocnione buntem (belką poprzeczną) wpuszczone są w nieco wysunięta górną belkę ściany. Mamy trzy typy dachów: 1) czterospadkowy, 2) dwuspadkowy i 3) okapowy. Najstarszą formą jest dach czterospadkowy. Dwuspadkowy jest charakterystyczny dla domów nowych , budowanych w ostatniem dwudziestoleciu. Głównym materjałem pokrycia dachów jest słoma, która nic nie kosztuje, jest lekka, a zatem nie obciążą dachu, jest złym przewodnikiem ciepła, nie wpływa na nią temperatura, opady, nie szkodzi jej mróz. Widzimy więc, pominąwszy to, że słoma jest łatwo zapalną, że słoma posiada wiele zalet, które ceni rolnik. Obok słomy używa się gontów lub desek na kalenicę, okap i „facjat”. Najwięcej z ogniotrwałych materjałów jest rozpowszechniona dachówka, mniej eternit lub blacha cynkowa. Pierwotne pokrycia dachu (słoma) dochowały się więcej na stokach, gdzie trudny dostęp i bieda nie pozwala na dachówkę. Dachy na stokach ochrania się, robiąc jarzma, poczem na sam wierzch („kalenicę”) nakłada się perzu i przykłada się kamieniami. Czem bliżej szczytu, tem wiatr jest silniejszy, a więc strzechę zabezpiecza się żerdziami, opartemi o ziemię. Komin jest formą nową, która została wprowadzona w ostatniem dwudziestoleciu. Dawniej więc były wszystkie domy dymne, ewentualnie półdymne. Obecnie już właściwych domów dymnych nigdzie nie spotkamy. 5 lat temu były jeszcze dwie takie chałupy, lecz jedna z nich została już rozwalona, a druga przebudowana. W chałupie tej było ognisko na „nalepie”, gdzie gotowano w śpiżoku. W powale był otwór na dym, lecz większość dymu rozchodziła się po domu.

 Rys. Adam Stachoń.

   Rozmawiając ze starcem siedemdziesięcioletnim miałem sposobność dowiedzieć się dlaczego ludzie starzy cenią chałupy dymne. Ludzie są zdrowi, drzewo przesiąknięte dymem jest trwałe, dym zabija cyrki, więc nie toczą drzewa, w chałupie nie ma wilgoci, więc drzewo nie tleje. Chałup półdymnych jest jeszcze dużo i nie prędko jeszcze znikną. W chałupie półdymnej dym z „cygana” idzie luftami do sieni, lub do „baby” „na górę:” (strych). Z pieca chlebowego idzie dym do kapy, a z kapy do „baby” i na górę. Komin jest zwykle w środki domu, nad sienią. Jest on zbudowany z kamienia ciosowego, tylko mniejsze kominy, buduje się z cegły na powale. W trzech domach wsi komin jest z rury żelaznej. Kominy właściwie zaczęto budować po wojnie, zaś przed wojną należały do rzadkości i często je budowano pod naciskiem władz. Kominy budują przedewszystkiem bogatsi gospodarze. Najczęściej spotyka się kominy przy dachach dwuspadkowych.

Układ zagrody

Typyzagród.

     Zagroda zajmuje przeciętnie od 300 - 600 m2, jest zaś zadrzewiona najczęściej drzewami owocowemi, oraz niektóremi liściastemi np. kasztan, lipa, jawor, klon. Przy każdej prawie zagrodzie jest ogródek kwiatowy, w którym można spotkać wszelkiego rodzaju kwiaty. Rzadko kiedy ogradza się zagrody żywopłotem.

      Najczęstszym ogrodzeniem są żerdki „dranki”. Wrót przy zagrodach nigdzie nie spotykamy. Przy każdem większem gospodarstwie są studnie niezbyt głębokie. Niektóre zagrody posiadają głębokie studnie, cembrowane z wodą bardzo dobrą. Studnie zaskórne w zimie podczas mrozów i w lecie podczas upałów wysychają.


Budynki gospodarcze

      Stodoła stoi zwykle oddzielnie, zaś jej wielkość zależy od zamożności gospodarzy. Stodołę stawia się blisko pół i drogi, by był do niej dobry dostęp. Fundamenty stodoły są zwykle wkopane, zaś pod rogami ściany szczytowej muruje się „pecki” wys. czasem do 3 m. Miejsce pod stodołę służy za lamus, na narzędzia gospodarcze. Stodołę buduje się z bali poprzerzynanych na połówki. Przy czem szpar się nie utyka, by w stodole był przewiew. Na stodole buduje się zwykle dach dwuspadkowy, rzadziej naczólkowy. Stodoły dzielimy na jednosąsiekowe i dwusąsiekowe (z komórkami). Stajnia stanowi zwykle z domem mieszkalnym jedną całość i jest pokryta również słomą, czasem dachówką, gontem i blachą. W stajni jest jedno małe okienko, żłób, grabina. Posadzka w stajni jest zrobiona z dyli, na które ścieli się pod bydło „listek i posłanie’. Szopa występuje łącznie z budynkiem mieszkalnym , dzięki dobudowaniu ścianki opartej na słupkach, czasem zrębie, służy zaś do przechowywania sprzętów gospodarskich. Piwnica jest najczęściej wykopana pod zrębem chaty. Czasem jednak występuje w odrębie w formie „lochów”.

     To tylko początkowy fragment unikatowego opracowania Czesława Blajdy. Reprint tego dzieła, wydany w maju 2005 roku, można zakupić w Gminnej Bibliotece Publicznej w  Żegocinie.

Okładka reprintu opracowania Czesława Blajdy.

wstecz