Logo.

P U B L I K A C J E

CZESŁAW BLAJDA       ROZDZIELE W POWIECIE BOCHEŃSKIM      1935

-  2  -

Mapa wsi Rozdziela.

MAPA WSI ROZDZIELA   


  Rys topograficzno-historyczny wsi

(Odpis z aktów parafialnych w Żegocinie)


    
Rozdziele Dolne i Górne dwie wsi w pow. Bocheńskim, tworzą jeden Korpus tabelarny. Parafja i urząd pocztowy w Żegocinie. Leżą w okolicy podgórskiej i lesistej. Rozdziele dolne wznieś. 379 m. nad poz. M. ma 36 domów i 287 mieszkańców.
     Rozdziele Górne zajmuje szczyt wzgórza (415-535 m) liczy 110 domów i 823 mieszkańców. Prócz tego na rozparcelowanym obszarze dworskim jest 4 domy i 21 mieszkańców. Pod względem wyznania 1098 rzymsko-kat. i 33 żydów.
     Nazwę Rozdziele spotykamy w dyplomie Bolesława Wstydliwego z dnia 9 maja1262, w którym Książę nadał las Rozdziele położony w okolicy Bochni Dzierżykrajowi z Niegowici i jego bratu Wizonowi Kanonikowi Krakowskiemu. W r. 1581 dzieliło się Rozdziele Dolne na dwie części: Otfinowskiego mające 2 3 łanu kmiecego i Zofji Kowalewskiej z 2/3 łanu kmiecego. Rozdziele Górne należące do parafji w Tegoborzy również ma dwie części, Andrzeja Tęgoborskiego z półłankiem kmiecym i spadkobierców Jerzego Jordana z 3 półłankami i zagrodą z rolą.

Jak powstała nazwa wsi
(podanie ludowe)


    
Długo zastanawiali się gospodarze wraz z dziedzicem jak nazwać naszą wieś. Nie mogli nic wymyślić. Wreszcie zwołał dziedzic na gromadę wszystkich gospodarzy, aby zastanowili się jak w końcu nazwać wieś. Obradowali we dworze u pana. Dwór ten znajdował się właśnie na dziale wodnym Łososiny i Stradomki. Wtedy to jeden z gospodarzy wpadł na pomysł, aby wieś nazwać Rozdzielem, gdyż potoki się rozdzielają i jeden płynie do Żegociny (na płn. zachód), a drugi do Łososiny (na płd. wsch.). wniosek jego bez niczego przyjęto i od tego czasu wieś nasza nazywa się Rozdzielem.

                                                                                                                                    (Opowiadał Jan Waligóra).


Jak powstała pieczęć wsi

(podanie ludowe)



    Jeszcze za czasów pańszczyzny, żył bogaty gospodarz Bobowski (dzisiaj ta osada nazywa się u Bobowskich). Chował on w swej stajni tak piękne 2 woły, że ładniejsze były od dworskich. Podczas gdy we wsi panował głód, ów gospodarz zabił jednego woła i został mu tylko jeden. Kiedy powstała gmina Rozdziele, radzono nad tem, co sobie wziąć za pieczęć. Wtedy postanowiono wziąć sobie za pieczęć symbol, owego bogatego i szanowanego przez całą wieś gospodarza Bobowskiego, z jego ulubionym wołem. Tak powstała pieczęć wsi Rozdziele, na której widnieje gospodarz prowadzący woła.

                                                                                                                                      (Opowiadał Jan Waligóra)

Potwierdzenie

wstecz

następna strona